SANTYKIAI

Nesakyk, kaip man jaustis ir aš nesakysiu, kur Tau eiti3 min read

1 birželio, 2020 2 min
Rimantė Kulvinskytė

Autorius:

Rimantė Kulvinskytė

Nesakyk, kaip man jaustis ir aš nesakysiu, kur Tau eiti3 min read

Reading Time: 2 minutes

Turbūt visi žinote TĄ jausmą, kai kažkas pasako: „Nesuprantu, ko Tu čia taip nerviniesi?“ arba „Ko čia isterikuoji?“, arba „Tu jau čia tikrai per stipriai sureagavai“, „Gal jau raminkis?“. Va tada jau garas iš ausų tikrai pradeda eiti! Ir nesvarbu, kokie to ramintojo ketinimai, viskas, ką mes girdime yra: „Man Tavo jausmai nepriimtini, todėl aš Tau tuoj pasakysiu, kodėl Tu neturėtum taip jaustis“.

Faktas tas, kad jei jau mes kažko imamės, kažką darome, kažkuo tikime, tai tampa mūsų gyvenimo dalimi. Mūsų veiklos, mūsų jausmai persipina, sukurdami patirtis, įtakodami mūsų pačių asmenybę. Kiekvienas mūsų turi savo pažiūras, kiekvienas buvo auklėjamas savaip, kišenėje nešiojamės skirtingas vertybes ir kiekvienas į tą patį dalyką galime turėti skirtingą santykį ar reaguoti skirtingai. Priimkite tai. Toks gyvenimas. Nustokite žmonėms sakyti, kaip jie turėtų jaustis vien tam, kad atitiktų jūsų pačių reikalavimus ar pasaulio suvokimą.

Kiekvienąkart, kai mes pradedame kitiems aiškinti, kaip jie turėtų jaustis, mes sumenkiname jų jausmus. Būna atvejų, kai tokie aiškintojai bando vaidinti, kad Tave supranta, kai viskas, ko jiems reikia – pasipasakoti apie pačius save. Ir pasakyti, kad jie „taip nesijaustų“ ar „kitaip tvarkytųsi su situacija“.

Laimes dieta Patreon banner

Emocijos ir mintys yra vidiniai procesai. Emocijos mus užplūsta akimirksniu. Jie yra tiesioginė kūno transliacija – reakcija į hormonus ir aplinkos energiją. Mintys gimsta smegenyse.

Kiekvienas žmogus yra pats savo emocijų ir minčių šeimininkai. Jis gali pasirinkti – išsakyti jas ar pasilaikyti sau. Bet tai nekeičia paties jų buvimo fakto. Kai žmonės patiria psichologinį smurtą ar spaudimą, jie dažniausiai savo jausmus linkę nutylėti, bet tai nereiškia, kad jų nėra. Niekas kitas negali pasakyti, teisti, vertinti ar kitaip analizuoti mano jausmų ar minčių, nes niekas kitas nėra mano kūne, nejaučia ir negalvoja kartu su manimi. Tad jeigu jau aš pasakau, kad aš kažką jaučiu, kaip ir nėra prasmės aiškinti „kad Tu jauti ne tai, o tai“ arba „Tu neturėtum šitaip jaustis“.

Mūsų savijauta kartais susideda iš tūkstančių smulkių detalių, ją įtakoja viskas – nuo šiandieninio oro, per saldžios kavos iki vaikystės traumų, tad kai kitas žmogus viską susumuoja ir sudeda į vieną žodį… piktas, susiraukęs, nepatenkintas, uždaras… tas vienas žodis, rodos, suspaudžia mus pačius iki degtuko dėžutės dydžio ir į ją sukiša niekam neįdomius Tavo jausmus.

Tai ką daryti? Jei neturi noro gilintis, tiesiog apeik, nesikišk, patylėk.

Jei Tau svarbu, kaip jaučiasi Tavo mylimasis, draugas, brolis, sesuo, kolega, leisk jiems kalbėti. Paklausk, kas neduoda jiems ramybės. Leisk jiems patiems apibūdinti, kaip jie jaučiasi, kodėl jie taip jaučiasi, atsistok į jų batus ir tuomet puikiai suprasi, ko jie nori iš to pokalbio. Neskubėk jausmų įvardinti žodžiais. Klausyk, o išklausęs paklausk: „Kuo aš galiu padėti?“

 


Daugiau skaitykite čia.

 

Sekite mus Facebooke ir Instagram paskyrose.

 

 

 

Rimantė Kulvinskytė

Rimantė Kulvinskytė

Esu žurnalistė, televizijos ir radijo laidų vedėja, mama, žmona, dukra ir draugė. LAIMĖS DIETA yra mano kelionė ir bandymas sujungti visus šiuos vaidmenis taip, kad kiekviename jų jausčiausi laiminga. Čia dalinuosi savo asmeniniais išgyvenimais, patirtimis ir pamokomis, kurios suteikia drąsos pradėti dieną. Labai tikiuosi, kad čia rasi kažką artimo sau.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).