SANTYKIAI

ATSAKO PSICHOLOGĖ: „Mane paliko prieš pat vestuves…“4 min read

29 sausio, 2020 2 min
Monika Kuzminskaitė

Autorius:

Monika Kuzminskaitė

ATSAKO PSICHOLOGĖ: „Mane paliko prieš pat vestuves…“4 min read

Reading Time: 2 minutes

„Praėjo daugiau, nei metai po, to, kai mane paliko vyras. Kartu gyvenime beveik 10 metų. Prieš pat vestuves, likus mažiau, nei mėnesiui. Be jokios paaiškinamos priežasties. Buvau visiškai šokiruota. Nejaugi 10 metų kartu nieko nereiškia? Atsakymo nesulaukiau iki šiandien, tikriausiai jo ir nebus. Bet o kaip aš? Niekur neatrandu vidinės ramybės. Nuolatos galvoju apie tai, jaučiuosi sužlugdyta, žemė iš po kojų slysta. Kaip atsitiesti po skyrybų? Vaikų neturime, savo tėvus esu palaidojusi. Draugės jau nebežino ką ir patarti. Tik linksi liūdnai žiūrėdamos ir viskas. Stengiuos norėti keistis, bet po kelių dienų mane aplanko prisiminimai iš to dienos, kai jis susirinko daiktus ir išėjo. Tyloje.“

———————

Atsako LAIMĖS DIETOS konsultantė, psichologė Monika Kuzminskaitė

Laimes dieta Patreon banner

Sveika. Labai jus užjaučiu dėl tokio sukrėtimo jūsų gyvenime. Rašau, ir negaliu atsikratyti vizijos apie priklijuotą skirtuką kalendoriuje – toje dienoje, kai jūsų vyras išėjo. Ką bedarytumėt, atrodo, kad kalendorius pats atsiverčia, ir niekur toliau pajudėti negalite, kol, matyt, neatsakysite į tame lapelyje jums užduotą klausimą. Vyras išėjo tylėdamas, ir jokio atsakymo jums nepaliko, o be atsakymo matyt negalite pasirinkti, kur toje kryžkelėje eisite toliau. Visai tikėtina, kad jūsų vyrui vedybos buvo ir yra reikšmingas žingsnis, ir kad jis priėmė sprendimą dėl kažkokių jam svarbių priežasčių būūtent prieš jas – ar tai buvo ryžtas, ar baimė, ar dar kažkas, pasakyti gali tik jis. Taip pat tikėtina, kad jums ir jūsų vyrui kartu praleisti 10 metų reiškia skirtingus dalykus. Dar galima būtų spėti, kad nebūtinai jam buvo lengva tokį sprendimą priimti – jis galėjo išeiti tylomis todėl, kad nepajėgė kalbėti – o galėjo išeiti tylomis, nes nematė reikalo nieko sakyti. Visa tai sakau tik tam, kad paryškinti pagrindinį dalyką – jei su juo nepakalbėsite, jo priežasčių nesužinosite. Gali būti, kad ir niekada. Todėl neturės prasmės jokie spėliojimai, kuriais galite pakeisti atsakymą į „kodėl“, todėl nebus daug prasmės pykti, liūdėti ar laukti. Šioje situacijoje liko tik niekada nebeatsakomi klausimai. O tada jau būtų galima pereiti prie kito klausimo – ar tikrai, jei neturite atsakymo į klausimą „kodėl“, negalite atklijuoti to įsivaizduojamo skirtuko ir versti kalendorių toliau? Taip jūs savo gyvenimą planavote vienaip, bet jame atsirado netikėta kryžkelė, o planuotas kelias užtvertas. Ar tai reiškia, kad liksite laukti galbūt niekada neateisiančio atsakymo? Jums sunku ir skaudu, neabejotinai, tikrai nemanau, kad iš šios kryžkelės pajudėti lengva, tačiau vienintelis būdas skausmą sumažinti – atsisveikinti su tuo, ko jau nebeturite, ir bent po mažą žingsnį gyventi toliau. Tikrai nebūtina susiplanuoti visą likusį gyvenimą iš naujo, užteks artimiausios dienos, užteks ir artimiausios valandos. Kartais padeda ilgesnė kelionė po mažiau pažįstamas vietas, kad orientuotis priverstas mąstymas turėtų imtis veiklos. Kartais padeda gilus filmas ar sukrečianti knyga, naujas sportas, kažkas iš sąrašo „visada svajojau“. Jums nebūtina, kad tai įkvėptų ar pakylėtų, ar kad iš karto pasijustumėt geriau. Kurį laiką galite ir nieko nejausti – bet jautrumas gyvenimui pamažu grįš, kai pradėsite gyventi, todėl svarbu nors kažką veikti. Pakeliui vis geriau suprasite, ko norite. Jūsų esybei reikia užsikabinti už pro jus tekančio gyvenimo, kad srovė ištrauktų jus iš to užutekio, kuriame likote liūdėti. Leiskite įvykiams vykti, neatsisakykite juose dalyvauti – o su šia patirtimi atsisveikinkite, padėkokite už 10 metų, ir už visas geras per juos įvykusias patirtis, kurių prisiminimus nešitės kartu – o slegiančius prisiminimus palikite džiūti tame užverstame kalendoriaus lapelyje. Linkiu jums ramybės, vilties ir iš ateities dvelkiančio nuotykių vėjo.

Dėl psichologės Monikos Kuzminskaitės konsultacijų kreiptis galite tiesiogiai, per Šaukštas proto paskyrą Facebooke. Monika konsultuoja ir skype programa bei gali prisitaikyti prie jums patogiausio laiko. Pirmyn!

P.S. Klausimų visomis temomis lauksime [email protected] – anonimiškumą garantuojame. Džiaugiamės kiekvienu jūsų laišku bei į kiekvieną jų atsakome, tad rašykite net ir tada, kai klausimo nėra, o rašyti tiesiog norisi!

Monika Kuzminskaitė

Monika Kuzminskaitė

Aš Monika Kuzminskaitė. Psichologija yra mano antroji profesija - tačiau tik laike, o ne pagal tai, kaip man tai svarbu ir patinka. Baigiau VU Psichologijos bakalauro ir VU Sveikatos psichologijos magistratūros programas; parašiau baigiamuosius darbus apie vaikų gimimo eiliškumo poveikį vaikų elgesiui ir emocijoms ir sveikos vaikų mitybos rūpesčius, kylančius tėvams. Esu Lietuvos psichologų sąjungos narė. Dabar mokausi kognityvinės elgesio terapijos Aarono Becko ir Judith Beck insitute (Beck institute for Cognitive Therapy), baigiau šiuos kursus: Essentials of CBT, CBT for Depression and Suicide prevention, CBT for Anxiety, CBT for Personality Disorders, CBT for Weight Loss and Maintenance.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).