SANTYKIAI

Geismas komplimentams6 min read

13 rugsėjo, 2021 4 min

Autorius:

Marius Povilas Elijas Martynenko

Geismas komplimentams6 min read

Reading Time: 4 minutes

Man buvo keturiolika ir per pertrauką tarp anglų kalbos ir geografijos pamokų klasiokė Sabina mane šokiravo. Ji pasakė „Tu esi gražus“. Iki tol niekada nebuvau girdėjęs merginos taip sakant. Pamaniau, kad ji šaiposi, bet jos veide nemačiau nė lašo pašaipos. Per ilgąją pertrauką su Tomu ėjom parūkyt daugiabučio kiemelyje. Tomą branginau dėl jo sarkastiško humoro jausmo ir ironiškos laikysenos. Įpusėjus savo pertrauką pasakiau jam „Žinai, šiandien Sabina pasakė, kad aš esu gražus.“ Tikėjausi, kad jis pašieps ją arba mane, bet jis tiesiog patylėjo ir lėtai išpūtė dūmus. Atidžiau pasižiūrėjo į mane. Tada pasakė „Bet tu tikrai esi gražus.“

Praėjo penkiolika metų ir aš vis dar joju ant to komplimento prisiminimo. Prisimenu nuostabą ir šilumą. Nelaikau savęs gražuoliu Geriausiomis dienomis tiesiog galiu pakęsti savo išvaizdą. Geromis dienomis pažvelgęs į veidrodį vietoj keiksmažodžių tiesiog atsidūstu ir susitaikau. Savo sūnums kasdien bent po kelis kartus pasakau, kad jie yra gražūs, dailūs, nuostabūs, puikūs, šaunūs ir t.t. Žinau, kad paauglystėje jiems tai turbūt neveiks. Mano paties užsitęsusioje paauglystėje didžiausi autoritetai buvo bendraamžiai. Tikiu, kad mano mama ne kartą sakė, kad esu gražus, bet jos žodžiai neįstrigo kaip tie, kuriuos girdėjau keturiolikos.

Komplimentai yra įstabus ir galingas dalykas. Gal tai, kad esu vyras leidžia juos įvertinti kaip labai brangų ir retą dalyką. Kalbėjau su žmona, Aušra, ir klausiau jos ar ji sako komplimentus vyrams. Retokai. Išsiaiškinome, kad tai užburtas ratas. Vyrai retai išgirsta komplimentus, todėl kiekvieną kartą kai juos išgirsta, jiems gali pasirodyti, kad juose užslėpta seksualinė potekstė. Moterys retai sako vyrams komplimentus, nes bijo, kad jie gali būti suprasti kaip turintys seksualinę potekstę.

Laimes dieta Patreon banner

Kas yra komplimentas? Paprastai – kai sakau žmogui komplimentą aš tarsi išpažįstu „Yra tavyje grožio ir tu esi grožyje. Yra tavyje gėrio, išminties ir tikrovės. Esi verta (-as) mylėti ir būti mylimas.“ Pastaruosius kelis metus stengiuosi dalinti komplimentus. Gal tai vaikų auginimo įtaka. Kuo daugiau su jais būnu, tuo labiau suprantu, kad ne tik jie, bet visi mes apskritai vaikštom išsiilgę šiltų žodžių ir patvirtinimų. Kad esame geri, gražūs, protingi ir stiprūs.

Galiausiai grįžtant prie komplimentų kaip Eroso žaidimų lauko niuansų – jie neapsiriboja vien tame žaidimų lauke. Iš esmės suvokimas, kad esi geidžiamas ir suvokimas, kad esi pageidaujamas (kompanijoje, kolektyve, grupėje ar kt.) yra panašūs ne vien tuo, kad tiedu žodžiai yra bendrašakniai. Šie suvokimai labai sustiprina pasitikėjimą savimi ir gebėjimą save priimti. Vienu atveju (esi geidžiamas) – tai intymus ryšys. Kitu (esi pageidaujamas) – socialinėje terpėje.

Kartais iki karantino su draugais apsilankydavome Soho klube. Šokių aikštelėje ar ją palikus, prie baro ar sėdint ir šnekučiuojantis, būdavo gera išgirsti komplimentus, net jei kai kurie pasitaikydavo ir atviro seksualinio turinio. Po to galvodavau – kur visa tai dingsta, kai užsiveria klubo durys? Kodėl taip kukliai daliname komplimentus? Aišku, suprantu, kad daugelis vyrų susilaiko nuo komplimentų kitiems vyrams, nes tai nėra norma. Nes bijosi būti palaikyti homoseksualiais. Bet atsiejus seksualinį elementą, mes išties apiplėšiame save ir nuo to kenčia mūsų psichika. Atkreipiu dėmesį į lyčių bendravimo tarpusavyje skirtybes. Stebėdamas kaip mano mylimoji bendrauja su savo draugėmis suprantu, kad jos dažniau linkusios išreikšti palaikymą. Tai prasideda nuo paprastučių komplimentų susijusių su išvaizda ir stiliaus bei estetikos niuansais, o persismelkia iki visapusės empatijos ir emocinio palaikymo. Neteigiu, kad tai neegzistuoja bendraujant su vyrais. Tačiau atrodo, kad dažnai atsiveria šių dalykų trūkumas.

