SANTYKIAI

Padėkite: „Mano vyras viskuo skundžiasi, nenori niekur eiti, nieko pirkti ar naujo patirti“4 min read

30 rugpjūčio, 2021 3 min

Autorius:

Monika Kuzminskaitė

Padėkite: „Mano vyras viskuo skundžiasi, nenori niekur eiti, nieko pirkti ar naujo patirti“4 min read

Reading Time: 3 minutes

Sveiki, gal kažką patarsite 🙂 esu pozityvus ir optimistas žmogus, bet mano vyras šalia nuolat kuo nors nepatenkintas, skundžiasi, ypač žiūrint TV viską komentuoja, kokie visi negeri ir kalti aplink. Jis nėra patenkintas savo gyvenimu, visada trūksta pinigų, jaučia nuoskaudą, kad tėvai jam kažko nedavė, bet tuo pačiu ir matau, kad jam skauda, kad jo sesė labiau mylima. Niekada nesu jam sakiusi, kad tu prastas, blogas, mažai parneši pinigų ar pan., bet iš jo dažnai girdžiu, kad nesu gera namų šeimininkė. Čia faktas, aš neprieštarauju, bet aš tiesiog nemėgstu tvarkytis ar gaminti, tačiau skaudina jo žodžiai. Kaip aš turėčiau elgtis, ar ką daryti kitaip, kad ir jam padėti ir kad santykiai būtų geresni? Nenoriu dar labiau žmogaus žlugdyti sakydama, kad tikrai mažai uždirbi. Tik vieną kartą per 10 metų pasakiau jam neperseniausiai, kad nesijaučiu būdama su juo finansiškai saugi. Man nereikia, kad vyras mane išlaikytų, uždirbu pati ir dažnai daugiau šeimoje išleidžiu pinigų viskam ko reikia. Bet norisi, kad ir jaustųsi tas saugumas iš vyro pusės, kad jeigu kas nutiktų, tai pasirūpintų jis, bet šito nejaučiu, nematau jame perspektyvos dėl finansų. Visada pasisakymai tokie, kad geriau taupyti, neiti kažkur, nepirkti, nes nu gi nėra pinigų. O aš visada esu už tai, kad gyvenam vieną kartą ir reikia kuo daugiau patirti, pamatyti, pajausti, o pinigus vistiek uždirbsim. Dėl savęs, dėl finansų esu rami.
P.s. dar neturime vaikučių. Ačiū jeigu perskaitysit ir už atsakymą 🙂


Į skaitytojos klausimą atsako psichologė, LAIMĖS DIETOS bendraautorė Monika Kuzminskaitė.

Sveika!

Laimes dieta Patreon banner

Tikrai, tokių Mikės Pūkuotuko draugą Nulėpausį primenančių žmonių būna ne tik knygose – jūsų vyras nėra toks jau retas reiškinys. Kai klausiate, ką daryti jums – visų pirma man labiausiai norisi sakyti, kad jums nėra labai daug galimybių kažką aktyviai daryti, gal tik suprasti, kaip tai nutinka.

Žmonės tampa „Nulėpausiais“ dėl to, kaip jie augo, kaip buvo mokomi ir kaip patys mokėsi dorotis su įvairiais gyvenimo sunkumais. Kartais aplinkybės susiklosto taip, kad kritika, neigiamas vertinimas leidžia save pastatyti į ypatingesnę poziciją, ir taip pasijausti kiek geresniu, stipresniu, išmintingesniu. Gali būti, kad toje konkrečioje situacijoje jis iš tiesų negalėjo nieko padaryti, o štai priimti, kad ne viską ir ne visada galima kontroliuoti, jam niekas nepadėjo suprasti.

Sykį ar kelis pasiteisinęs elgesys imamas kartoti ir ilgainiui tampa mielu ir jaukiu įpročiu. Šiaip ar taip, kad toks žmogaus elgesys – ypač ilgus metus kartotas ir tobulintas – pasikeistų, tai šis žmogus turi pats pripažinti, kad tai nėra pati geriausia technika, kad tai sukuria daugiau problemų, negu padeda. Jei tokio supratimo žmogus neturi, jei jam atrodo, kad jis iš tiesų yra teisus – tada jis bus uždaras ir bet kokiam poveikiui ar pagalbai.

Kaip teisingai pastebite, tai nėra skirta asmeniškai jums – neigiamai vertinami visi aplinkui. Todėl ir bet kas, ką jūs imsitės daryti ir keisti, tikrai nebūtinai sudarys sąlygas pasikeisti ir kitam žmogui. Žinoma, tokią mintį priimti irgi nėra lengva – visada labiau norisi galėti, mokėti, išmokti, suprasti, negu pripažinti, kad nėra galimybės kažką pakeisti. Nenoras leisti pinigų, turėti naujų patyrimų paprastai yra arti vertybinių nuostatų esantys teiginiai, ir juos žmonės paprastai stipriau gina negu, tarkim mėgstamos dešros pasirinkimą.

Grįžtant prie jūsų klausimo – savo norą keisti situaciją galėtumėte sutelkti į tai, ką jūs iš tiesų galite daryti ir į tai, kad būtų produktyvu – taip, kaip rašote, uždirbti, stiprinti savo finansinį saugumą, keliauti, pirkti, patirti. Lūkestis jausti, kad galite pasitikėti vyru yra labai suprantamas, tačiau realybė į lūkesčius nebūtinai reaguoja – ji yra tokia, kokia yra. Priekaištai tikrai nėra produktyvus būdas pasikalbėti ar paveikti nuostatas.

Kartu ramiai pagalvokite apie tai, kas iš tiesų jus sieja – galbūt tai yra vis tik svarbiau, negu šie nesutarimai? Juk nesutarimų yra ir būna absoliučiai kiekvienuose santykiuose, lūkestis, kad bus „100% suderinamumas“ yra greičiau graži iliuzija, negu bet kada pasitaiko gyvenime. Galbūt galite apie tai pasikalbėti ir su savo vyru. Kita vertus, jei turite tik nesutarimus ir nieko jus siejančio, tada ant ko iš tiesų laikosi jūsų santykiai? Linkiu jums ramaus apmąstymo, dėmesio sau ir, žinoma, įdomiausių nuotykių!


Kviečiame sekti Moniką jos Facebook paskyroje Šaukštas Proto. Primenu, kad psichologė konsultuoja ir nuotoliniu būdu – per Skype, Facebook Messenger. Nėra nustatyto konsultacijų kiekio – jei išgyvenate skyrybas, norite perbristi sunkų laikotarpį ar rasti atsakymą į ramybės neduodantį klausimą, galite tartis ir dėl vienos ar kelių sesijų. Kreipkitės tiesiai per Facebook. SPAUSKITE ČIA!

Monika Kuzminskaitė

Aš Monika Kuzminskaitė. Psichologija yra mano antroji profesija - tačiau tik laike, o ne pagal tai, kaip man tai svarbu ir patinka. Baigiau VU Psichologijos bakalauro ir VU Sveikatos psichologijos magistratūros programas; parašiau baigiamuosius darbus apie vaikų gimimo eiliškumo poveikį vaikų elgesiui ir emocijoms ir sveikos vaikų mitybos rūpesčius, kylančius tėvams. Esu Lietuvos psichologų sąjungos narė. Dabar mokausi kognityvinės elgesio terapijos Aarono Becko ir Judith Beck insitute (Beck institute for Cognitive Therapy), baigiau šiuos kursus: Essentials of CBT, CBT for Depression and Suicide prevention, CBT for Anxiety, CBT for Personality Disorders, CBT for Weight Loss and Maintenance.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).