proTINGĖK

(NE)PINIGUOSE LAIMĖ: įsitikinimai, ribojantys finansinę laisvę, gausą ir gerovę5 min read

7 balandžio, 2021 3 min
Gintarė Šimkė

Autorius:

Gintarė Šimkė

(NE)PINIGUOSE LAIMĖ: įsitikinimai, ribojantys finansinę laisvę, gausą ir gerovę5 min read

Reading Time: 3 minutes

Esame įpratę gyventi su automatinėmis mintimis, kurių nekontroliujame. Mūsų mąstymą apie pinigus ilgą laiką už mus formavo tėvai, seneliai, mokytojai, dėstytojai, visuomenė. Pasąmonėje visi turime ribojančių įsitikinimų, pavyzdžiui: „pinigai ant medžių neauga“, „laimingi pinigų neskaičiuoja“, „reikia sunkiai dirbti, kad uždirbtumėte pinigus“, „pinigai -blogio šaknys“. Tokio tipo nuostatos gimdo daugybę kitų padarinių, tokių kaip baimė kalbėti apie pinigus, gėda jų norėti uždirbti daugiau, įsitikinimus, kad mes kažko neverti ar verti mažai, ir visa tai užkerta kelią į finansinę sėkmę.

Ribojantys įsitikinimai mūsų pasąmonėje blokuoja viską, kas yra susiję su pinigais: nepriimame jų į savo gyvenimą, nepadarome jiems vietos ir neskiriame jiems laiko. Nevesdami dialogo su savimi, neleidžiame sau suprasti, kad pinigai reikalingi ne tik gyvybinėms funkcijoms palaikyti, bet ir gyvenimo džiaugsmams patirti. Savo praktikoje, konsultuodama privačius klientus, vis dar matau gyvas stigmas: žmonės gėdijasi savo materialios gausos, nes su ja ateina pavydas, sąmokslo teorijos bei visi „pasisekė arba praturtėjo per lovą“. Materiali gausa nėra trūkumas – tai piniginė jūsų gebėjimų išraiška. Taigi, įsitikinimai veikia mus visus. Ne tik tuos, kurie gyvena nuo algos iki algos, bet ir materialiai saugius žmones.
Paanalizuokime, kokius ribojančius įsitikinimus apie pinigus turime mes patys ir, paklauskime savo partnerio.

 

Laimes dieta Patreon banner
  • „Negaliu to sau leisti“, „nuolat trūksta pinigų“, „esu nevertas pinigų“

Tokį mąstymą įskiepija patirtas nepriteklius, ar ko nors stygius bei įgytas nepasitikėjimas savimi. Šios nuostatos verčia sutelkti dėmesį į tai, ko neturime, ko nemokame, ko negalime – tai daro mus neturinčiais, nemokančiais, negalinčiais. Smegenys taip jau sutvertos – jei kažką joms dažnai kartojame, jos tuo patiki ir surenka visa tai patvirtinančius įrodymus. To ką turime ar galime, mums niekada nepakanka, tai nedžiugina.
Šitą įsitikinimą galime taisyti naudodami pertekliaus mąstysena, t.y. įsivertindami ir kartodami sau bei pasidžiaugdami su aplinka tuo, ką jau įsigijome ir pasiekėme, padarėme. Dėkingumo praktika, fokusavimasis į pasiekimus, įgyvendintus tikslus, pamažu įgalina ir suteikia drąsos planuoti ir svajoti. Po truputį besikeičiančios mintys privers suvokti, kad nėra ribų galvojant apie tai, kuo galime tapti, ką pasiekti ir, galiausiai, turėti.

 

  • „Pinigai prišaukia nelaimes“, „pinigai lygu pagundoms“, „pinigų turi tik ypatingieji, o aš esu paprastas žmogus“.

