SANTYKIAI

Mokomės pyktis: frazės, kurių neturėtų būti santykiuose5 min read

29 liepos, 2020 4 min
Rimantė Kulvinskytė

Autorius:

Rimantė Kulvinskytė

Mokomės pyktis: frazės, kurių neturėtų būti santykiuose5 min read

Reading Time: 4 minutes

Oi, kaip man reikia mokytis pyktis. Nemoku nors tu ką. Kenčiu kenčiu, tyliu tyliu, o paskui pamatau kokį taškelį pomidorų padažo ant stalo ir pratrūkstu… dabar jau taip rečiau pasitaiko, bet, nemeluosiu, pasitaiko. Ir kartais reikia save sustabdyti, įkvėpti, ir pagalvoti, ką ar kaip iš tiesų turėtum pasakyti tam, kad neįskaudintum savo antrosios pusės.

Tad šiandien rašau apie pamokas, kurias išmokau iš draugų šeimų, iš tėvų, ir savo pačios barnių. Taigi, jūsų dėmesiui: frazės, kurios neturėtų skambėti jūsų poroje.

„O TU…“.

Jis sako, kodėl nepaskambinai meistrui, o tu iškart puoli: „O tu per Velykas nenorėjai pas mano tėvus važiuoti“. Kiekvieno konflikto metu mes stengiamės partnerį priversti į viską pažvelgti iš mūsų kampo, bet tokia taktika pasmerkta pražūčiai. Jo pyktis yra apie tai kaip JIS jaučiasi, ne jūs. Jo pyktis yra apie konkrečią problemą, o ne apie visą jūsų bendro gyvenimo chronologiją. Sakyti “o tu” yra tas pats, kas kilus gaisrui prisiminti, kad gėlių nepersodinai ir pulti prie vazonų. Sudegsit ir jūs, ir gėlės.

Laimes dieta Patreon banner

„NESINERVUOK…“ arba „TU ČIA PERDEDI“ arba „GAL RAMINKIS?“

Nežinau, kaip jums, bet man jau rašant šiuos žodžius nervas ima 😀  Žmonės, jei vienas kitam rūpi, emocingai išgyvena kiekvieną barnį ar konfliktą. Bet liepsnų čia niekaip. Ir taip, jei tos liepsnos nevaldomos, vienas baisiausių dalykų yra pasakyti mylimajam, kad jis „perlenkia lazdą“. Jam ir taip šūdas verda, o tu dar paaiškini, kad jo veiksmai ir jausmai yra neadekvatūs.

Verčiau pasakyti kažką panašaus į:  „Aš suprantu, kad tu pyksti. Bet jaučiu, kad šitas pokalbis mus nuves į rimtą barnį. Gal padarom penkių minučių pertrauką ir paskui ramiai prisėdam pakalbėti?“.

Tokiu būdu parodysite antrajai pusei, kad jį girdite, bet kartu ir pasufleruosite, kad jis šiek tiek persistengia su emocijomis. Be to, pakvėpavimas visada yra geras sprendimas.

„AŠ TAVIM NETIKIU…“

Pasitikėjimas – kiekvienų santykių pamatas, ir jį sulaužius gyjama ilgai. Abiems pusėms nelengva. Tiek tai, kuri įskaudino, tiek nuskriaustajai. Pirmoji turi parodyti norą ir pastangas užgydyti žaizdas, antrajai nereiktų gėdytis to, kad jai skauda ir kad vėl pasitikėti nėra lengva.

Tik jeigu mėtysimės frazėmis, iš kurių aišku viena: vilties, kad kada nors tikėsite ir pasitikėsite, nėra, tokiems santykiams neverta gyvuoti.
Jūs visada galite pasakyti: „Aš labai labai noriu tavimi tikėti, bet kol kas man tai yra didelis iššūkis“.


Kita vertus, pasitikėti mes galime tik atleidę ir paleidę. Bet atleidimo pasitikėjimas negrįš. Tad jei turite praeities žaizdų, siūlau paskaityti KAIP ATLEISTI? 8 PATARIMAI, PADĖSIANTYS PALEISTI PRAEITĮ IR JUDĖTI PIRMYN.

„KAS JAU NE TAIP?“

Nesakau, gal po šiuo klausimu ir slypi geri ketinimai, bet skamba taip lyg „bliamba, jau vėl dėl kokios nesąmonės sugalvojai užsiraukt“. Šiuos žodžius aš visada priimu kaip puolimą ir puolu gintis arba puolu atgal. Geriau jau kaip žurnalistikos paskaitose moko – jei nori, kad klausimų nebūtų, sakai “Klausimų nebus?”, o jei nori, kad būtų, klausi „Ar turite klausimų?“.

