proTINGĖK SANTYKIAI

(NE)PINIGUOSE LAIMĖ: Poros finansai – kaip nesipykti dėl pinigų?5 min read

17 kovo, 2021 4 min
Gintarė Šimkė

Autorius:

Gintarė Šimkė

(NE)PINIGUOSE LAIMĖ: Poros finansai – kaip nesipykti dėl pinigų?5 min read

Reading Time: 4 minutes

Kai romantiški jausmai auga ir išauga į gyvenimą kartu, bendrą buitį, tenka derinti dviejų žmonių interesus, įsipareigojimus, įpročius bei pradėti drauge valdyti finansus. Užtrunka, kol bendri finansiniai reikalai tampa rutina. Tikėtina, kad ilgą laiką savo biudžetą valdėte vienas arba su kitu partneriu, tad kuriant naują gerbūvį vienose srityse požiūriai į finansus sutaps, o kitose – teks ieškoti kompromisų atsakingiems sprendimams. 

 

Vieno stebuklingo būdo, kaip suderinti abiejų poreikius, nėra. Tačiau egzistuoja keletas pagrindinių taisyklių, kurių naudojimas palengvina finansų valdymą:

 

Laimes dieta Patreon banner
  • Skirkite laiko pokalbiams apie pinigus. Vis dar gaji klišė, kad kalbėti apie kito ar savo uždirbamus pinigus yra nemandagu, neetiška ir purvina. Šis požiūris yra kenksmingas kuriant santykius ir norint pasiekti finansinės harmonijos. Tikslingiausia šiuos pokalbius pradėti dar santykių pradžioje, o ypatingai prieš pradedant bendrą gyvenimą ar santuoką.

Kaip finansų konsultantė, galiu pasakyti, kad santykiams įsisiūbavus antrosios pusės paprašyti banko išrašo ir informacijos apie jo turimus įsiskolinimus yra lygiai taip pat normalu ir netgi būtina (kaip ir paprašyti patvirtinimo, kad partneris neturi lytiniu būdu plintančių ligų). Mes retai kada susimąstome apie tai, jog po santuokos mūsų sutuoktinio kreditai tampa mūsų kreditais. Labai gerai pamenu vienos draugės reakciją, kai praėjus kelioms dienoms po santuokos įregistravimo, atsidariusi banko sąskaitą, joje pamatė didelį minusą – pasirodo, naujai iškeptas vyras pamiršto jai pasakyti apie greitąjį kreditą.

Be to, iki įforminant santykius ar pradedant kartu gyventi, svarbu įsivertinti jau turimą asmeninį turtą, kad būtų galima „matuoti“ bendrai kuriamą vertę. Ikivedybinė sutartis nerodo partnerių nepasitikėjimo, ar nemeilės vienas kitam. Susitarimai ar sutartis rodo aiškų, laisvą ir pasitikėjimu grįstą bendravimą. 

 

  • Tiems, kurie neturėjo pokalbių apie finansų ar aiškių susitarimų, kaip bus tvarkomas biudžetas, iki pradedant vesti bendrą ūkį, geriausias laikas tai pradėti yra dabar. Aptarkite uždirbamus pinigus, turimą turtą, sąskaitas (Lietuvos ir užsienio bankuose ar kitose platformose), skolas ir įsipareigojimus (paskolos, kreditai, antstoliai, alimentai ir kt.). Svarbu kalbėtis atvirai. Jūsų turimi finansiniai įpročiai, kaip įsivaizduojate būsimą/ esamą bendrą biudžetą – tai pamatiniai klausimai, kurie padės vienas kitą geriau suprasti ir sukurti bendrą viziją. 

 

  • Susikurkite savo poros piniginės taisykles. Tikriausiai skambės banaliai, tačiau skirtingi žmonės turi skirtingus įpročius kaip reikėtų uždirbti ar išleisti turimas pajamas. Tenka derintis vienam prie kito, kartais karštai diskutuoti. Raskite bendrus prioritetus. Lai tai būna Jūsų atspirties taškas. Pvz.: kokie Jūsų didžiausi įsipareigojimai, kiek ketinate atsidėti santaupoms, išleisti pramogoms, dėl kokių išlaidų reikia tartis tarpusavyje, o kada galima priimti savarankiškus sprendimus, kas už ką moka. Tai nusistatant, svarbu atkreipti dėmesį į stipriąsias partnerio puses ir taip paskirstyti atsakomybes. Galbūt vienam lengviau sutaupyti perkant maistą, ar tvarkant automobilį, o štai kitas yra nepakeičiamas, kai reikia ieškoti būsto, planuojant keliones ar rūpintis kitais dideliais pirkiniais. 

