proTINGĖK

Pinigų istorija: Kas yra Pinigai Vakar ir Šiandien?5 min read

26 gegužės, 2021 3 min

Autorius:

Gintarė Šimkė

Pinigų istorija: Kas yra Pinigai Vakar ir Šiandien?5 min read

Reading Time: 3 minutes

Kas yra dabarties pinigai? Pinigai, kurie savaimE vertės neturi, turi tik visuotinai sutartinę vertę, pagrįstą gyventojų pasitikėjimu centriniais bankais, vyriausybe. Jiems apbūdinti yra naudojama sąvoka dekretiniai pinigai (t.y. pinigai, kurie paskelbti teisėta mokėjimo priemone, išleisti Centrinio banko, bet nėra padengti pinigai, negali būti keičiami į nustatytą kiekį aukso, tauriųjų metalų, kitų materialinių vertybių). Kaip pinigai pasiekė tašką, kuriame neturi patys iš savęs vertės, bet yra vertingiausia šių dienų atsiskaitymo priemonė?

 

Darbo krūvio pasidalijimas

Praeityje žmogus, tam kad išgyventų, viskuo turėjo pasirūpinti pats: vandeniu, ugnimi, maistu, pastoge, darbo, medžioklės įrankiais. Vienam viskuo rūpintis ir viską mokėti buvo labai sunku, ir tai reikalavo labai daug jėgų ir laiko. Viskas ėmė keistis, prasidėjus bendram ūkiui.
Susikūrusios bendruomenės pastebėjo, jog vieniems geriau sekasi medžioti, žvejoti, kitiems – dirbti žemę, gaminti darbo įrankius, dar kitiems rinkti uogas, grybus ar siūti rūbus. Galiausiai gentys rado sprendimą paskirstyti darbus, pasidalinti jais, kad būtų lengviau išgyventi. Tokiu būdu bendruomenės priėjo prie profesijų: medžiotojai, žvejai, žemdirbiai, amatininkai ir t.t.

Laimes dieta Patreon banner

 

Natūriniai mainai 

Žmonių profesijas labai daug padiktuodavo aplinka, kurioje jie gyveno, taip bendruomenė tapdavo vienoje ar kitoje srityje stipresnė, nei kita bendruomenė. Jeigu gyveno prie vandens telkinio, tai natūralu, jog buvo labiausiai išvystę žvejybą; jei derlingoje žemėje – žemdirbystę, jei šalia miško – medžioklę, uogų, grybų rinkimą.
Susikuriamas per didelis kiekis vienų ar kitų produktų vienoje bendruomenėje skatino ieškoti kitų, su kuriomis jie galėtų keistis uždirbtais produktais. Taip atsirado natūriniai mainai, kurie įvykdavo tik tada, jei abejoms pusėms reikėjo to, ką kita pusė turėjo, čia ir dabar. Tokiu būdu žmonių turtas buvo labai nelikvidus, sunkiai panaudojamas.

 

Prekiniai pinigai

Ilgainiui žmonės suprato, kad yra sunku rasti žmogų, bendruomenę, kuriai ne tik reikia tavo produktų, bet ir tau reikia jų siūlomų. Taip pradėta mainytis produktais kurie, laiko prasme, galėjo ilgiau išlaikyti vertę ir kuriais, galėtų mainytis lengvai, nes visiems jų reikia, pavyzdžiui: druska, prieskoniai, kavos pupelės, tabakas, grūdai, gyvi gyvuliai, kas ir tapo prekiniais pinigais, pagal regionus.

 

Monetos

Galiausiai pagrindiniais ir populiariausiais prekiniais tapo iš brangiųjų metalų kaldinamos monetos. Seniausiai žinomos monetos buvo kaldinamos iš sidabro ir aukso lydinio, kažkur 650 m. pr. m. e. Turkijoje. Monetos išpopuliarėjo, nes buvo patogu jomis naudotis: jos negesdavo, jos buvo lengvai transportuojamos, pačios iš savęs turėjo vertę, nes buvo gaminamos  ir ribotų resursų. Prie jų populiarumo prisidėjo ir tai, jog valdovai savo armijos kariams mokėdavo monetomis.
Piniginių monetų atsiradimas vieną veiksmą – mainus, pakeitė į du – pirkimą ir pardavimą, iš ko ir gimė mano mėgstamiausios gyvenimo temos taupymas ir investavimas. Šis atsiskaitymo būdas padovanojo žmonėms laiko planuotis ateitį. Kas pradėjo leisti gyventi ne nuo vieno sumedžioto žvėries iki kito, ar nuo vieno derliaus iki kito, ar kaip mes dabar vartojame nuo algos iki algos. Mano nuoširdžia nuomone, finansinis gyvenimo planavimas yra dovana sau, kuria nesinaudoti prilygtų savęs skriaudimui – nė vieno žmogaus gyvenimo kokybei nerimas dėl ateities naudos nedaro, o stresas mažina ne tik darbingumą, bet ir pasitenkinimo tuo, ką jau turi, jausmą.

