proTINGĖK

(NE)PINIGUOSE LAIMĖ: kaip RAMIAI atsikratyti skolų?5 min read

24 kovo, 2021 3 min
Gintarė Šimkė

Autorius:

Gintarė Šimkė

(NE)PINIGUOSE LAIMĖ: kaip RAMIAI atsikratyti skolų?5 min read

Reading Time: 3 minutes

„Emocijoms finansuose – ne vieta“ šiai minčiai niekada nepritariau ir ja netikėjau. Finansinis pasaulis sukasi tik ant emocijų, su emocijomis ir tarp emocijų. Nepaisant to, ką žmogus: perka vandenį, duoną, rankinę, namą, verslą, auksą, akcijas, bitkoinus – viską valdo jausmai, kurie mus apima išleidžiant pinigus, kitaip tariant savo laiką ir pastangas. Juk didžiausios marketingo kompanijos parduoda ne produktus, o emocijas. Mes perkame ne kačių maistą, o ramybę, kad mūsų kačiukas bus sotus, ne automobilio kėdutę, o jausmą, kad atžala bus saugi. Viską, ką darome, darome dėl to, kad norime kažkaip JAUSTIS, būti vertesni meilės, ramesni, labiau savimi pasitikintys, prikaustantys dėmesį, norime, kad tėvai ar sutuoktinis būtų dėkingi, mumis didžiuotųsi, kad aplinkiniai mus brangintų ir gerbtų.

Norėčiau sakyti, kad idealiu atveju, skolų išvis neturėtume turėti, bet jau šimtus, o gal net tūkstančius metų žmonės skolinasi – spėju, kad pirmos palūkanos atsirado tuomet, kai kažkas sulaužė kažkieno paskolintą akmeninį peilį ir kitąkart šeimininkas toks naivus nebuvo: „Skolinu, bet gražinti gausi jau su kurapka arba kiškiu“.

Kai esame įsiskolinę, turime vieną ar keletą skolų, nepaisant to, jos atsirado atsakingai (medicinos išlaidos, artimasis nelaimėje) ar neatsakingai (vakarėliai, neapgavoti pirkiniai, lošimai), prarandami prabangą pirkti kaip perka visi žmonės – nebegalime vadovautis emocijomis ir jausmais. Iki akimirkos, kai skolos dydis bus lygus nuliui, privalome atsitraukti nuo savęs, į savo troškimus pažvelgti kritiškiau ir kuriam laikui virsti viską paskaičiuojančiais robotais. Tik tuomet galėsime sau leisti prabangą būti finansiškai emocingais. Keletas patarimų, kaip tai padaryti:

Laimes dieta Patreon banner

 

  • Kalbėkitės su savo kreditoriais, anstoliais, bandykite klausti, kaip galėtumėte tartis su jais dėl geriausių galimybių grąžinti skolą. Atviras kalbėjimas apie savo skolų grąžinimą yra labai svarbu tam, kad galėtumėte įvertinti padėtį ir veikti pagal realią situaciją. Nežinant kaip yra iš tiesų, ir Jums patiems, ir tiems, kuriems esate skolingi, galite priimti neracionalius sprendimus. Tik įvertinus abiems pusėms galimybes atiduoti ir atgauti nieko neslepiant (t.y. pajamų ir įsipareigojimų) galima rasti bendrą sprendimą. Galbūt jūs labai stresuojate, nes esate skolingas draugui, o pasikalbėjus paaiškės, kad skolos grąžinimo jis gali palaukti metus. Gal esate skoloje greitųjų kreditų davėjams ir, pasitarę su savo banku, galėtumėte gauti paskolą smegenis valgančiam kreditui grąžinti su daug mažesnėmis palūkanomis nei mokate dabar – svarbu neneigti savo skolos, neapsimesti, kad jos nėra, o kalbėtis ir ieškoti sprendimo.

 

  • Kontroliuokite savo išlaidas. Leiskite pinigus tik dėl svarbios priežasties (medicininės paslaugos, būsto nuoma, maistas). Ketindami pirkti naujus daiktus gerai apgalvokite, ar tai kažkas ko Jums tikrai reikia (nebeveikianti skalbyklė, sugedęs šaldytuvas), ar kažkas ko Jūs norite (didesnis televizorius, naujesnis kompiuteris). Nustatykite išlaidų limitus. Kiek kiekvieną mėnesį galite išleisti asmeninėms reikmėms be įsipareigojimų. Arba apibrėžkite sąvoką „brangus pirkinys“. T.y. nuo kokios sumos (50, 100, 200 eur) įsigyjant pirkinį turite pasitikrinti, ar galite tai sau leisti, nes brangus pirkinys yra skirtingai suvokiamas pagal skolos dydį. Kiekvieną pirkinį teks derinti su turima skola/ skolomis. Toks mąstymas padės ne tik greičiau išlipti iš finansinės duobės, bet ir išsigryninti ko Jums tikrai labiausiai reikia.

