proTINGĖK

Verslo liudijimas ir palyginimas su individualia veikla pagal pažymą5 min read

4 rugpjūčio, 2021 4 min

Autorius:

Gintarė Šimkė

Verslo liudijimas ir palyginimas su individualia veikla pagal pažymą5 min read

Reading Time: 4 minutes

Praėjusią savaitę aptarėme, kam būtina įregistruoti vykdomą individualią veiklą bei ką svarbu žinoti verčiantis individualia veikla pagal pažymą. Šiame straipsnyje pasidalinsiu informacija apie individualios veiklos vykdymą įsigijus verslo liudijimą, kartais jis dar vadinamas „patentu“.

 

Trumpai pakartosiu, kad pradėjus verstis veikla iš kurios Jūs gaunate pajamas, ją turite įregistruoti ir mokėti mokesčius. Verslo liudijimas gali būti vienas iš Jūsų pasirinkimų norint sumokėti reikiamus mokesčius. Įsigijus verslo liudijimą, Jūs turite dokumentą, patvirtinantį apie Jūsų sumokėtą fiksuoto dydžio pajamų mokestį bei teisę verstis tam tikra veikla. Pajamų mokesčio dydį nustato kiekviena savivaldybė atskirai. Pasinaudoję Verslo liudijimo skaičiuokle galite suskaičiuoti, kiek kainuotų verslo liudijimas Jūsų pasirinktai veiklai. Svarbu paminėti, kad jei verčiantis individualia veikla pagal pažymą Jūs galite verstis beveik visomis veiklomis (išimtis aptarėme ankstesniame straipsnyje), tai verstis veikla pagal verslo liudijimą galima tik tam tikros rūšies veiklomis. Veiklų klasifikatorių galite rasti paspaudę čia. Norint tikslios informacijos, ar planuojama vykdyti veikla galima su verslo liudijimu, galima konsultuotis su Valstybine mokesčių inspekcija tel. 1882 ar pasinaudojus virtualaus asistento pagalba VMI tinklalapyje. 

Laimes dieta Patreon banner

 

Kaip ir norint išsiimti individualios veiklos pažymą, taip ir verslo liudijimą, patogiausia naudotis „Mano VMI“ portalu. Verslo liudijimą gali būti išduotas Jūsų pageidaujamam laikotarpiui, tik ne ilgiau nei 1 kalendoriniams metams ir ne trumpiau nei 5 dienoms, nebent norėsite vykdyti prekybos veiklą, tuomet verslo liudijimą galite įsigyti ir 1 dienai ar tokiam laikotarpiui, kuriam norėsite, tačiau ne ilgesniam nei kalendoriniai metai. Nutraukti ar pratęsti verslo liudijimą galite taip pat naudodamiesi Mano VMI portalu.

 

Jei jau pradėjote vykdyti veiklą, ją įregistravote nusipirkęs verslo liudijimą, svarbu nepamiršti apskaityti savo pajamas. Tai nebus itin sudėtinga. Jei nenaudojate kasos aparato, pildote pajamų – išlaidų žurnalą, kuri galite pildyti popierinį, arba virtualų. Šioje sistemoje Jūs galite fiksuoti savo pajamas ir išlaidas, o metams pasibaigus, duomenys bus automatiškai perkeliami į Jūsų preliminarią metinių pajamų deklaraciją. Taip pat nesudėtingai išrašysite sąskaitą faktūrą ar prekių (paslaugų) pirkimo-pardavimo kvitą (jį būtinai turite pateikti, jei to reikalauja pirkėjas) bei matysite PVM ribos skaičiuoklę, gausite reikalingus priminimus ir kitos naudingos informacijos. Sistema naudotis nesudėtinga, o laiko sutaupysite tikrai. Jei jau vykdote veiklą ir dar nesate išbandę, rekomenduojame išmėginti. Prisijungti galite per VMI puslapį. Baiminantis suklysti ar nežinoti kaip pildyti yra galimybė taisyti dokumentus bei pasinaudoti bandomąją versija ir tik išbandžius ją, susikurti nuolatinę paskyrą. Vienas svarbiausių šios sistemos privalumų, jau minėta PVM ribos skaičiuoklė. Tai aktualu, jei teikiate paslaugas ir patiriate nedaug išlaidų, arba vykdote veiklą, kai pirkimų – pardavimų sumos yra didelės. PVM mokėtoju tampama, kai Jūsų pajamos viršija 45000 eur. Jei privalote registruotis PVM mokėtoju, arba Jūsų pajamos viršyja 45000 eur per metus ribą, individualios veiklos pagal verslo liudijimą vykdyti negalėsite.

Vykdant veiklą per kalendorinius metus galite parduoti prekių, ar suteikti paslaugų, kurių kaina neviršija 4500 eur juridiniams asmenims bei parduoti prekių iki 4500 eur prekybos veiklą vykdantiems fiziniams asmenims.

 

Aptarėme verslo liudijimą ir individualią pažymą. Esminis skirtumas, jog verslo liudijimą išsiimant sumokate GPM iškart, o vykdant veiklą pagal pažymą – deklaruojant pajamas, pagal faktiškai gautą pelną.

