SANTYKIAI

Atsako psichologė. Ką man rinktis: laimę ar meilę?4 min read

1 liepos, 2020 3 min
Monika Kuzminskaitė

Autorius:

Monika Kuzminskaitė

Atsako psichologė. Ką man rinktis: laimę ar meilę?4 min read

Reading Time: 3 minutes

Ką man rinktis: jį ar gyvenimą, kokio aš noriu? Aš visada buvau mokoma, kad meilė nugali viską. Kad meilė visada visada turi būti pirmoje vietoje. Meilė yra kompromisas. Visi man visada kartoja, kad negali turėti visko. Reikia rinktis. Bet kai reikia rinktis, ar reikia rinktis meilę? Aš jį myliu be proto, man su juo gera ir smagu. Jis manimi rūpinasi. Ir jis nori rimtų santykių, sėslių santykių, namo, vaikų ir šuns. O man sekasi mano darbe ir man jame labai patinka. Aš daug keliauju, man gera susipažinti su naujais žmonėmis, augti, tobulėti. Man nesvarbu, kur gyventi ar kokioje lovoje miegoti.

Aš nenoriu adreso. Aš noriu keliauti, kol galiu ir gerti viską į save. Nežinau, ar noriu šeimos. Bent jau dabar joje savęs neįsivaizduoju, ir aš matau, kaip tai girdint skauda mano žmogui. Aš žinau, kad gyvendama su juo būčiau laimingiausia pasaulyje, bet ar ta laimė vieną dieną nevirs priekaištu, kad „dėl tavęs aš paaukojau tą ir aną“? Ar tai yra gyvenimas, kurio aš norėsiu? Ar aš nesigailėsiu dėl savo kompromiso? Dėl visko, ką atidėjau ar ko atsisakiau, kad būčiau su juo? Pas jus ateina tiek žmonių su tiek istorijų, pasakykit man: kas svarbiau – mano gyvenimas ar meilė jam?


Atsako LAIMĖS DIETOS konsultantė, psichologė Monika Kuzminskaitė

Laimes dieta Patreon banner

Sveika. Iškart pasakysiu, ko nepasakysiu, o po to pasakysiu, kaip man atrodo. Negaliu nuspėti, kaip bus ateityje. Negaliu pasverti geriau už jus, kas svarbiau. Negaliu parodyti į geresnį sprendimą. Negaliu pasakyti, kad tie, kurie jums sako vienaip ar kitaip yra teisūs, ar neteisūs. Negaliu pažadėti, kad nepriekaištausite. Arba kad priekaištausite. Negaliu pasakyti net ir tai, kad meilė yra kompromisas – kompromisas yra sprendimas, vadinasi racionalus, vadinasi, mąstymo objektas, o mano pasaulyje meilė yra aukščiausio lygio emocija.

Štai ką galiu pasakyti – visi yra visokie, ir visiems gaunasi visaip. Žinau, kad tai ne atsakymas. Tačiau būtent tokia išvada ateina po daug žmonių su daug istorijų. Eglė, karalienė Eglė iš pasakos nebuvo laiminga gyvendama su savo mylimu žalčiu, o bevardė bobutė iš kitos pasakos buvo laiminga nesvarbu kokioje trobelėje, kad tik su savo dieduku. Jūs galite priimti viską, ką turite, arba jūs galite nuolat gręžiotis per petį ir ilgėtis to, ko neturite. Čia svarbiausias sprendimas yra jūsų – ką bepasirinksite, greičiausiai ir vienoje, ir kitoje situacijoje bus ir teigiamų, ir neigiamų elementų. Greičiausiai tobulai gerai nebus – na, nes taip būna tik pasakose. Todėl iš anksto apgailestauti, kad atsisakote tobulo varianto nebus labai racionalu, nors tokia mintis tikrai labai romantiška ir žavinga.