 

  • Galite įsivesti lygybės taisyklę, kurią praktikuoja vieni mūsų klientų. Jų atveju, vienas poros narys mėgsta gražius daiktus ir drabužius ir juos perka dažnai, o kitas yra minimalistas, bet ši pora yra susitarusi, kad kaskart, kai vienas iš šeimos biudžeto įsigyja kažkokią prabangos prekę, lygiai tokia pat suma pervedama į kito atskirą sąskaitą. Taip vienas nesijaučia savanaudžiu, o kitas – skriaudžiamu.

 

  • Nemažiau aktualu aptarti kaip bus valdomas bendras biudžetas: turėsite bendrą sąskaitą ir dvi korteles, atskiras sąskaitas, atskiras ir bendrą kortelę? Pasirinkus turėti bendrą sąskaitą, susitarkite dėl bendro naudojimo taisyklių: santaupos, išlaidos, pramogos ir finansiniai tikslai.

 

  • Poros finansinių tikslų suderinimas. Apsibrėžus kasdienių išlaidų klausimus, kokius sprendimus priimsite savarankiškai, o kokius – kartu, laikas aptarti ilgalaikę finansinę perspektyvą. Principas „taupyti tam, kad taupytumėte“ – neveikia ir nemotyvuoja.

 

Taupymas turi turėti labai aiškią viziją. Svarbu tą viziją suderinti. Vienam norint erdvaus nuosavo būsto, kitas gali norėti naujo automobilio, įkurti savo verslą. Ilgi pokalbiai gali padėti rasti kompromisą, tačiau galite taupyti ir abiejų svajonėms, paskirdami biudžeto procentą. Jau suderinus finansinius tikslus, labai svarbi aiški komunikacija. Abu žmonės gali norėti būsto, kai vienas jo nori miesto centre, o kitas – užmiestyje, vienas – prabangaus, kitas – kuklaus. Tai galioja ir mažesniems finansiniams tikslams, pvz.: baldams, buitinei technikai ar kelionėms. Abu partneriai gali norėti keliauti, tačiau vienas atostogas įsivaizduoja, kaip dvi savaites gulės paplūdimyje, kai tuo tarpu kitas svajoja apie žygius į kalnus. Aiški komunikacija apie sutaupytų pinigų išleidimą apsaugos nuo frustacijos ir šeimyninių kivirčų.

 

  • Finansinių rizikų valdymas. Trumpalaikių rizikų valdymui rekomenduojama turėti santaupų „juodai dienai“, kurios būtų lygios 6 mėnesių abiejų žmonių pajamoms. Taip susikursite finansinę pagalvę, kuri apsaugos netekus darbo, susirgus, patyrus traumą ar nutikus kitiems, nenumatytiems atvejams. Ilgalaikių rizikų valdymui turėtumėte kas mėnesį skirti 10 % savo šeimos pajamų, kurios turėtų būti išskirtytos į gyvybės draudimą, pensijų fondus, taupymą vaikų ateičiai, esant galimybei nusipirkti akcijų, nekilnojamo turto, aukso ar kitų vertybių.

 

Atviras ir tikslus bendravimas padės ne tik karts nuo karto pasirūpinti ar partneriui netrūksta pinigų kasdienėms išlaidoms, bet ir išvengti nesusipratimų, barnių. Kartu gerai apgalvoti sprendimai padės lengvai pasiruošti ateičiai, įgyvendinti svajones, o svarbiausia – suartins. Linkiu tapti lygiaverčiais finansų partneriais ir sprendimų priėmėjais.


Jei apie finansus kalbėtis vis dar sunku, rekomenduojame kreiptis į asmeninių finansų konsultantus. Tarkime, mes, konsultuodami poras, pirmiausia su kiekvienu iš jų pasikalbame atskirai, išsigryniname kiekvieno nario prioritetus, vertybes, principus ir svajones, o po to darome bendrą susitikimą, kurio metu randame aukso vidurį – individualius šeimos finansų valdymo principus, kurie abiems poros nariams leistų jaustis ir laisvai, ir saugiai.


Daugiau skaitykite čia.


 

Gintarė Šimkė

Gintarė Šimkė

Gintarė Šimkė, FUTURE STORIES asmeninių finansų konsultantė. Pagal išsilavinimą esu chemikė, o kaip finansų konsultantė dirbu nuo 2015 metų. Turiu savitą požiūrį į kliento finansus ir jų tvarkymą, tiksliau tariant, jaučiu didelį malonumą taupydama svetimus pinigus. Tikiu, kad to, ko nesuprantame, nereikia vengti, atvirkščiai – reikia rasti žmogų, kuriuo galėtum pasitikėti, nes neišspręstų klausimų našta niekur nedingsta. Asmeninių finansų konsultantas šeimos gerovei, mano nuomone, yra ne ką mažiau svarbus nei šeimos gydytojas. Svarbiausia – užsirašyti pirmajam vizitui.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).