SANTYKIAI

Lazda turi du galus: kurį renkiesi tu?1 min read

18 vasario, 2020 < 1 min
Rimantė Kulvinskytė

Autorius:

Rimantė Kulvinskytė

Lazda turi du galus: kurį renkiesi tu?1 min read

Reading Time: < 1 minute

Graikų filosofai stoikai teigė, kad yra likimas, ir žmogus gal ir negali tos lemties pakeisti ar įtakoti, bet pats save kontroliuoti tikrai gali. Žinodamas, kas manęs neišvengiamai laukia, aš galiu pasirinkti, kaip į tai reaguoti, ir tinkamai save nuteikti. Dėkingumą, apie kurį mes tikrai nemažai kalbame ir LAIMĖS DIETOJE, stoikai matė kaip tam tikrą vaistą viskam ir nuo visko, o dėkojimą už visas patirtis – tiek geras, tiek blogas – kaip raktą į gerą psichinę sveikatą.
„Įtikink save, kad viskas yra dievų dovana, kad visi dalykai, kurie vyksta, yra geri ir visada bus geri“, – yra pasakęs vienas žymiausių stoikų Markas Aurelijus.
Aš Marko nepažinojau asmeniškai, bet drąsiai galiu pasakyti, kad esu iš tų, kurie tiki, kad niekas nenutinka be reikalo, tad net jei ir vėluoju, ir visose sankryžose lyg tyčia įsitvieskia raudona po raudonos, aš suprantu, kad taip vyksta ne be reikalo. Ne be reikalo man kažkas nepaskambina, kažkur nepasiseka, kažkur paslystu ar kažkas įskaudina. Ne be reikalo kažur ne ten nukeliauja laiškas, iš rankų iškrenta telefonas ar nuvilia žmogus, kuriuo pasitikėjai. Aš tikiu, kad visa tai yra pamokos, priemonės ar ženklai apsaugantys nuo kažko blogesnio, arba sudėtingesniu būdu tau parodantys teisingesnį kelią. O galbūt viskas, kas įvyko, absoliučiai nuo tavęs nepriklauso, tai kam ieškoti kaltų?
Dar kitas, visai nepiktas, romėnų filosofas Epiktetas šituo reikalu taip pat turi ką pasisakyt: kiekviena situacija turi dvi puses, kaip ir lazda – du galus. Vienam gale.. ne, ne kablys. Vienam gale – pyktis, kitame – įvertinimas. Kurio galo laikysies – atstūmimo ar padėkos?

Rimantė Kulvinskytė

Rimantė Kulvinskytė

Esu žurnalistė, televizijos ir radijo laidų vedėja, mama, žmona, dukra ir draugė. LAIMĖS DIETA yra mano kelionė ir bandymas sujungti visus šiuos vaidmenis taip, kad kiekviename jų jausčiausi laiminga. Čia dalinuosi savo asmeniniais išgyvenimais, patirtimis ir pamokomis, kurios suteikia drąsos pradėti dieną. Labai tikiuosi, kad čia rasi kažką artimo sau.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).