SANTYKIAI

Atsako psichologė: „Noriu išnykti. Arba mirti.“3 min read

17 birželio, 2020 2 min
Monika Kuzminskaitė

Autorius:

Monika Kuzminskaitė

Atsako psichologė: „Noriu išnykti. Arba mirti.“3 min read

Reading Time: 2 minutes

LAIMĖS DIETA jau kuris laikas tarnauja kaip užuovėja jūsų laiškams, išpažintims ir prašymams patarti. Branginame tai kaip didžiausią dovaną, didžiausią įvertinimą – įvertinimą pasitikėjimu. Ačiū, kad išdrįstate kreiptis pagalbos!

Kartais pagalvoju, kad visas mano ateities planų variacijas galima suvesti į du žodžius: geriausia nusižudyti. Kartais galvoju, kad reiktų niekam nieko nesakius išvykti į kitą šalį ir slapstytis dešimtmečius. Palikti šeimą. Išnykti. Arba mirti. Nekenčiu savo gyvenimo. Nekenčiu savo darbo. Bet nepasitikiu savimi taip, kad galėčiau kažką keisti. Nemanau, kad sugebėsiu. Turiu per daug silpnybių. Per daug visko bijau. Bijau pokyčių, nors žinau, kad jie neišvengiami. Noriu, kad juos kažkas padarytų už mane. Nuplėštų pleistrą. Bet lygiai taip pat noriu žinoti, kada tai įvyks, noriu kontroliuoti tai, kas įvyks. Bet turiu per daug vidinių problemų. Kiekvieną vakarą išgeriu vyno. Neretai vartoju migdomuosius. Esu depresuota, sapnuoju košmarus. Dažnai nemiegu. Esu nelaiminga. Bet nepasitikiu savimi taip, kad galėčiau su savimi ryžtis naujam gyvenimui.
———-
Atsako psichologė, LAIMĖS DIETA konsultantė Monika Kuzminskaitė:

Sveika. Savo gyvenimą aprašote labai spalvingai ir tikrai nepavydėtinai. Vien skaityti tai yra sunku, o gyventi su tokiomis mintimis, ko gero, nepamatuojamai sunkiau. Nors nemažai darbo su savo situacijos įvertinimu jau padarėte, tikrai turite ką pasakyti apie savo savijautą ir požiūrį į pasaulį ir į ateitį, tačiau panašu, kad jums, kaip Alisai Stebuklų šalyje, trūksta to raktelio, kuris atrakins duris į Paslapčių Sodą. Nerandate priežasties, nerandate išeities, o galiausiai ima atrodyti, kad išeities ir nėra. Tiksliau ji yra vienintelė – pabėgti. Tokiu atveju pirmiausiai siūlyčiau apsvarstyti psichologinę terapinę pagalbą.

Laimes dieta Patreon banner

Tai, ką pasakojate, panašu į kiek ilgesnio darbo su savimi reikalaujančią situaciją, ir čia profesionali pagalba iš šono tikrai pravers. Galbūt augdama neturėjote progos išmokti pasirūpinti savimi, arba tai padaryti adekvačiai. Dažniausiai žmonės jaučiasi visiškai bejėgiški gyvenimo, pasaulio ir ateities akivaizdoje dėl to, kad jais buvo rūpinamasi per daug, neleidžiant augti ir stiprėti – arba atvirkščiai, negaunant adekvačios priežiūros, todėl neišmokstant pasitikėti savimi, nes nebuvo nei gero pavyzdžio, nei saugių sąlygų klysti. Gal turėjote ir kitokių priežasčių, tačiau tam, kad „atauginti“ trūkstamą pasitikėjimo savimi dalį, vis tiek reikės laiko ir darbo.

Antras svarbus ir reikalingas dalykas – o ko jūs norite? Jei jums nepatinka dabartinis gyvenimas ir darbas, ar žinote, koks jus džiugins, apie kokį svajojate? Į šį klausimą reikėtų atsakyti negalvojant, ar sugebėsite. Tai du skirtingi dalykai. Svajonė yra kryptis, o gebėjimai yra kryptingai ugdomi. Visi mes kažkada negebėjome nieko, ir štai, tik pažiūrėkite į mus visus! Tikėtina, kad visus reikalingus gebėjimus galėsite išsiugdyti ir jūs. Tokiems pasikeitimams reikia ryžto ir drąsos, jų galite pasiskolinti iš savo patiriamos nevilties. Ryžto reikės ir pripažinti jog tai, ką darote dabar – noras kontroliuoti, vynas, baimė – yra kaip tik tas jūsų minimas pleistras ant žaizdos, kurią reikia valyti ir gydyti, nors tai ir bus nemalonu.

Augti yra labai svarbu ir dažniausiai nemalonu, ir tai normalu. Malonumas galbūt laukia kitapus, kai jau apkabinsite savo tikslą per pečius – galbūt. Bet tikrai laukia prasmė. Linkiu jums kad ir lašo ryžto, kurio užtektų rasti tinkamai pagalbai, o tada tik nenuleisti rankų – nors bus ir baisu, ir sunku, ir keista ir kitaip nelabai malonu. Tai neturi būti malonu, bet tai be galo reikalinga. Kitapus tų durų jūsų lauks jūsų sodas.

Dėl psichologės Monikos Kuzminskaitės konsultacijų kreiptis galite tiesiogiai, per Šaukštas proto paskyrą Facebooke. Monika konsultuoja ir skype programa bei gali prisitaikyti prie jums patogiausio laiko. Pirmyn!

P.S. Klausimų visomis temomis lauksime [email protected] – anonimiškumą garantuojame. Džiaugiamės kiekvienu jūsų laišku bei į kiekvieną jų atsakome, tad rašykite net ir tada, kai klausimo nėra, o rašyti tiesiog norisi!

Monika Kuzminskaitė

Monika Kuzminskaitė

Aš Monika Kuzminskaitė. Psichologija yra mano antroji profesija - tačiau tik laike, o ne pagal tai, kaip man tai svarbu ir patinka. Baigiau VU Psichologijos bakalauro ir VU Sveikatos psichologijos magistratūros programas; parašiau baigiamuosius darbus apie vaikų gimimo eiliškumo poveikį vaikų elgesiui ir emocijoms ir sveikos vaikų mitybos rūpesčius, kylančius tėvams. Esu Lietuvos psichologų sąjungos narė. Dabar mokausi kognityvinės elgesio terapijos Aarono Becko ir Judith Beck insitute (Beck institute for Cognitive Therapy), baigiau šiuos kursus: Essentials of CBT, CBT for Depression and Suicide prevention, CBT for Anxiety, CBT for Personality Disorders, CBT for Weight Loss and Maintenance.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).