SANTYKIAI

Atsako psichologė: „Mano draugas sako su barakuda negyvensiąs – ar man nuo jo bėgti?“3 min read

7 sausio, 2020 2 min
Monika Kuzminskaitė

Autorius:

Monika Kuzminskaitė

Atsako psichologė: „Mano draugas sako su barakuda negyvensiąs – ar man nuo jo bėgti?“3 min read

Reading Time: 2 minutes

„Šaukiuosi patarimo gan klasiška tema – santykiai, bet jau nežinau kaip reaguoti. Su savo vaikinu draugauju jau beveik du metus, vis dažniau svarstome apie gyvenimą kartu. Tad tenka kalbėtis ir svajoti apie bendrus namus, kokius įsivaizduojame, kaip buities dalykais pasidalintumėme ir, žinoma, kalba eina apie finansus. Ir vieną vakarą, mums besikalbant rėžė jis man, kad niekada negyventų su išlaikytine (pavartojo žodį barakuda, bet jis man šlykštus). Jo nuomone būtent tos iš “b” raidės nori tik finansinės pagalbos iš vyrų. Na, negaliu nesutikti, bet iš to jis dar pridūrė, kad jis visiškai neturi noro mokėti daugiau už butą, maistą ir pragyvenimą, jei gyventumėm kartu. Uždirbu aš šiuo metu beveik tiek pat kiek ir jisai, bet negaliu pamiršti jo žodžių, kad paliks iš karto, jei jam teks didesnė finansinė našta. Reaguoju per jautriai į tokį požiūrį gal? Man reikia bėgti jau dabar, kol nepradėjo kiekvieno cento kavinėje skaičiuoti?“.

———————
Atsako LAIMĖS DIETOS konsultantė, psichologė Monika Kuzminskaitė

Sveika. Visų pirma sveikinu su naujo gyvenimo pradžia. Kopiant į didžiausias gyvenimo viršukalnes visada šiek tiek (o kartais ir tikrai smarkiai) neramu. Tai geras, gelbstintis jausmas, jis neleis užsiliūliuoti būsimo nuotykio palaimoje ir pargriūti paslydus ant jau pirmo akmens. Todėl gerai būtų jūsų nerimą įdarbinti. Jūsų nerimas, jūsų jautrioji tema yra apie pinigus, bet išvadoms daryti čia, man atrodo, dar kiek per mažai informacijos. Jūs dirbate ir uždirbat panašiai, tai jau iš karto nepataikote į tos „b“ žuvies apibrėžimą. Ar tai, kad draugas negyventų su tokia moterim yra grasinimas ar komplimentas jums? Ar jūs girdite „nebandyk mesti darbo, aš tavęs neišlaikysiu“, ar „tave renkuosi, nes esi visai priešinga toms, kurių labai nemėgstu“? Gal yra ir daugiau versijų? Nes tik iš tos vienos frazės galima padaryti ir vieną, ir kitą išvadą, ir „įrodyti“, kad tai tiesa. „Nemokės daugiau“ jums reiškia, kad nemokės daugiau negu dabar, ar daugiau negu jūs? Jei jums tai svarbu – pakalbėkite apie tai su draugu daugiau. Tarkim, ar tai reiškia, kad jis tikisi, jog jums laukiantis judviejų vaiko sumažėjusios pajamos bus kaip tik tas taškas, kai jis apsisuks ant kulno ir praneš, kad jūsų nebeišlaikys? Ar taip pat nutiks, jei jūs ne dėl savo kaltės neturėsite darbo – ar jau rytojaus dieną rasite jo spintos pusę tuščią? Dar vienas svarbus dalykas – ar draugo elgesys atitinka jo žodžius. Elgesys yra patikimesnis pagrindas nuspėti, kaip bus toliau, negu žodžiai. Žmonės nebūtinai tyčia meluoja, perdeda ar netiksliai atsako. Kartais jie tiesiog nemoka pasakyti. Elgtis paprastai sekasi geriau – nors, aišku, ir čia laisvės melui yra. Todėl labai daug išvadų daryti remiantis žodžiais, o gal net ir vienu epizodu daryti nevertėtų. Tapsite detektyvu ir susirinkite daugiau įrodymų – kas rodo, kad draugas pinigų klausimus sprendžia būten taip. O kas rodo priešingai? O ką sako jis pats? Paklauskite savęs pačios – ar jūsų santykiuose pakankamai pagarbos ir geranoriškumo, kad šiuos klausimus išspręstumėt tiesiog vienkartiniu, o žymiai geriau – nuolatiniu – atviru pasikalbėjimu? Įgūdis ir gebėjimas „kloti visas kortas ant stalo“ pravers sprendžiant bet kokius tarpusavio klausimus, ir jums gyvenime vienas iš geriausių etapų pradėti jį treniruoti. Kuo geriausios jums kloties, nuostabios ateities!

Laimes dieta Patreon banner

Dėl psichologės Monikos Kuzminskaitės konsultacijų kreiptis galite tiesiogiai, per Šaukštas proto paskyrą Facebooke. Monika konsultuoja ir skype programa bei gali prisitaikyti prie jums patogiausio laiko. Pirmyn!

P.S. Klausimų visomis temomis lauksime [email protected] – anonimiškumą garantuojame. Džiaugiamės kiekvienu jūsų laišku bei į kiekvieną jų atsakome, tad rašykite net ir tada, kai klausimo nėra, o rašyti tiesiog norisi!

 

Monika Kuzminskaitė

Monika Kuzminskaitė

Aš Monika Kuzminskaitė. Psichologija yra mano antroji profesija - tačiau tik laike, o ne pagal tai, kaip man tai svarbu ir patinka. Baigiau VU Psichologijos bakalauro ir VU Sveikatos psichologijos magistratūros programas; parašiau baigiamuosius darbus apie vaikų gimimo eiliškumo poveikį vaikų elgesiui ir emocijoms ir sveikos vaikų mitybos rūpesčius, kylančius tėvams. Esu Lietuvos psichologų sąjungos narė. Dabar mokausi kognityvinės elgesio terapijos Aarono Becko ir Judith Beck insitute (Beck institute for Cognitive Therapy), baigiau šiuos kursus: Essentials of CBT, CBT for Depression and Suicide prevention, CBT for Anxiety, CBT for Personality Disorders, CBT for Weight Loss and Maintenance.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).