proTINGĖK

Vaiko priežiūros atostogos: dabar ir ateityje5 min read

18 rugpjūčio, 2021 3 min

Autorius:

Gintarė Šimkė

Vaiko priežiūros atostogos: dabar ir ateityje5 min read

Reading Time: 3 minutes

Šiuo metu galiojanti vaiko priežiūros atostogų tvarka yra viena palankiausių Europoje, tačiau pagal numatytas Europos sąjungos direktyvas ji turi keistis. Tad šiame straipsnyje aptarsime, kokia tvarka galioja dabar ir kokie pokyčiai numatomi.

Šeimoje gimus vaikui, dabar galima pasirinkti, ar vienas iš tėvų, globėjų, ar senelių eis vaiko priežiūros atostogų, kurios, pagal šeimos pasirinkimą, gali trukti vienerius, dvejus ar trejus metus. Išmokos dydis priklauso nuo pasirinkto vaiko priežiūros atostogų ilgio.

Taigi, jei pasirinkote vienerius metus trunkančias vaiko priežiūros atostogas, išmoka sieks 77,58 proc. Jūsų gautų pajamų neatskaičius mokesčių. Maksimali išmoka būtų 2336,56 eur (arba apie 1845,88 eur „į rankas“), o minimali – 240 eur mėnesiui. Jei gaunate šią išmoką, o taip pat pajamas pagal darbo (tarnybos) sutartį, Jums bus mokamas skirtumas tarp vaiko priežiūros išmokos dydžio ir gaunamų pajamų. Tačiau jei pajamas gausite iš savarankiškos veiklos (individuali veikla pagal pažymą, verslo liudijimą), išmokos dydis nebus mažinamas.

Laimes dieta Patreon banner

Nusprendus rinktis dvejus metus trunkančias vaiko priežiūros atostogas, pirmaisiais metais nuo nėštumo ir gimdymo arba tėvystės atostogų pabaigos skiriama išmoka siekia 54,31 proc. (maksimalus išmokos dydis – 1635,71 eur, neatskaičius mokesčių arba apie 1292,21 eur po mokesčių), antraisiais – 31,03 proc. buvusio darbo užmokesčio neatskaičius mokesčių (maksimalus – 943,56 eur arba apie 738,30 eur, atskaičius mokesčius). Svarbu paminėti, kad antraisiais metais, asmuo, esantis vaiko priežiūros atostogose, gali dirbti ir neprarasti išmokos.

Jei Jums gimsta du ir daugiau vaikų, vaiko priežiūros išmoka didinama atsižvelgiant į vienu metu gimusių vaikų skaičių, tačiau bendra išmokų suma negali būti didesnė nei 77,58 proc. Jūsų kompensuojamojo uždarbio dydžio.

Norint trejus metus pasinaudoti vaiko priežiūros atostogomis, išmokos mokamos taip pat, kaip ir pasirinkus dvejų metų atostogas, tik trečiaisiais metais, išmokos negausite.

 

Išmokas gauti galite, jei esate draudžiamas motinystės socialiniu draudimu:

– dirbate pagal darbo sutartį, valstybės tarnyboje,
– pagal autorines, sporto ar atlikėjo veiklos sutartis,
– vykdote individualią veiklą pagal individualios veiklos pažymą,
– vykdote žemės ūkio veiklą,
– esate individualios įmonės savininkai, mažosios ar ūkinės bendrijos tikrieji nariai,
– esate vaiko senelis (-ė), o teisę gauti vaiko priežiūros išmoką turi nors vienas iš vaiko tėvų (įtėvių),
– nedirbate arba nevykdote savarankiškos veiklos, tačiau gaunate vaiko priežiūros išmoką bei kitais atvejais, susijusiais su karo tarnyba, sutuoktiniui dirbant LR konsulinėje įstaigoje, diplomatinėje atstovybėje.


Taip pat privalote būti išdirbęs 12 mėn. per pastaruosius 24 mėn. iki pirmosios vaiko priežiūros atostogų dienos, jei reikiamo stažo nesukaupėte dėl studijų, Jums skiriama išmoka besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai (240 eur, mokama 2 metus).

Šiuo metu Socialinės apsaugos ir darbo ministerija yra pateikusi dvi vaiko priežiūros atostogų alternatyvas, kurios numato būtinybę tiek tėčiui, tiek mamai vaiką prižiūrėti bent po du mėnesius, o bendra trukmė galėtų būti 18 arba 24 mėn. 

