SANTYKIAI

ATSAKO PSICHOLOGĖ: Ar poroje galima laimingai gyventi be meilės?4 min read

4 kovo, 2020 3 min
Rimantė Kulvinskytė

Autorius:

Rimantė Kulvinskytė

ATSAKO PSICHOLOGĖ: Ar poroje galima laimingai gyventi be meilės?4 min read

Reading Time: 3 minutes

Šįkart LAIMĖS DIETOS skaitytojos laiškas atskleidžia situaciją, kurią ne kartą matėme filmuose, ir kuri tikrai neretai sutinkama gyvenime. Jeigu seniau meilė nebuvo pirmas reikalavimas tam, kad žmonės susituoktų ir gyventų kartu, dabar, rodos, be jos niekas neįmanoma. O gal… įmanoma viskas? Kas yra meilė, kokias jos formas mes esame išmokę ir kaip įsivaizduojame laimingą buvimą kartu – nuostabi skaitytojos išpažintis ir lygiai toks pat puikus LAIMĖS DIETOS konsultantės, psichologės Monikos Kuzminskaitės atsakymas

—————–
Turiu draugą, kuris mane nuoširdžiai myli – visomis prasmėmis. Jis man – tik draugas. Pažįstame mes vienas kitą jau nemažai metų, susipažinome dirbdami toje pačioje darbovietėje, jis buvo mano vadovas. Darbą pakeičiau, bet draugystė nenutrūko: galime kalbėtis iki išnaktų, visada sulaukiu jo pagalbos, kai sunku – gali ir patarimą duoti, ir finansiškai pagelbėti, jei reikia. Neseniai jis man prisipažino, kad myli mane, kad nori būti su manimi, vesti mane, susilaukti vaikų. Žinau, kad būčiau aprūpinta viskuo: ir dėmesiu, ir meile, nereikėtų sukti galvos ir dėl pinigų, bet jis manęs fiziškai absoliučiai netraukia. Draugės juokėsi, kad turėčiau išgerti porą taurių, pabandyti, o tuomet jau tikrai žinosiu, ar ten nieko nėra. Bet o jeigu nebus – prarasiu draugą. Tiesa, nesu tikra, ar jis išliks mano draugu ilgai, jeigu aš negalėsiu būti su juo. Žmonės anksčiau gyvendavo ir be didelės aistros, supiršdavo tėvai, patys kažkaip susimesdavo. Ir nugyvendavo gražų gyvenimą. Gal kažkaip čia žurnalai sugadinę viską, ir įpiršę mums požiūrį, kad laimingiems santykiams privalome vienas dėl kito būti pametę galvas ir iš lovos neišlipti? Gal ta trauka išties atsiras su laiku?..

M.

Laimes dieta Patreon banner

———————————
Sveika. Trumpas atsakymas į klausimą, ar galima gyventi be meilės – galima gyventi visaip. Kaip jūs rašote, žmonės randa pačių įvairiausių formų kaip būti kartu taikoje. Bet, aišku, ne trumpame atsakyme esmė ir nusiraminimas. Man į akis krenta tai, kokį svorį priskiriate fiziniam potraukiui ir visiems kitiems jūsų santykių aspektams. Kad susidėliotumėte sau atsakymą, pabandykite įsivaizduoti „išvirkštinį“ draugo paveikslą – kalbėti nėra apie ką, o ir nesinori, pašau žadėti – negali, patarimai kažkokie skysti, finansinės pagalbos tikėtis negalima – nebent jei pagalbą teiksite jūs, o štai fizinis potraukis neregėtai stiprus. Jei galėtumėte rinktis tik tarp dabartinio draugo ir įsivaizduojamo „išvirkštinio“ – kurį rinktumėtės? Kitas svarbus klausimas – ar galite įvardinti, kokios savybės sudaro fizinį patrauklumą, ar žmogus turi „tiesiog“ traukti? Jei, tarkim, tai yra apranga, kvapas, net tai, kaip jus žmogus kviečia ir gundo intymiai akimirkai – dėl visko galima tartis. Bet koks bendras jūsų gyvenimas lovoje yra veikiamas jūsų abiejų – jei tik lauksite jums idealiai tinkančio žmogaus, bet nežengsite nė vieno žingsnio pati – yra rimta tikimybė, kad taip ir nesusitiksite su tuo idealiu vyriškiu, net jei mūsų jau virš septynių milijardų. Kai sakau „žengsite“ – turiu omenyje ne tik kompromisus ir nuolaidas, bet tiesiog įvardijimą garsiai to, ko tikitės, ko ieškote. Gal jūsų draugas su džiaugsmu tai jums pasiūlys. Norisi atkreipti dėmesį, kad išorinė išvaizda ir reali seksualinė patirtis visai nebūtinai koreliuoja. Čia jūsų draugės gali būti savotiškai teisios. Pabandykite ir tolimos ateities įsivaizdavimą – gyvenant kartu ilgai, fizinis patrauklumas ne(be)vaidina tokio svarbas vaidmens – tada kaip tik svarbiau pasitikėjimas, pagarba, noras padėti. Tai nereiškia, kad intymūs santykiai nutrūksta, jie gali augti ir plėtotis kartu su jumis abiem, tačiau tai įmanoma tik tada, kai jūsų partneris yra ir jūsų patikimas draugas. Jei jūsų pokalbiai su draugu atviri ir nuoširdūs – pakalbėkite apie tai. Pakalbėkite ir apie tai, kaip jaučiatės, ir kaip jis elgtųsi, jei vis tik nuspręstumėte su juo nesituokti. Gera, nuoširdi, tvirta draugystė neturėtų subyrėti, jei joje nėra lovos. Juk iki šiol jums sekėsi puikiai – tai kodėl turėtų nesisekti ir toliau? Svarbiais klausimais geriau nespėlioti, ką kiti žmonės mano, geriau žinoti tiesą, kokia karti ji bebūtų. O ilgalaikė laimė, mano (ir statistikos) akimis žiūrint, yra suverta iš mažų džiaugsmų, ji nėra „pametusi galvą“ – greičiau jau ji sėdi ant kavos puodelio krašto, lengvai šypsosi ir makaluoja kojytėmis. Ant to kavos puodelio, kurį gausite iš savo patikimo partnerio rankų. Linkiu jums gerominių „sušukavimo“ ir drąsos atviram pokalbiui su draugu.

Monika

Dėl psichologės Monikos Kuzminskaitės konsultacijų kreiptis galite tiesiogiai, per Šaukštas proto paskyrą Facebooke. Monika konsultuoja ir skype programa bei gali prisitaikyti prie jums patogiausio laiko. Pirmyn!

P.S. Klausimų visomis temomis lauksime [email protected] – anonimiškumą garantuojame. Džiaugiamės kiekvienu jūsų laišku bei į kiekvieną jų atsakome, tad rašykite net ir tada, kai klausimo nėra, o rašyti tiesiog norisi!

 

Rimantė Kulvinskytė

Rimantė Kulvinskytė

Esu žurnalistė, televizijos ir radijo laidų vedėja, mama, žmona, dukra ir draugė. LAIMĖS DIETA yra mano kelionė ir bandymas sujungti visus šiuos vaidmenis taip, kad kiekviename jų jausčiausi laiminga. Čia dalinuosi savo asmeniniais išgyvenimais, patirtimis ir pamokomis, kurios suteikia drąsos pradėti dieną. Labai tikiuosi, kad čia rasi kažką artimo sau.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).