 

  • Nenuvertinkinte „smulkmenų“. Svarbu apibrėžti ne tik kasdienes išlaidas, reikalingiausias išlaidas, bet ir atsisakyti išgyvenimui nereikalingųjų, pvz.: gimtadienio, Kalėdų dovanų (tam pasitelkite fantaziją ar tiesiog nupieškite atviruką). Šioje vietoje labiausiai turite atsisakyti savo ego. Pvz.: vaikas vaikystę turi tik vieną kartą, tuo tarpu partneris metus gali praleisti be materialios dovanos, o su ranka rašytu laišku, sutvarkytais namais ir skaniai kvepiančia Jūsų ruošta vakariene. Lygiai taip pat tėvai ar draugai. Ego nukentės, bet mažiau nei nuo algos nuskaičius anstoliams darbo užmokestį, žinant darbdaviui ir kolegoms bei kai jūsų asmeninė kredito istorija taps kliūtimi gauti paskolą svajonių būstui.

 

  • Reguliarus įsivertinimas. Verta periodiškai peržiūrėti ne tik bendras išlaidas, bet ir finansinius įsipareigojimus bei tikslus tam, kad kasdienybėje neužsimirštumėte skolų atidavimo plano. Net nustatytas bendrąsias taisykles reiktų peržiūrėti, ypač, padidėjus atlyginimui ir galint greičiau atsikratyti skolų. Jas atiduoti dabar ar atsidėti pinigų skolų atidavimui, iki kol įsitikinsite, kad padidėjųsi atlyginimą tikrai išlaikysite ilgesnį laiką.

 

  • Išsaugokite savigarbą/ nepriklausomybę nuo skolų. Skolų atidavimas yra gerai, padeda planuoti finansinę ateitį. Vis dėl to, nemažiau svarbu išsaugoti savo nepriklausomybę ir neišsikelti per didelių skolų grąžinimo tikslų. Atiduodant skolas vis dar svarbu galėti sumokėti už savo sriubą, būstą, batus ir išlaikyti savarankiškumą nuo mamos, žmonos/ vyro, draugo/ draugės.

 

  • Įvertinkite skolos kainą. Skolintis iš draugų ir artimųjų, gali atrodyti pigiau, bet ne kartą praktikoje yra tekę matyti, kiek santykių sugadina finansiniai įsipareigojimai: vaikai pradeda vengti skambinti tėvams, sutuoktinis nelaimingas, nes yra skolingas uošviams, broliai ir seserys pykstasi, kodėl vienam skolinama, o kitam – ne… Scenarijų sąrašas beribis, tad jei galite nesiskolinti iš savo rato, geriau to ir nedarykite.

 

  • Būsto paskola taip pat yra skola, bet mes jas traktuojame labai rimtai ir darome viską, kad ją sumokėtume laiku, nes kitaip liksime be namų. Taip pat turėtumėte matyti ir kitus savo įsiskolinimus. Susidarykite realų skolos grąžinimo planą, susitarkite su kreditoriumi dėl geriausių sąlygų skolos atidavimui ir jį vykdykite leisdami sau gyventi laisvai, tačiau atsakingai. Neužmirškite, kad Jūsų finansai liečia ne tik Jus, tai tampa Jūsų partnerio, tėvų, vaikų problema. Žmonės, esantys šalia nėra abejingi. Linkiu, kad neliktų finansinių įsipareigojimų ir laikantis nusistatytų taisyklių būtų galima pradėti kvėpuoti. Jeigu ką, visada galite man brūkštelėti – kartais žmogaus iš šono nuomonė yra viskas, ko reikia, kad atgautumėte ramybę.
Gintarė Šimkė

Gintarė Šimkė

Gintarė Šimkė, FUTURE STORIES asmeninių finansų konsultantė. Pagal išsilavinimą esu chemikė, o kaip finansų konsultantė dirbu nuo 2015 metų. Turiu savitą požiūrį į kliento finansus ir jų tvarkymą, tiksliau tariant, jaučiu didelį malonumą taupydama svetimus pinigus. Tikiu, kad to, ko nesuprantame, nereikia vengti, atvirkščiai – reikia rasti žmogų, kuriuo galėtum pasitikėti, nes neišspręstų klausimų našta niekur nedingsta. Asmeninių finansų konsultantas šeimos gerovei, mano nuomone, yra ne ką mažiau svarbus nei šeimos gydytojas. Svarbiausia – užsirašyti pirmajam vizitui.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).