Siūloma, jog renkantis 24 mėnesių vaiko priežiūros laikotarpį, jo metu, du mėnesius vaiką prižiūrėti būtinai turi mama ir dar du – tėtis, o likusius 20 mėn., galima rinktis – mama, tėtis, ar vienas iš nustatytas sąlygas atitinkančių senelių.

Jei vienas iš tėvų nenori pasinaudoti būtinaisiais priežiūros mėnesiais, išmokamos mokėjimo laikotarpis trumpinamas iki vaikui sukaks 22 mėnesiai. Kai vienas iš  tėvų prižiūrėtų vaiką, kitas galėtų grįžti į darbą, arba likti priežiūros atostogose, tačiau išmokos negautų, nebent vaikas būtų maitinamas krūtimi.

Neperleidžiamais vaiko priežiūros mėnesiais išmokos dydis siektų 78 proc. (arba 100,54 proc. darbo užmokesčio į rankas), iki vaikui sueis 12 mėn. – 45 proc.,  iki vaikui sueis 24 mėn. – 25  proc. kompensuojamojo darbo užmokesčio dydžio neatskaičius mokesčių.

Antrasis pasirinkimas galėtų būti, vaiko priežiūros atostogos, iki vaikui sukaks 18 mėn. Kaip ir pirmuoju atveju, išlieka du mėnesiai mamos ir du mėnesiai tėčio, kurie negalėtų būti perleidžiami, o likusį laiką, vaiką galėtų prižiūrėti vienas ir tėvų, ar sąlygas atitinkančių senelių. Nepasinaudojus vieno iš tėvų būtinaisiais vaiko priežiūros atostogų mėnesiais, išmoka būtų mokama iki vaikui sukaks 16 mėn. Sąlygos dėl grįžimo į darbą, kai vienas iš  tėvų prižiūrėtų vaiką, siūlomos tokios pat, kaip ir pirmosios alternatyvos atveju, kitas galėtų grįžti į darbą, arba likti priežiūros atostogose, tačiau išmokos negautų, nebent vaikas būtų maitinamas krūtimi.

Išmokų dydžiai, pasirinkus šią alternatyvą, būtų tokie: du neperleidžiamieji mėnesiai mamai ir tėčiui, pagal kiekvieno jų darbo užmokestį – 78 proc. (arba 100,54 proc. darbo užmokesčio į rankas), visą likusį laiką – 60 proc. darbo užmokesčio popieriuje.

Taip pat siūloma, jei nėra galimybės pasinaudoti 2 būtinaisiais vaiko priežiūros mėnesiais, vienam iš tėvų (vaiką, augina vienišas asmuo, tėvystė nenustatyta, ar dėl sveikatos būklės vienas iš tėvų negalėtų prižiūrėti vaiko), išmokos mokėjimas nebūtų trumpinamas, tačiau šiuos atvejus turėtų nustatyti individualiai, savivaldybės socialiniai darbuotojai.

Šiuos siūlymus, kurie gali keistis, pagal ES direktyvas Seimas turėtų patvirtinti iki 2022 rudens.

Išmokų dydžiai straipsnyje pateikti preliminarūs, ypač turint galvoje savarankiškai dirbančiuosius, dirbančius ne pagal darbo sutartį, tad jei turite klausimų, planuojate šeimos pagausėjimą ar laukiatės bei norite pasikonsultuoti dėl konkretaus atvejo, kviečiame registruotis ir pasitarti su mūsų komanda https://calendly.com/future-stories

 

Gintarė Šimkė

Gintarė Šimkė, FUTURE STORIES asmeninių finansų konsultantė. Pagal išsilavinimą esu chemikė, o kaip finansų konsultantė dirbu nuo 2015 metų. Turiu savitą požiūrį į kliento finansus ir jų tvarkymą, tiksliau tariant, jaučiu didelį malonumą taupydama svetimus pinigus. Tikiu, kad to, ko nesuprantame, nereikia vengti, atvirkščiai – reikia rasti žmogų, kuriuo galėtum pasitikėti, nes neišspręstų klausimų našta niekur nedingsta. Asmeninių finansų konsultantas šeimos gerovei, mano nuomone, yra ne ką mažiau svarbus nei šeimos gydytojas. Svarbiausia – užsirašyti pirmajam vizitui.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).