SANTYKIAI

Iš kokių ingredientų susideda laiminga santuoka?4 min read

6 spalio, 2020 3 min
Rimantė Kulvinskytė

Autorius:

Rimantė Kulvinskytė

Iš kokių ingredientų susideda laiminga santuoka?4 min read

Reading Time: 3 minutes

Santuoka yra sudėtinga sąjunga, nes joje jums priklauso tik pusė akcijų, vadinasi, ir pusė kontrolės. Kartais mums norisi visos, kartais svajojame apie tai, kad mūsų antrajai pusei užtektų tik „suvokti, kad jei jau aš už jo ištekėjau/ją vedžiau, vadinasi, myliu, ir nieko čia daugiau nereikia“. Bet reikia. Santuoka ir yra  nuostabi, sudėtinga ir kartais… užknisanti ir nuvilianti. Tačiau, jeigu mes ją išnarstytume po kaulelį, laimingos santuokos paslaptys nėra kvantinė fizika.

Draugystė


Pagalvokite apie savo geriausią draugą ar draugę. Esu tikra, kad jie yra tie žmonės, dėl kurių padarytumėte viską. Taip, jie kartais jus suerzina, sunervina ar išveda iš kantrybės, bet dažniausiu atveju jūs linkę jais pasitikėti. „Jei abejoji, pasitikėk“ arba „pasitikėjimo privilegija“ – šis principas yra pagrindinis draugystės ingredientas. O tvirta draugystė yra neatsiejama nuo tvirtos santuokos: žinoti, kas jiems patinka ar nepatinka, apie ką jie svajoja, kokių keistų įpročių ar pomėgių turi, iš ko mėgsta pasijuokti ar apie ką patylėti – visa tai yra be galo svarbu statant tvirtus pamatus dešimtmečius trunkančiai sąjungai.

Maži dalykai didelei meilei

Beje, kalbant apie tvirtus pamatus. Jie tikrai nėra statomi kažkokiais grandioziniais meilės žygiais, kuriuos matome filme: nereikia traukinio vytis mašina, ar įsiveržti į darbo posėdį ir su puokšte gėlių užšokti ant stalo. Prieraišumas sutvirtinamas mažais, kasdieniais dalykais. Kad ir avietėmis. Jūs jų nemėgstate, o antra pusė dievina. Ir jūs jų nuperkate be mažiausios abejonės, nes žinote, kad yra žmogus, kurį šios uogos pradžiugins. Nereikia meilės laiškų ant šaldytuvo ar tatuiruočių su mylimojo inicialais – pabendraukite su sutuoktinio draugais. Pasikvieskite  jo bičiulius vakarienės, nors jie ir nėra ta kompanija, su kuria mieliausiai leistumėte laiką. Jūsų partneris tai žino ir jūsų „perlipimas per save“ bus didelis meilės įrodymas, už kurį jis tikrai bus dėkingas.

Laimes dieta Patreon banner

Pozityvus nusistatymas

Pozityvus nusistatymas yra pastatytas ant aukščiau išvardintų draugystės principų. Jeigu jūsų namuose (arba jūsų galvoje) – pozityvus nusistatymas, vadinasi, pozityvios mintys ir jausmai partneriui visada įveiks bet kokias negatyvias mintis apie jūsų antros pusės ketinimus ar veiksmus, net tada, kai ginčijatės ar baratės.


Negatyvus nusistatymas

Kaip jau tikriausiai įtariate, tai pozityvaus nusistatymo antonimas. Negatyvus nusistatymas reiškia, kad jūs turite įprotį visus antrosios pusės veiksmus interpretuoti negatyvioje šviesoje. Visur matyti priežastį kilti įtarimams, visur matyti paslėptą klastą ar gličius motyvus. Taip dažniausiai nutinka, kai mes galvojame, jog jie kažką padarė „specialiai“, specialiai, kad mus įskaudintų, nors tai ir buvo visiškas atsitiktinumas.


