PODCAST SVEIKATA

Testas: kokio dydžio tavo baubas?6 min read

26 spalio, 2020 33 min
Rimantė Kulvinskytė

Autorius:

Rimantė Kulvinskytė

Testas: kokio dydžio tavo baubas?6 min read

Reading Time: 4 minutes

„Nenoriu dramų. Nenoriu ašarų. Ir nenoriu gailesčio. Noriu kalbėti apie tai, ką reiškia būti vaiko, kuriam diagnozuotas autizmo spektro sutrikimas, mama. Kokių laimės receptų iš to galima išmokti ir kaip augant tokiam vaikui, auga visa šeima? “ – taip, daugiau nei prieš metus skambėjo mano prašymas Laurai, su kuria kartu studijavome žurnalistiką.

Laura augina 9-erių metų sūnų Adomą, kuriam diagnozuotas autizmo spektro sutrikimas (ASS) : „ Aš apie save juokais sakau, kad esu šeimos gydytoja, spec pedagogė, logopedė, ergoterapeutė, psichologė ir mitybos specialistė. Nes visas tas funkcijas, kai lieka laiko nuo buvimo mama, tenka atlikti bandant savo autistą vaiką integruoti į neurotipinių žmonių pasaulį. Adomas nėra tas vaikas, kuris „užauga pats“, kaip sakoma apie vaikus. Tenka rimtai auginti“.
Labai tikiuosi, kad Lauros laimės receptai pravers visiems: tiek šeimoms, auginančioms į Adomą panašius vaikus, tiek šeimoms su neurotipiniais vaikais, tiek vaikų neturintiems žmonėms.

Bet prieš juos skaitant, kviečiu atlikti asociacijos „Kitoks vaikas“ sukurtą BAUBO TESTĄ, ir išsimatuoti, KOKIO DYDŽIO YRA JŪSŲ BAUBAS.

Laimes dieta Patreon banner

Tarp Lunos draugų yra vaikų, kuriems diagnozuotas ASS. Ar mes apie juos kalbame? Taip. Lygiai tiek pat ir  taip pat kaip ir apie kitus Lunos draugus. Niekada dukrai neakcentavome jų „kitoniškumo“, nes abu su Povilu nuoširdžiai tikime, kad žmogaus vertės, jei taip galima sakyti, apibrėžti ar sutalpinti į kažkokias dėžutes yra neįmanoma. Juk vienas draugas mums reikalingas vakarėliams, kitas – išsiverkimui, o trečias – patarimams profesinėje srityje. Ir kuris jums vertesnis? Ar vertesnis visuomenei?

– Žinai, mama, jis niekada nekalba, – apie vieną savo bičiulį su ASS kažkada susimąsčiusi garsiai svarstė Luna, – Bet mums su juo kažkaip ir be tų kalbų smagu, nes jis moka prisigalvoti visokių nesąmonių.

Ir mes ją palikome su tuo svarstymu, nepuolėme nieko googlinti ir aiškinti. Nes kai kurios etiketės yra sugalvotos tik tam, kad mums patiems būtų paprasčiau paaiškinti nepaaiškinamus dalykus. Visi ASS turintys vaikai yra unikalūs, jų elgesys ir gebėjimai – taip pat. Galbūt jie panašūs tik tuo, kad iš visų jų, kaip ir bet kurių kitų vaikų, mes turime ko pasimokyti.

Dažnai nepagrįsti suaugusių įsitikinimai apie vaikus su autizmo spektro sindromu, pakiša vaikams koją sėkmingai integruotis į visuomenę, rasti savo vietą mokykloje ar užmegzti santykius su draugais, tačiau svarbu žinoti tai, kad:

– autizmas ne liga, juo nesergama;

– autizmas neužkrečiamas;

– kol kas nėra vaistų autizmo gydymui;

– šiam sutrikimui nėra būdingi tipiški išoriniai fiziniai bruožai;

– autizmo sutrikimą turintys vaikai, kaip ir visi kiti vaikai – unikalūs, su normaliu intelektu, tiesiog kitaip funkcionuoja nervinė sistema.

Taigi, dalinuosi žadėtaisiais LAUROS laimės receptais (siūlau juos gyvai išklausyti įraše žemiau, bet jei neturite galimybių, puikiai susiskaitys)

Mažiau galvokite. 

Kuo daugiau galvoji ir kuo daugiau svarstai apie ateitį, tuo darosi baisiau. Ypatingai kalbant apie sunkias situacijas. Aš galėčiau nuolatos galvoti, kas bus Adomui, ar ko nebus. Bet taip iš proto galima išeiti. Bus kaip bus. Gyvenkite dabar.

Mažiau lūkesčių.

 Nesvajoju, kad sūnus būtų mokslininkas ar gydytojas. Būčiau laiminga, jeigu jis būtų pakankamai savarankiškas, kad galėtų savimi pasirūpinti, kai manęs nebebus. Žinau, gali nuskambėti liūdnai, bet man savarankiškas vaikas  yra daug.

Juodas humoras.

