SANTYKIAI

Kaip išsilaisvinti nuo kaltės jausmo?3 min read

11 sausio, 2020 2 min
Rimantė Kulvinskytė

Autorius:

Rimantė Kulvinskytė

Kaip išsilaisvinti nuo kaltės jausmo?3 min read

Reading Time: 2 minutes

Kiekvienas mūsų anksčiau ar vėliau yra jautęsis kaltas. Kaltė – bjaurus dalykas, sunkus nešulys, kuris gali atimti begalę jėgų ar net gyvenimą. Esu girdėjusi sakant, kad kaltės jausmas – baisiausia savęs išdavystės forma.
Tad šiandien kviečiu pasikalbėti apie tai, kodėl mes jaučiamės kalti ir kaip nustoti taip jaustis. Paprasta kaip du kart du? Beveik.
Kas yra kaltė? Kaltė yra jausmas, kai mes tikime pasielgę netinkamai. Ir jau čia slypi visa bėda: mes galime galvoti, kad sukėlėme didelį skausmą, kai jis nebuvo toks jau didelis, mes galime įsivaizduoti, kurti scenarijus, kaip kažkas jaučiasi dėl to, kaip mes (ne)pasielgėme, žodžiu, dažnai mus kankina ne pats poelgis, o istorijos ir galimybių teorijos, kuriomis jį aplipdome. Ir čia norėčiau priminti moralinį kodą ir pasaulėžiūrą: kiekvieno ji skirtinga, ir kas tau atrodo blogai, kitam gali atrodyti normalu. Tu gali graužtis, kad pamiršai pasakyti „prašau“, kai kitas tuo tarpu džiaugsis, kad jo nepasiuntei ant trijų raidžių.
Jaustis kaltam dėl to, ką padarei ne taip – normalu ir net pageidautina, bet ne per ilgai, nes susiknisi gyvenimą. Taigi, kaip ištreniruoti smegenis, kad jos nustotų jaustis kaltos?

1. Gink savo poziciją.
Apgalvok pasėkmes, priimk sprendimą, nesėdėk ant tvoros – nušok į kažkurią pusę, o nušokęs, prisiimk atsakomybę. Nustok mėtytis ir galvoti, gal reikėjo pasielgti kitaip, nes išeisi iš proto.
Dažniausiai mes kenčiame, kai į dilgėles lekiame nuogi, neapsvarstę visų galimų variantų ir išeičių, taip sukurdami dar baisesnę ir skausmingesnę situaciją.
Nesvarbu, koks tavo sprendimas bebūtų – geras ar blogas, teisingas ar ne visai, jei jį ginsi, jei būsi tikras jo savininkas, jei pastovėsi už jį kaskart, kai kažkas puls, vėl atgausi galios ir kontrolės jausmą, o kaltė ims trauktis kaip penis šaltame vandenyje (šitą parašiau, jei kartais užmigote beskaitydami :D).

2. Meilę sau paversk sportu
Gyvenimas neateina su instrukcija. Tu nesi tobulas. Netobuli ir kiti. Mes visi darome klaidas. Neplak savęs smarkiau nei turėtum, nes kasdienybė ir taip nelengva. Užjausk save, pagailėk savęs. Ir tai nereiškia, kad užjausdamas ištrini visas nuodėmes, ne. Tu tiesiog paleidi neapykantą ir išlaisvini mintis. Kitąkart, kai užklups „moralkės“, įsivaizduok, kad guodi savo draugą, pasakyk jam, kad jis tikrai geras žmogus, kad jam atleidi, ir kad jis to atleidimo vertas.

Laimes dieta Patreon banner

3. Besk ten, kur skauda
Tam, kad demonai sudegtų, juos reikia ištempti į dienos šviesą. Įvardink, dėl ko konkrečiai jautiesi kaltas, neišsisukinėk, nemesk atsakomybės ant kitų, pasistenk nerti giliai ir atrasti priežastį, kodėl tavęs neapleidžia šis baisus jausmas. Nesėdėk ir negromuliuok kaltės, neatrajok praeities, stenkis būti čia ir dabar, įvardink, kodėl taip pasielgei.

4. Pasimokyk iš klaidų
Tu esi žmogus. Nepamiršai šito fakto? Jis labai geras, nes leidžia susimauti. Susimaudami mes tampame geriausiomis savo pačių versijomis. Tad kaskart padarius klaidą, būtų idealu bent trumpam stabtelėti ir pabandyti pagalvoti, ką galėjai padaryti kitaip. Kaltėje užsisukti labai lengva, bet niekas kitas taip nesustabdo to žiurkių rato kaip klausimas: „Ką šįkart galėjau padaryti kitaip?“.

Neprašyk, kad Tau atleistų – atleisti yra kiekvieno žmogaus sprendimas. Tiesiog atsiprašyk. O tuomet išvaduok save nuo kaltės jausmo – tu neturi laukti niekieno leidimo, kad tai padarytum. Atleisk sau. Taupyk gyvenimą, neleisk kaltei jo kontroliuoti ir atimti brangaus laiko. Išlaisvink mintis. Stenkis mažiau klysti. Judėk pirmyn ir būk laimingas.

TAIP PAT REKOMENDUOJU PASKAITYTI:

Tu vertas daugiau

Mes esame meilė

LAIMĖ SUSITAIKYTI: 5 konfliktų sprendimo strategijos

Jeigu ieškai meilės, pradėk nuo meilės SAU

 

 

Rimantė Kulvinskytė

Rimantė Kulvinskytė

Esu žurnalistė, televizijos ir radijo laidų vedėja, mama, žmona, dukra ir draugė. LAIMĖS DIETA yra mano kelionė ir bandymas sujungti visus šiuos vaidmenis taip, kad kiekviename jų jausčiausi laiminga. Čia dalinuosi savo asmeniniais išgyvenimais, patirtimis ir pamokomis, kurios suteikia drąsos pradėti dieną. Labai tikiuosi, kad čia rasi kažką artimo sau.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).