Norit meilės? Klauskit: „Ar viskas gerai?“.

„VISKAS GERAI“

Nesakykit taip, jei iš jūsų elgesio ar veido išraiškos aiškiai matyti, kad viskas gyvenime yra negerai. Jūsų antrajai pusei šis atsakymas – kaip grandinė: jis nei paleistas, nei pririštas, jis nežino, ar tai jo kaltė, ar pasaulio, ar Facebooko. Jis pradeda kurti scenarijus, kurie gali velniai žino kaip baigtis, ir iš tos baimės ar frustracijos net susigalvoti priežastį supykti ant jūsų.

Taigi, „viskas gerai“ tokiu atveju geriau keisti „Šiek tiek nervuojuos, bet nenoriu apie tai dabar kalbėti. Duok man laiko, gerai?“.
Dabar jūsų antra pusė gali eit ramiai žiūrėt serialo, nes žino, kad ateisit pasikalbėt. Šiandien arba rytoj.

„VISKAS BAIGTA“ arba „VISADA GALI SUSIRASTI GERESNĘ“

Santykiai yra sunkus darbas. Labai. Bet kaskart susipykus mesti tūzą ir sakyti, kad viskas, man jau gana, yra mažų mažiausiai nesąžininga. Tai pasitikėjimo ir stabilumo neprideda.

O jei kitą dieną dar persigalvojate… lieka gėdos jausmas jums ir kartėlis jūsų antrajai pusei: jis jaučiasi nevertinamas, lengvai iškeičiamas ir pakeičiamas. Taigi, vietoje kino frazių rinkitės kalbėjimą apie savo jausmus: „Aš nelaimingas. Norėčiau, kad daugiau laiko praleistume kartu. Kad daugiau kalbėtumėmės. Norėčiau, kad pasistengtume išspręsti savo problemas“.


Jei antra pusė tokio noro neturės, tai bent jau su savimi būsite atviras.

„O KAS TAU DRAUDŽIA?!“

Iš serijos: prisidirbai, prisikiaulinai, supranti, kad blogai padarei, bet skeli tokį bajerį: ir tu taip gali padaryti, aš nepyksiu.
Suprantu, čia kaip moko Biblija: elkis su kitais taip, kaip norėtum, kad su tavim elgtųsi, bet konkrečioje situacijoje bus geriausia, jei prisiimsite kaltę ir už ją atsiprašysite. Tai brandos ir pagarbos požymis. Ir tam užteks tik darželio frazės: „Atsiprašau, daugiau taip nebedarysiu“.

„VISADA“ arba „NIEKADA“

O mamule… kiek kartų esu tai pasakiusi! Kiek kartų JŪS tai esate pasakę! Ir mes visi…

Kaip žurnalistė, buvau mokyta, kad šie žodžiai yra nevartotini. Nebent kalbi apie matematines teoremas. Kitu atveju jie atneša tik pyktį, frustraciją ir neviltį. Žmogus, kurio adresu nuskamba „visadaniekada“ supranta, kad jam nebėra šansų, kad ir ką jis besakytų.

Taigi, santykiuose visada visada svarbiausia taisyklė: nesvarbu KĄ sakai, svarbu KAIP sakai. Kaip parenki žodžius, ar prašai, ar įsakai, ar teigi, ar klausi, ar reikalauji, ar domiesi…

Tu gali sakyti „Tu niekada nedovanoji man gėlių“, bet gali pasakyti ir „Aš taip norėčiau karts nuo karto gauti gėlių. Gal tau pasufleruoti, kokios man labiausiai patinka?“.


O tada jis: „Baik tu! Aš gi žinau, kad tulpės!“


O tada tu: „Tikrai taip. Kai man dovanoji gėles, jaučiuosi labai ypatingai“.

Voila! Matot, kaip paprasta.

Belieka tik tai praktikoje pritaikyti. O jeigu pyktis nežadat, arba jau susitaikėt, arba nesusipykot, nes perskaitėt šį straipsnį, labai rekomenduoju smagią, poras suartinančią veiklą…. paskaitykit Kaip gerai pažįstate savo artimuosius: ko paklausti vyro, vaiko ar tėvų?


Sekite mus Instagram ir Facebook paskyrose.

Rimantė Kulvinskytė

Rimantė Kulvinskytė

Esu žurnalistė, televizijos ir radijo laidų vedėja, mama, žmona, dukra ir draugė. LAIMĖS DIETA yra mano kelionė ir bandymas sujungti visus šiuos vaidmenis taip, kad kiekviename jų jausčiausi laiminga. Čia dalinuosi savo asmeniniais išgyvenimais, patirtimis ir pamokomis, kurios suteikia drąsos pradėti dieną. Labai tikiuosi, kad čia rasi kažką artimo sau.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).