 

Popieriniai Pinigai

Monetų atsiradimas, pirkimo ir pardavimo veiksmų atsiradimai, iškėlė prekybą į begalinį klestėjimą, plėtimąsi, kas pareikalavo didesnio brangiųjų metalų kiekio, o tai galiausiai sukėlė transportavimo ir saugumo problemas, tiek pirkėjui, tiek ir pardavėjui.
Sulėtėjus monetų cirkuliacijos greičiui rinkoje, XI a. Kinijoje atsirado pirmieji pinigai, kurios žmonės dar vadindavo skraidančiais pinigais. Popierinius pinigus leisdavo/spausdindavo autoritetingi žmonės, galintys pinigų vertę užtikrinti savo disponuojamu turtu, brangiaisiais metalais, atsargomis. Dažniausiai būdavo užtikrinama, jog už turimą pinigą, bus galima gauti aukso.

Padengti pinigai/ Aukso standartas

Bėgant laikui, atsirasdavo leidėjų, kurie prispausdindavo daugiau popierinių pinigų, nei turėjo turto, kas mus supažindino su gražia, viliojančia ir pavojinga ponia – finansų infliacija ir net hiperinfliacija. Ši problema išvystė padengtų pinigų nestabilumą ir atsirado aukso standarto sąvoka. Pinigai turėjo būti garantuoti valstybės turtu ir auksu. Deja, istorija rodo, kad ne viena ir ne dvi valstybės ir ne kartą spausdindavo pinigų tiek, kiek tuo metu joms reikėjo. Piniginė sistema dažnai žlugdavo. Valstybėms teko imtis rimtų priemonių užtikrinti pinigų vertės stabilumui ir atgauti žmonių pasitikėjimui. Pradėta labai atidžiai stebėti aukso atsargas, leidžiamų pinigų kiekį, griežtai vertinti situaciją. Taip atsirado aukso standartas, kai kiekvienas piniginis vienetas gali būti, bet kada pakeistas į auksą. Ši praktika prasidėjo JAV apie 1820 metus. Pinigai tapo padengti auksu arba susieti su auksu.

 

Dekretiniai pinigai

1971 metais, žlugus susitarimui, kad šalyje spausdinamų pinigų vertė negali nukristi daugiau, kaip 1% nuo pasaulinės aukso vertės kainos, palaipsniui aukso standarto buvo atsisakyta, ir šiuo metu pinigai nėra padengti auksu.

Gerai pagalvojus, popieriniai pinigai ir dabar nyksta ir dauguma turi tiesiog banko sąskaitoje skaičių. Skatinu nebijoti atsiskaitymo (pirkimo/pardavimo) pasikeitimų. Istorija rodo, kad pinigų vertė, forma, reikšmė visada kito ir kis. Svarbiausia, mano galva, įsivertinti, kas yra Jūsų turtas, Jūsų kapitalas, ir tai įsigyti už pinigus. Tai gali būti nekilnojamas turtas, automobilis, išsilavinimas, papuošalai, paveikslai.

Verta sau priminti, kad esminis dalykas yra tai, jog pinigai buvo sukurti pirkimo momento atsidėjimui ir paprasčiausiai investicijų bei taupymo galimybei. Tai reiškia viską, ką įsigyjate, turi turėti Jums naudingą ir panaudojamą funkciją. Pinigai yra apie naudą, o ne apie kaupimą ir perteklių.

Gintarė Šimkė

Gintarė Šimkė, FUTURE STORIES asmeninių finansų konsultantė. Pagal išsilavinimą esu chemikė, o kaip finansų konsultantė dirbu nuo 2015 metų. Turiu savitą požiūrį į kliento finansus ir jų tvarkymą, tiksliau tariant, jaučiu didelį malonumą taupydama svetimus pinigus. Tikiu, kad to, ko nesuprantame, nereikia vengti, atvirkščiai – reikia rasti žmogų, kuriuo galėtum pasitikėti, nes neišspręstų klausimų našta niekur nedingsta. Asmeninių finansų konsultantas šeimos gerovei, mano nuomone, yra ne ką mažiau svarbus nei šeimos gydytojas. Svarbiausia – užsirašyti pirmajam vizitui.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).