Meilė gali padėti rasti geriausią kompromisą jums abiem šiandien dienai – gal po trijų metų klajonių jūs norėsite namo? Gal po trijų metų klajonių jūsų žmogus nebenorės namo ir šuns? To jūs irgi negalite nuspėti. Žmonės nuolat keičiasi, keičiasi ir žmonių santykiai, ir meilė tarp dviejų žmonių nuolat kinta, lyg saulėtekio spalvos.

O gal galite rasti sprendimą, kuris nėra tobulas kiekvieno iš jūsų sprendimas, bet pakankamai geras jums abiem? O gal yra trečias visiškai į nieką nepanašus sprendimas, kuris jums labai tiks? O gal ilgainiui suprasite, kad jums abiem svarbu tik jūsų antra pusė ir jūsų meilė, o daugiau visa kita yra smulkmenos? Pasvajokite kartu, sukurkite daugiau galimų gyvenimo ar artimiausių metų scenarijų – gal rasite kitokių sprendimų? Galiausiai, neskubėkite griauti šiandienos laimės dėl tik nuspėjamos rytojaus nelaimės. Duokite laiko. Jūsų laimė gali nuolat keistis ir augti kartu su besikeičiančiais jumis, ir tam nereikia suplanuoti ir pasižadėti visam gyvenimui į priekį.

Taip, kaip aš suprantu meilę – tai yra ypatingai turtinantis ir auginantis jausmas, kuriame vietos pasiaukojimui ir susivaržymui vietos nelieka, dėl to galima atsisakyti daugelio dalykų, nes jų vieta atiduodama daug svarbesnei meilei augti ir žydėti. Bet kiekvieno meilė vis kitokia. Kartais meilė yra namai ir šuo, kartais gyvenimas be adreso, o kartais visai kiti dalykai tarp eilučių ir visų gyvenimo daiktų bei veiklų. Kartais būsimo gyvenimo vizija yra svarbesnė už žmogų, su kuriuo gera ir smagu – ir tai irgi normalu. Tai, kad jūsų gyvenimo vizija yra kitokia, nėra jūsų sąmoninga žala jūsų mylimam žmogui, jūs tyčia jo neskaudinat – todėl vargu ar turėtumėt tai sąmoningai užgniaužti. Tokie nutylėjimai kaip tik gerus santykius džiovina. Gal vis tik geriau apie tai kalbėtis ir stebėti, kaip jūsų meilė vystosi? Suteikit savo meilei šansą pasufleruoti geriausią sprendimą jums abiem – nes tik jūs ir galite pasirinkti savo gyvenimo kelią.

Dėl psichologės Monikos Kuzminskaitės konsultacijų kreiptis galite tiesiogiai, per Šaukštas proto paskyrą Facebooke. Monika konsultuoja ir skype programa bei gali prisitaikyti prie jums patogiausio laiko. Pirmyn!

P.S. Klausimų visomis temomis lauksime [email protected] – anonimiškumą garantuojame. Džiaugiamės kiekvienu jūsų laišku bei į kiekvieną jų atsakome, tad rašykite net ir tada, kai klausimo nėra, o rašyti tiesiog norisi!

Monika Kuzminskaitė

Monika Kuzminskaitė

Aš Monika Kuzminskaitė. Psichologija yra mano antroji profesija - tačiau tik laike, o ne pagal tai, kaip man tai svarbu ir patinka. Baigiau VU Psichologijos bakalauro ir VU Sveikatos psichologijos magistratūros programas; parašiau baigiamuosius darbus apie vaikų gimimo eiliškumo poveikį vaikų elgesiui ir emocijoms ir sveikos vaikų mitybos rūpesčius, kylančius tėvams. Esu Lietuvos psichologų sąjungos narė. Dabar mokausi kognityvinės elgesio terapijos Aarono Becko ir Judith Beck insitute (Beck institute for Cognitive Therapy), baigiau šiuos kursus: Essentials of CBT, CBT for Depression and Suicide prevention, CBT for Anxiety, CBT for Personality Disorders, CBT for Weight Loss and Maintenance.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).