SANTYKIAI

Nauja mūsų šeimos tradicija, kurią patarčiau išbandyti ir jums (ir ne tik turintiems vaikų)4 min read

24 gegužės, 2021 3 min
Rimantė Kulvinskytė

Autorius:

Rimantė Kulvinskytė

Nauja mūsų šeimos tradicija, kurią patarčiau išbandyti ir jums (ir ne tik turintiems vaikų)4 min read

Reading Time: 3 minutes

Pokyčio baimė. Baimė suklysti. Baimė būti išjuoktam. Baimė išgirsti: „Ar aš Tau nesakiau?“ (Šitą posakį, mano nuomone, išvis reiktų uždrausti ir bauduoti). Tikiu, kad kiekvienas esame išgyvenę vieną ar visas išvardintas baimes, ir būtent jos mus sulaiko nuo noro bandyti.

Kristi nesmagu, klysti taip pat nesmagu. Niekam nepatinka nusivilti savimi, niekas nenori jausti liūdesio ar pykčio. Todėl dažnai mes renkamės nedaryti nieko. Na, gal nebent pizdavoti tuos, kuriems nepasisekė.

Iš kur tai ateina tos baimės? Iš patirčių. Iš to, kad už suklūpimus buvome barami – niekada nesuprasdavau tų mamų, kurios rėkia ant vaiko, nusibrozdinusio kelį – juk jis ir taip supranta, kad nesąmonę padarė. Už tai sumokėjo krauju. Mes augome norėdami dešimtuko, o prastus pažymius matėme kaip bausmę, o ne pamoką ar paskatą kažkur pasistengti. Be to, nesame ta tauta, kuri skuba žarstyti pagyrimus – kritiką beriame daug mieliau ir dažniau, tad natūralu, jog niekas jos nenori.

Laimes dieta Patreon banner

Visa tai ir dar daugiau sudėjus gimsta pralaimėjimų ir klaidų baimė. O ji – pats tiesiausias kelias į nykų, mažai prasmingą, pasitenkinimo stokojantį gyvenimą.

Vieną vakarą klausiausi kompanijos „Spanx“ įkūrėjos, pirmosios moters milijardierės Sarah Blakely paskaitos, ir man labai surezonavo viena jos asmeninė patirtis. Sarah pasakojo, kad jos tėtis visada jos klausdavo apie tai, kas jai nepasisekė mokykloje. Klausdavo linksmai, su dideliu susidomėjimu – tokiu, kurį kiekvienas jaučiame, kai kažkas pasakoja savo penktadienio nakties nuotykius. Tuomet dar vaiką, Sarah toks tėčio priėjimas labai paskatindavo dalintis pralaimėjimais ir bediskutuojant su tėčiu atrasti, kur dar ji galėtų pasistengti, ar ką kitąkart reiktų daryti kitaip. Paprastai tariant, taip buvo nuimtas įsisenėjęs kodas, kad nesėkmė yra blogai. Nes tikroji nesėkmė yra nebandyti.

Šia paskaita pasidalinau su Povilu, ir nusprendėme, kad ir mums su šeimyna visai neprošal būtų pamažu pradėti keisti požiūrį į savo nesėkmes. Juolab, kad mokyklą pradėjusi mūsų Luna turi didelę pralaimėjimo baimę – ji tiesiog atsisako dalyvauti bet kokiose varžybose, ar besivaržymuose dėl įvertinimo.

Taigi, ką mes padarėme: prie vakarienės stalo, kelis kartus per savaitę, pasidaliname savo klaidomis, lūkesčiais, kurie nepasiteisino ar nesėkmingais bandymais. Išgirdus Povilo ar mano istorijas, Lunai labai lengvai randasi ką papasakoti, pasitariame, kaip reiktų spręsti susiklosčiusią situaciją, pagiriame vienas kitą už drąsą, atkaklumą ir atsparumą – greitą emocijų atsikratymą ir žygiavimą toliau pilna koja.

Būtent atsparumas ir atkaklumas yra didelis mūsų sėkmės faktorius. Jeigu mes visada į nesėkmę reaguojame neigiamai, tai uždaro mūsų norą bandyti darkart, vadinasi, uždaro ir galimybes pasiekti norimų tikslų.

Atsparumas ir atkaklumas. Moksliniai tyrimai rodo, kad žmonės, kuriuose nuo mažens skatinamas atkaklumas ir atsparumas, geriau baigia mokyklą, lengviau įstoja į aukštąsias mokyklas, ilgiau išlaiko darbo vietas, ir bendrai jaučia didesnį pasitenkinimą gyvenimu.

Taigi, reziumuojant, kaip jūs galite perkoduoti nesėkmes:

– Pripažinkite, kad sėkmė yra matematika – rezultatai tiesiogiai susiję su bandymų kiekiu.- Pastebėkite, kaip reaguojate į nesėkmes: išsigąstate, rėkiate, pykstate, mėtote daiktus ar užsiimate savikritika.

– Nuspręskite, kaip reaguosite į nesėkmes: tarkim, kai kitąkart vėluosite, pažadėkite sau, kad atsipalaiduosite, kvėpuosite ir neieškosite pasiteisinimų, o padėkosite už tai, kad jūsų palaukė. Plius, galite pažadėti, kad už kiekvieną vėlavimą, neišpildytą pažadą sumokėsite ta tikrą sumą pinigų – tokie dalykai veikia.

– Suraskite pavyzdžius, kurie įkvepia. Arba žodžius, kurie gali būti atrama, kai jau galvosite, kad viskas, amen. „Jei nemesiu kelio ir bandysiu darkart, man pavyks“. „Su kiekviena pastanga ir kliūtimi aš išmokstu dar daugiau“.

– Pagirkite save. Ne tik už mažus ir didelius pasiekimus, bet net ir už tai, kad suklydę ant savęs nesupykote, kad reagavote racionaliai, kaip savo paties geriausias draugas.

– Priminkite sau, kad nesėkmių nebūna, būna tik pamokos. Kiekvienas iššūkis mus daug išmoko, mus sutvirtina, priverčia dar intensyviau dirbti, kelti mūsų galimybių kartelę ir dar geriau pažinti save įvairiomis aplinkybėmis.

Linkiu sėkmės ir atkaklumo perrašant vidinius kodus. Patikėkite, nors iš pradžių tokia praktika gali atrodyti ir kiek keista, netrukus ją prisijaukinsite, o rezultatai pasireikš drąsa gyventi 🙂

 

Rimantė Kulvinskytė

Rimantė Kulvinskytė

Esu žurnalistė, televizijos ir radijo laidų vedėja, mama, žmona, dukra ir draugė. LAIMĖS DIETA yra mano kelionė ir bandymas sujungti visus šiuos vaidmenis taip, kad kiekviename jų jausčiausi laiminga. Čia dalinuosi savo asmeniniais išgyvenimais, patirtimis ir pamokomis, kurios suteikia drąsos pradėti dieną. Labai tikiuosi, kad čia rasi kažką artimo sau.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).