SVEIKATA

Atsako psichologė: potraukis spuogams – kažkoks nukrypimas ar ženklas, kad turi nervinių problemų?3 min read

1 sausio, 2020 2 min
Monika Kuzminskaitė

Autorius:

Monika Kuzminskaitė

Atsako psichologė: potraukis spuogams – kažkoks nukrypimas ar ženklas, kad turi nervinių problemų?3 min read

Reading Time: 2 minutes

Turiu draugę, kuri nuolatos rakinėjasi sau veidą. Oda kaip ir būtų graži, jei ji tik jo nelupinėtų. Ji veidą nevalingai krapšto ir spaudo net sėdėdama prie stalo, kalbėdama, ar klausydamasi pokalbio. Nežinau, ar tas veido lietimas priklauso nuo pokalbio temos – jaučiu, kad ji net nesuvokia to. Bet kai jau įeina į vonią, tai amžiams. Iš ten grįžta visa nusispaudžius ir raudonom dėmėm. Aš irgi negaliu praeit pro spuogus, bet spaudau juos vyrui, ne sau – net seilės kaupiasi tai darant. Ar tas potraukis spuogams – kažkoks nukrypimas ar ženklas, kad turi nervinių problemų?

 


Atsako LAIMĖS DIETOS konsultantė, psichologė Monika Kuzminskaitė

Laimes dieta Patreon banner

Sveika. Mmm, labai įdomi tema, ir labai atpažįstamas reikalas. Spuogų spaudimas, visų pirma, yra susijęs su akimirksniu patiriamu atpildu. Veiksmas ir beveik garantuotas rezultatas. Kaip ir visi pasiekti rezultatai, spaudimas irgi susijęs su smegenyse išskiriami neuromediatoriumi dopaminu. Ši su atpildo jausmu susijusi medžiaga yra pagrindinė priežastis, kodėl kažko išmokstame – nes išmokimas reikalauja kartojimo. Pasiekę kažką svarbaus, gauname malonią dopamino dozę, ir jau turime priežastį kartoti veiksmą vėl. Pridėkime dar vieną malonumą – spuogai truputį niežti, išspaudus jaučiamas skausmas truputį maskuoja niežulį, o ilgesniame laiko tarpe – naikina niežulio priežastį, panašiai kaip jausmas ar krapštymas. Pridedu ir muo savęs – man atrodo, kad žmonių evoliucijoje spuogų spaudinėjimas ir kitoks gentainių „kutinėjimas“ arba tarpusavio odos priežiūra (ypač ten, kur pats nematai, pavyzdžiui ant nugaros, kartu surenkant parazitus, rakštis ir kitus nepageidautinus „pakeleivius“) buvo svarbus, genties sveikatą gerinantis įprotis, todėl jis liko ir buvo pastiprinamas atpildo medžiagų doze. Pakrapščius niežulys bent kuriam laikui praeina, tai yra malonu, malonumą norisi patirti vėl – štai ir prašom į įpročio karuselę. Turbūt reikia paminėti, kad tai gali virsti ir ligotu įpročiu. Odos krapštymo sindromas diagnozuojamas, kai žmogus nuolat kasos, krapštosi, nešiojasi, gnaibosi odą ir negali sustoti nepaisant susidarančių žaizdų. Tai viena iš priklausomybių, iš obsesinio – kompulsinio sutrikimo formų. Šiai sutrikimų grupei, beje, dažnai būdingi spuogai kaip nuolatinio nerimo pasekmė. Čia matyt gali formuotis ir uždaras daugiau spuogų – daugiau krapštymo – daugiau spuogų ratas. Ką daryti? Kaip ir kitas priklausomybes – pakeisti kuo nors kitu. Kita malonumą teikiančia veikla, kuri bus labiau įtraukianti, todėl silpnesnis malonumas pralaimės. Užleisti kuo nors panašių – pvz. plastikinės pakuotės su pūslelėmis sprogdinimu. Padovanokite draugei „fidget toy“ – paieškokite internete. Apskritai, bet ko turėjimas rankose – mezginio, apyrankės ar kažko panašaus – jau bus gera pradžia. Na, ir paprastos priemonės – trumpai kirpti nagai, odos gydymas, stabdomas, kai matote draugę krapštantis – pasakykite apie tai garsiai arba tiesiog atitraukti jos ranką nuo veido. Galiausiai, reikia nusiteikti ilgesniam darbui, tokie įpročiai lengvai savo vietos neužleidžia. Kantrybės, supratimo, ir pūslinių įpakavimo gausos! 🙂

Dėl psichologės Monikos Kuzminskaitės konsultacijų kreiptis galite tiesiogiai, per Šaukštas proto paskyrą Facebooke. Monika konsultuoja ir skype programa bei gali prisitaikyti prie jums patogiausio laiko. Pirmyn!

P.S. Klausimų visomis temomis lauksime [email protected] – anonimiškumą garantuojame. Džiaugiamės kiekvienu jūsų laišku bei į kiekvieną jų atsakome, tad rašykite net ir tada, kai klausimo nėra, o rašyti tiesiog norisi!

Monika Kuzminskaitė

Monika Kuzminskaitė

Aš Monika Kuzminskaitė. Psichologija yra mano antroji profesija - tačiau tik laike, o ne pagal tai, kaip man tai svarbu ir patinka. Baigiau VU Psichologijos bakalauro ir VU Sveikatos psichologijos magistratūros programas; parašiau baigiamuosius darbus apie vaikų gimimo eiliškumo poveikį vaikų elgesiui ir emocijoms ir sveikos vaikų mitybos rūpesčius, kylančius tėvams. Esu Lietuvos psichologų sąjungos narė. Dabar mokausi kognityvinės elgesio terapijos Aarono Becko ir Judith Beck insitute (Beck institute for Cognitive Therapy), baigiau šiuos kursus: Essentials of CBT, CBT for Depression and Suicide prevention, CBT for Anxiety, CBT for Personality Disorders, CBT for Weight Loss and Maintenance.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).