SANTYKIAI

Postinu, vadinasi, esu4 min read

18 liepos, 2020 3 min
Rimantė Kulvinskytė

Autorius:

Rimantė Kulvinskytė

Postinu, vadinasi, esu4 min read

Reading Time: 3 minutes

– Kokia nesąmonė, – atsidūsta prie gretimo stalelio restorane su dviem draugėm sėdinti žavi dama. Ji nervingai baksnoja telefono ekraną pirštu, ir nepritariamai purto galvą. – Va, pažiūrėkit, kiek Iveta storių pridėjusi: ir ant dviračio, ir su knyga, čia prie kažkokios skulptūros. Aš gi šiandien jums ryte tokį skanų tartarą su mangais padariau! O niekas nenufotkino.
– Tikrai buvo skanus, nebuvo kada fotkinti – reikėjo gi valgyti! – kikena draugės.
– Ir dar jogą ryte prie ežero dariau. Irgi nenufotkinot.
– Nenufotkinom, – jau kiek susirūpinusios atliepia nefotkintojos.
– … ir nors Iveta nieko gero nedaro, jos gyvenimas atrodo daug įdomesnis. Man reikia išmokt tuos storius daryt, nes visi galvos, kad per atostogas nieko neveikiau, – jau visiškai galvą panarina žavioji dama.

Klausausi jos ir taip norisi pulti prie jos, suimti už pečių, pabučiuoti į kaktą ir sušukti: „Jūsų atostogos skamba pasakiškai!“ Bet ne gi dabar prisipažinsiu, kad visą tą laiką jos klausiausi?

Tačiau grįžusi namo ir prisėdusi prie kompiuterio susimąsčiau: ar tikrai mes egzistuojame tik todėl ir tik tada, kai dokumentuojame? Postinu, vadinasi, esu? Ar tikrai like’ų po nuotrauka skaičius parodo, kad tavo maistas buvo skanus, o laisvalaikis – prasmingas?

Laimes dieta Patreon banner

Neretai prigaunu ir papurtau save, kai suvokiu, jog mano svarstyklės ima svirti link to, kaip gyvenimas atrodo, o ne tai, kokius jausmus jis manyje prabudina. Įspūdis prieš emociją. Kas svarbiau?

Šiuolaikinė visuomenė yra varoma rinkodaros ir ekstremalaus vartotojiškumo. Gyvename pasaulyje, kuriame pirmas įspūdis, rodos, yra vienintelis ir nepakeičiamas, kur, rodos, jog turime vieną šansą viskam: reikia ir gerą automobilį vairuoti, ir būti tinkamai apsirengus, ir apsiavus. Niekas gi nemato, kiek knygų esi perskaitęs ar kokius gerus darbus kasdien darai. (Bet, žinokite, tiesą pasakius, galima padaryti ir antrą, ir trečią įspūdžius – apie tai su mokslininke Agne Kajackaite kalbėjomės LAIMĖS DIETOS radijo laidoje. Paklausykit Eksperimentai su žmonėmis: sužinok apie save daugiau!)

Visą tą viršelio filosofiją dar paaštrina socialiniai tinklai, kuriuose mes dalijamės gyvenimais, kuriuos norėtume gyventi, bet iš tiesų retai kada gyvename. Galiausiai norom nenorom tampame vaikščiojančiais postais ir storiais, kurių turinys diktuoja draugų ratą, finansinę sėkmę ir socialinius ryšius. Ir visą savo dėmesį ir pastangas sutelkiame į gyvenimą, kuris atrodo gražiai, nesvarbu, kad tai gali būti tik gražus fasadas.

Pasak Amerikoje atliktų tyrimų, daugiau nei pusė žmonių karts nuo karto išleidžia daugiau nei uždirba, ir 21% išleidžia daugiau nei uždirba šešis mėnesius per metus. Didžiausią išlaidų dalį sudaro materialūs daiktai, skirti padaryti įspūdžiui. Koks to rezultatas? Vis didesnių žaislų poreikis ir vis mažesnis pasitenkinimas gyvenimu. Jeigu norime daugiau išleisti arba, kaip šiuo atveju, daugiau įsiskoliname, vadinasi, ir dirbti turime daugiau, taip prarasdami laiką su šeima ir draugais, nematome savo tėvų, negalime stebėti, kaip auga mūsų vaikai. Ar tikrai tai yra gyvenimas, apie kurį svajojame?

Čia toks lyrinis nukrypimas apie tuos finansus, bet labai jau norėjau parašyti, kad geriau būti turtingam ir atrodyti varganai, negu atrodyti gerai ir būti ubagu.

Bet turtas, mano nuoširdžia nuomone, yra laikas, o laimė yra būsena Nenuperkama. Nesukuriama apsirengus ar pasidažius ar kažko nusipirkus. Jeigu užsisukame rate „Ką kiti pagalvos?“. Jeigu save suvokiame per kitų nuomones, per komentarus, per surinktų širdelių kiekį, save įklampinsime į smegduobę, kur su kiekvienu krustelėjimu smegsime vis gilyn. Nes reikės vis daugiau ir daugiau.

Negi suknelė bus graži tik tuomet, kai kažkas parašys WOW? Laukdami įvertinimo mes suteikiame teisę kažkam mūsų dienas įvertinti balais, o tuomet į jas pažvelgiame antrąkart, jau pro gauto balo prizmę.
„Tokį skanų tortą iškepiau, bet niekas nepalaikino“. Tai kas dabar? Jis nebeskanus?

Neatiduokite kitiems atsakomybės ir galios spręsti, kiek vertas jūsų gyvenimas. Juk niekas negyvena už jus.
Juk saulėlydis atima žadą, nepaisant to, kaip jums pavyko jį nufotografuoti.
Juk jūsų pasimatymas buvo nepakartojamas net tuomet, jei storyje restoranas ir atrodė kaip užeiga.
Net jei to nėra jūsų Facebook ar Instagram paskyrose, jūs švenčiate, juokiatės, linksminatės, ragaujate, mėgaujatės, nuotykiaujate.
Net jei niekas nelaikina jūsų nuotraukos, jūs, žinokite, vis tiek gerai praleidote laiką. Nes tikrai taip jį ir praleidote.

Rimantė Kulvinskytė

Rimantė Kulvinskytė

Esu žurnalistė, televizijos ir radijo laidų vedėja, mama, žmona, dukra ir draugė. LAIMĖS DIETA yra mano kelionė ir bandymas sujungti visus šiuos vaidmenis taip, kad kiekviename jų jausčiausi laiminga. Čia dalinuosi savo asmeniniais išgyvenimais, patirtimis ir pamokomis, kurios suteikia drąsos pradėti dieną. Labai tikiuosi, kad čia rasi kažką artimo sau.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).