Ypatingai sunkiose situacijose. Mes namie juo pasišvaistome ganėtinai dažnai ir žodis „autizmas“ tikrai nėra tabu. Kartais net vienas kitą autistais išvadiname. Jeigu tu pernelyg rimtai žvelgsi į situaciją, kurioje esi, tai linksma nebus. Todėl raginu įsidrąsinti į vaiko negalią ar į kitus sunkumus pažvelgti kitaip. Negalią, mano nuomone, priimi tik tada, kai sugebi į ją pažvelgti su humoru, taip tas žmogus tampa lygus tau.

Jeigu kažko negali pakeisti, turi pakeisti savo požiūrį. 

Mes dažnai skundžiamės dėl kitų elgesio ar situacijos, bet gal kartais užtenka tiesiog kitaip į viską pažvelgti? Po vaiko diagnozės visi tėvai puola į neviltį, ieško kaltų, svarsto, už ką jiems likimas lėmė tokį išbandymą. Aš reagavau taip pat, bet dabar supratau – kad jei mane kas būtų to pamokęs, kad reikia ne situaciją keikti, o keisti požiūrį, būtų buvę daug lengviau.

Apsikabinkite. 

Visur ir visada. Net jei ir tau pačiam labai blogai. Jeigu mano vaikui kyla isterija, aš jį pirmiausia apkabinu. Taip, kartais tai nesuveikia. Bet labai dažnai suveikia. Ir jeigu su vyru pykstiesi, pirmiausia reikia apsikabinti.

Neskubėkit, jūs niekur nenuskubėsite.

Išmokite nesitikėti greito rezultato ir džiaukitės mažais pasiekimais. Aš to išmokau augindama Adomą: būti kantri ir džiaugtis viskuo, kad ir tuo, jog mano vaikas 7 metų pirmąkart nupiešė kiškį iš trijų linijų, ir tai yra WOW!

Planas ir rutina. 

Jautriems vaikams pastovumas dovanoja saugumo, užtikrintumo jausmą: jeigu mama ant lentutės nupiešia, kad važiuosime į parduotuvę, vadinasi, mes tikrai važiuosime į parduotuvę.

Labai svarbu išsaiškinti priežastis.

Tarkim, jeigu vaikas TIKRAI nevalgo, išsiaiškinkite, kas jam nepatinka: skonis, kvapas, konsistencija. Gal jam nepatinka raudoni produktai? Gal jis nemėgsta sumaišytų produktų? Gal jam patinka tik apvalūs dalykai – siūlykite juos, pamažiukais įterpdami ir kitokių produktų.

Naminis gyvūnas. 

Norite išgydyti šunų baimę? Padovanokite vaikui šunį. Adomui naujoji mūsų namų gyventoja – biglių veislės kalytė – buvo didelis pokytis. Ji išlaisvino sūnų iš kiauto ir smarkiai pagerino jo socialinius įgūdžius.

Jeigu pyksti, kad kažkas kažko nepadaro taip, kaip tu norėtum, padaryk tai pats, arba nezirzk.

Mano vaikas viską sutvarko. Sutvarko ir tai, ko nereikėtų sutvarkyti. Pavydžiui, pagalvėles, pagal SAVE sudėlioja: tam tikra tvarka, pagal tam tikras spalvas. Žirklutės vonioje yra išrykiuotos milimetro tikslumu, kėdutė pastatyta į tam tikrus plytelių kampus… šito reikia Adomui. Jam reikia, jis ir pasidaro – aš to neturiu daryti.

Atlaidumas. Kantrybė. Užsispyrimas. 

Tai trys dalykai, kurie būtini tam, kad būtum laimingas pats, ir būtų laiminga tavo aplinka. Aš užsispyriau, kad mano vaiko būtų savarankiškas, ir labai kantriai to siekiu. Kartais taip, per savo ir jo ašaras, bet to reikia. Atlaidumas būtinas. Atleisti kitiems, atleisti vaikui ar sau, jei dėl jūsų sunkumų kaltini jį ar save patį – visa tai, kad galėtum judėti pirmyn.

 

Visas mano ir Lauros pokalbis – įraše žemiau.
Primenu, kad „Laimės dieta“ tiesiogiai per LRT radiją ketviradieniais 12:12-13:00, ir kartojama sekmadieniais 18:00.
Įrašus taip pat galite rasti platformose Google Podcasts, Spotify, Spreaker.com ir LRT Mediatekoje.

Daugiau skaitykite čia.


Rimantė Kulvinskytė

Rimantė Kulvinskytė

Esu žurnalistė, televizijos ir radijo laidų vedėja, mama, žmona, dukra ir draugė. LAIMĖS DIETA yra mano kelionė ir bandymas sujungti visus šiuos vaidmenis taip, kad kiekviename jų jausčiausi laiminga. Čia dalinuosi savo asmeniniais išgyvenimais, patirtimis ir pamokomis, kurios suteikia drąsos pradėti dieną. Labai tikiuosi, kad čia rasi kažką artimo sau.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).