 

Veiklos apribojimai:

 • IVPP (individuali veikla pagal pažymą)  – galima sakyti, kad bet kuria ekonomine veikla besiverčiant (nuo žemės ūkio iki ekstrateritorinių organizacijų veiklos) individuali veikla pagal pažymą yra vienas iš pasirinkimų. Išimtis galioja veikloms, kurioms vykdyti reikalinga licencija. Tuomet steigiama Mažoji bendrija ar Uždaroji akcinė bendrovė.
 • VL – galimas veiklas rasite sąraše. Negalite būti PVM mokėtoju. Juridiniams asmenims galite parduoti prekių, suteikti paslaugų iki 4500 eur.

Laikotarpis:

 • IVPP  – neribojamas.
 • VL – neribojamas; trukmę nurodote prašyme (maksimali 1 kalendoriniai metai; minimali – prekybai 1 diena, o paslaugoms bei gamybai 5 pasirinktos dienos). Verslo liudijimą galite pratęsti.

Kitų asmenų įdarbinimas:

 • IVPP – galite įdarbinti kitą asmenį.
 • VL – galite į verslo liudijimą įrašyti vieną artimą asmenį, bet tai nebus jo įdarbinimas.

Mokesčiai:

GPM (gyventojų  pajamų mokestis):

 • IVPP  – 15% (atėmus mokesčio kreditą), tai yra 5 % iki 15 % apmokestinamųjų pajamų, mokama kartą per metus.
 • VL – fiiksuotas dydis (nustato savivaldybė), mokama išsiimant verslo liudijimą.

VSD (Valstybinio socialinio draudimo įmokos):

 • IVPP – 12,52% arba 4,32% jei asmuo kaupia pensijai papildomai 2,1 %, arba 15,52% jei asmuo kaupia pensijai papildomai 3 % nuo 90% apmokestinamųjų pajamų (neatėmus VSD ir PSD įmokų), mokama kartą per metus. Įmokas galima mokėti iš anksto (avansu). Avansu apskaičiuojamos VSD įmokos mokamos kartą per mėnesį, ne vėliau kaip iki einamojo mėnesio paskutinės dienos. Įmokos iš anksto skaičiuojamos ir mokamos savanoriškai.
 • VL – 8,72% nuo MMA (52,93 €) arba 10,52% nuo MMA (63,86€), jei asmuo dalyvauja pensijų kaupime, mokėdamas 2,1 % arba 11,72% nuo MMA (71,14 €), jei asmuo dalyvauja pensijų kaupime, mokėdamas 3%) jei verslo liudijimas galioja mėnesį, nuo pirmos iki paskutinės jo dienos. Jei verslo liudijimas galioja ilgiau ar trumpiau nei mėnesį, VSD įmokos apskaičiuojamos proporcingai verslo liudijimo galiojimo laikotarpiui.

PSD (Privalomojo sveikatos draudimo įmokos):

 • IVPP – 6,98% nuo MMA  (šiuo metu 642€ x 6,98% = 44,81 €/ mėn.), mokama kas mėnesį. Pasibaigus metams, jei asmens faktiškai gautos pajamos viršija 12 MMA, tuomet reikia mokėti papildomai 6,98% nuo 90% gautų apmokestinamųjų pajamų.Užsieniečiams, turintiems leidimus laikinai gyventi Lietuvoje, kurie vykdo individualią veiklą, rekomenduojama PSD įmokas sumokėti avansu (pvz., rugsėjo mėnesio įmoką sumokėti iki rugpjūčio 31 d.), nes šie asmenys tik sumokėję einamojo mėnesio PSD įmoką yra laikomi apdraustais privalomuoju sveikatos draudimu.
 • VL – 6,98% nuo MMA. PSD įmoką sumoka nuo MMA, galiojančio tą mėnesį, už kurį mokama įmoka. Įmokos dydis nekinta nepriklausomai nuo tą mėnesį turimo verslo liudijimo galiojimo laikotarpio.

 

Skirtumų yra nemažai, skaičiukų, ypač kalbant apie mokesčius – dar daugiau. Iškilus klausimams visuomet galite informacijos ieškoti  VMI puslapyje, bandyti prisiskambinti jų trumpuoju tel. 1882, tačiau jei norite taupyti savo laiką ir jaustis patogiai kalbant apie savo finansus, laukiame Jūsų konsultacijoje! https://calendly.com/future-stories 

 

Gintarė Šimkė

Gintarė Šimkė, FUTURE STORIES asmeninių finansų konsultantė. Pagal išsilavinimą esu chemikė, o kaip finansų konsultantė dirbu nuo 2015 metų. Turiu savitą požiūrį į kliento finansus ir jų tvarkymą, tiksliau tariant, jaučiu didelį malonumą taupydama svetimus pinigus. Tikiu, kad to, ko nesuprantame, nereikia vengti, atvirkščiai – reikia rasti žmogų, kuriuo galėtum pasitikėti, nes neišspręstų klausimų našta niekur nedingsta. Asmeninių finansų konsultantas šeimos gerovei, mano nuomone, yra ne ką mažiau svarbus nei šeimos gydytojas. Svarbiausia – užsirašyti pirmajam vizitui.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).