Komplimentus vyrai galėtų dažniau girdėti vieni iš kitų. Taip pat ir iš moterų. Komplimentai tai tarsi lakmuso popierėlis, parodantis visoje terpėje vyraujančią tendenciją. Jei komplimentą laikome nedidele įžanga į geismo ir kūniškos meilės pasaulį, suprasdami jo svarbą bei reikšmę galime gilintis į esmingesnius reiškinius.

Neseniai buvo atliktas tyrimas, kurio išvadas išspausdino leidinys „Journal of Sex & Marital Therapy“. Tyrimą vykdė mokslininkės Sarah Hunter Murray ir Lori Brotto. Jos tyrė 300 heteroseksualių vyrų, turinčių porą. Vyrų amžius buvo nuo 18 iki 65, o jų santykių trukmė – nuo 7 mėnesių iki 45 metų. Vyrų klausė, kaip svarbu jiems yra jaustis geidžiamiems savo partnerių. Tuomet jų buvo prašoma pasakyti kokius dalykus jų partnerės daro, kad jie jaustųsi geidžiami. Galiausiai – ar yra dalykų, kuriuos jų partnerės dar galėtų padaryti, kad jie jaustųsi geidžiami.

Beveik visi vyrai (95%) pripažino, kad jaustis geidžiamiems jiems yra svarbu. Daugelis (58%) pabrėžė, kad jiems tai „labai svarbu“, kiti 20% pasakė, kad tai „nepaprastai, ypač svarbu“ ir dar 8% teigė, kad tai jiems „svarbiausia“.

Paklausti ką jų partnerės daro, kad jie jaustųsi geidžiami 41% vyrų papasakojo, kaip jų partnerės išreiškia savo potraukį verbaliai. 34% paminėjo, kad jos pirmosios pradeda juos liesti. 28% teigė, kad jų antrosios pusės imasi kūniškos meilės veiksmų. 19% apklaustųjų pasakė, kad jų poros būna susijaudinusios ar entuziastingos sekso metu.

Toliau, 88% vyrų pripažino, kad esama dalykų, kuriuos jų partnerės galėtų daryti, kad jie jaustųsi labiau geidžiami. Beveik pusė jų (49%) norėjo, kad jos daugiau dominuotų ir būtų drąsios bei savimi pasitikinčios sekso metu. Dar 17% norėtų, kad jos dažniau inicijuotų seksą. 15% teigė norintys, kad jų partnerės aiškiai išsakytų savo seksualinius norus bei poreikius ir 14% paprasčiausiai geidė daugiau seksualinio intereso iš savo antrųjų pusių.

Įdomu tai, kad kai vyrai kalbėjo apie dalykus, kuriuos jų poros galėtų daryti, kad atskleistų savo seksualinį geismą, daug jų paminėjo dalykus, kurie buvo labiau susiję su romantika, o ne seksualumu. Pavyzdžiui 18% vyrų norėjo daugiau romantikos, 16% geidė daugiau fizinio kontakto, kuris nebūtų seksualinis ir 19% pripažino, kad jiems trūksta tiesiog flirto ar viliojimo.

Aš suprantu, kad visuomenėje nusistovėjęs požiūris, kad vyrai yra tie, „kurie geidžia“ ir būtent vyrams priskiriamas seksualinių veiklų siekis ir savo geismo demonstravimas. Bet tiesa ta, kad vyrai taip pat trokšta būti geidžiami. Ir tai neapsiriboja vien lytiniais santykiais, šis noras aprėpia romantiką ir troškimą būti priimtiems.

Man labai patinka kai mano mylimoji Aušra kaso man nugarą. Kai skubant rytais dar spėja nutupdyti vieną kitą bučinį ant skruosto. Kartais norisi tiesiog kartu susirangyti guolyje ir apsimesti, kad be mūsų daugiau nieko nėra. Dieve, kaip apsąla sąmonė kai išgirstu, kad atrodau mielai ar tiesiog „sexy“. Manau, kad šie troškimai nėra vien tik mano. Daugelis brolių vyrijoje jaučiasi panašiai.

Man regis mes gyvename kintančiame pasaulyje. Nusistovėjusios normos yra kvestionuojamos, o neįprasti dalykai persvarstomi iš naujo. Mano karta vyrų yra pirmoji, augusi posovietinėje Lietuvoje. Ir dar dabar labai gajos yra socialinės žinutės ir kodai, kurie įsišaknijo prieš tai buvusiose kartose. Bet šie dalykai šiandien jau nebeadekvatūs. Šiandien keliaudami laimės link galime pradėti žarstytis komplimentais. Pirmiausia esame žmonės ir tai, kas žmogiška, artima mums visiems, nepaisant mūsų lyties. Man pačiam miela prisiminti komplimentą, išgirstą prieš penkiolika metų. Bet tikiuosi, kad mano vaikai girdės juos šiek tiek dažniau.

Marius Povilas Elijas Martynenko

Esu aktorius ir rašytojas, dviejų sūnų tėvas ir vyras savo mylimajai. Kol kas per gyvenimą esu dirbęs skirtingus darbus 13-oje darboviečių ir 16 kartų pabudęs po komos. Kol kas parašiau tris knygas ir sukūriau 19 vaidmenų. Esu aplankęs 21 šalį. Vieną kartą į mane buvo nukreiptas ginklas ir maniau, kad mirsiu. Esu beveik garantuotas, kad galutinė, absoliuti tiesa yra ne teiginys, o klausimas. Ir jis absurdiškai juokingas. Taip pat vis bandau sau priminti, kad viskas yra tik žaidimas. Tam neturiu jokių įrodymų.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).