Pavyzdžiui…

Kad būtų paprasčiau suprasti, įsivaizduokite, kad ruošiatės kelionei ir čia pamatote, kad lagaminų nėra ten, kur jie įprastai padėti. Antrosios pusės paklausiate, ar matei lagaminus, į ką jis atsako TUO  tonu „Aš tikrai nežinau, kur TU juos padėjai!“. Jeigu jūs nusiteikęs negatyviai, iškart priimsite tai kaip bandymą jums įgelti ar įskaudinti, jeigu pozityviai, pagalvosite, kad jūsų antra pusė visada jaudinasi prieš keliones ir taip kalbėti jį verčia stresas.
Juk jeigu sutuoktinis iš darbo grįžo piktas ir pavargęs, ir vakarienės nenori, jūs galite įsižeisti ir imti galvoti, kaip čia jūsų santykiai niekam nesvarbūs, ir jie visada nukenčia dėl darbo reikalų, bet galite ir pasakyti sau (ir jam), kad „diena buvo šūdina, tai pandykime bent vakarą išsaugoti – kas tave pradžiugintų?“.

Taisomės

Kai viskas eina ne taip kaip tikimės, padėti gali „bandymai pataisyti situaciją“ – tai veiksmai ar pareiškimai – verbaliniai ar fiziniai, kurių tikslas yra atskiesti ore tvyrantį tirštą negatyvumo rūką. Kad ir, pavyzdžiui, numesti kokį nors judviejų vidinį bajerį vidury ginčo, tam, kad pasijuokę grįžtumėte prie ginčo esmės arba pasiūlyti padaryti arbatos, o gal išeiti pasivaikščioti ir tada ramiai pasikalbėti. Jeigu tai veikia, vadinasi, jūsų antra pusė mato, kad stengiatės išlaikyti taiką ir priima ištiestą alyvmedžio šakelę tam, kad konfliktas būtų išspręstas.Kuo daugiau tokių „bandymų pataisyti situaciją“ tuo didesnė tikimybė, kad apie jus sakys „ilgai ir laimingai“.

 

Kelias į sėkmingą santuoką

Poros, kurių santykiai sudėtingi, dažniausiai per juos plaukia arba egzistuoja, stengdamiesi per daug neišsiūbuoti valties. Džiaugsmo toks plaukimas neteikia, , juolab, kad tokiais atvejais dažniausiai trūksta ir abipusės pagarbos, ir prieraišumo ir žavėjimosi vienas kitu. Tokiu atveju labai svarbu sugrįžti prie buvimo kartu pamatų, surasti savo draugystės stuburą, dalykus, kurie jus sujungė ir siejo nuo pradžių, dar iki santuokos ir vaikų. Turėkite omenyje, kad jei barnius įžiebia net ir mažiausi dalykai, kad ir kieno eilė plauti indus, bėda tikrai nėra induose. Manau, geriausia būtų sekundei stabtelėti ir savęs paklausti kelių dalykų: ar jūsų ir jūsų antros pusės draugystė yra tvirta? Kiek balų duotumėte savo negatyviam, ir kiek – pozityviam nusistatymui? Ar jūsų „bandymai pataisyti situaciją“ sėkmingi?
Santuoka neretai yra neprastas išbandymas. Bet lengviausia ją išgelbėti grįžtant prie šaknų.


Daugiau skaitykite čia.


Rimantė Kulvinskytė

Rimantė Kulvinskytė

Esu žurnalistė, televizijos ir radijo laidų vedėja, mama, žmona, dukra ir draugė. LAIMĖS DIETA yra mano kelionė ir bandymas sujungti visus šiuos vaidmenis taip, kad kiekviename jų jausčiausi laiminga. Čia dalinuosi savo asmeniniais išgyvenimais, patirtimis ir pamokomis, kurios suteikia drąsos pradėti dieną. Labai tikiuosi, kad čia rasi kažką artimo sau.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).