Svarbu ne tik ką Jūs galvojate apie pinigus, bet ir kaip? Patinka / nepatinka, džiaugsmas (mano darbą įvertino, uždirbau) / nerimas (niekam neužteks), o gal nekenčiate jų, nes siejate pinigus su blogais įvykiais, nutikusiais Jūsų gyvenime. „Nepavyko santuoka, nes turtas sugadino santykius“.
„Susirgau, nes praturtėjau daug dirbdamas“.

„Praradau ryšį su draugais, nes kūriau verslą“.
Taip mąstydami prarandame ne tik sutuoktinį, sveikatą, draugus, bet ir finansinę gerovę ir saugumą.
Bet čia stabtelėkime ir paanalizuokime: galbūt, įgyjant vis didesnę finansinę nepriklausomybę, išryškėjo vertybiniai ir pomėgių skirtumai, kurie ir anksčiau buvo, tik jūs jų nepastebėjote? Laiko nevaldymas ir dėmesio nepaskirstymas tinkamai, sveikatos nepriežiūra, taip pat neturi nieko bendro su finansais. Nesiekime pinigų su gyvenimo įvykiais, nes taip susidaro ribojantįs įsitikinimai. Jie niekaip nesusiję su Jūsų bėdomis ar nelaimėmis. Santuoka gali būti sėkminga ir ne, sveikata gera ir bloga, nepaisant pinigų kiekio – tai nėra susiję dalykai.

 

  • „Pinigai yra bedvasiai“, „pinigai nėra vertybė“, „turtingi – negarbingi“.

Daugybė žmonių nepriima pinigų ir jų vengia dėl pasamonėje veikiančių ribojančių programų, saugančių nuo praturtėjimo. Tokie žmonės lengviau išleidžia nei priima. Perka dovanas kitiems. Jiems pinigai reikalingi kitų, o ne savo laimei. Besivadovaujantys šiais įsitikinimais nesamoningai jaučiasi neverti materialių dalykų, ir tai sieja su dvasingumu. Galvoja, kad daug aukojant ir aukojantis, jų laukia dvasingesnė dabartis ir geresnis pomirtinis gyvenimas, o siekiant materialių gėrybių teks ilgai kankintis.

Tačiau visi baimių scenarijai ir sąmokslo teorijos gimsta ir gyvena tik mūsų galvose. Kad būtume laimingi ir laisvi, turime patys pasirinkti pozityvumą, minčių spalvas ir sąsajas tarp pinigų ir laimės: priimti pinigus reiškia vertinti ir džiaugtis savimi. Ir aš, tiesą pasakius, nežinau, kas gali būti dvasingiau už žmogų spinduliujantį laimę ir legvumą.

 

  • „Pirma pinigai, o paskui planai“, „kai turėsiu tada ir spręsiu“, „man nepasiseks“

Finansinių sprendimų atidėjimas vėlesniam laikui stabdo naturalią gyvenimo eigą. Gyventi šią akimirką nereiškia viską išleisti bet kaip, čia ir dabar. Gyventi šią akimirką – tai būti sąmoningu ir planuoti savo finansinį gyvenimą dabar. Kuriant gerbuvį tikrai bus klaidų ir netinkamų sprendimų. Klaidos augina ir suteikia vertingų pamokų, užtikrina sėkmę ateityje. Reikia bandyti. Paruošti vietą pinigams tiek fiziškai tiek mentaliai. Kiekviena burna atsineša savo duoną. Kiekvienas pokytis gyvenime mums parodo naujas mūsų pačių galimybes, leidžia mums suspindėti iš kitos pusės. Nevertinkite savęs tik per tai, kas esate ir kiek turite dabar. Leiskite sau svajoti ir stebėkite, kaip ims keistis jūsų gyvenimas.

Pinigai veikia mūsų elgesį ir nuotaiką, nuo jų priklauso mūsų darbingumas ir gyvenimo pasirinkimai. Man teko išmokti pamilti pinigus, galvoti apie juos gerai tol, kol pasijutau jų verta. Sunkiausia man buvo atsikratyti pinigų priėmimo stabdančių emocijų: nerimo, nevertumo, neužtikrintumo. Gali pasirodyti paprasta: tik pakeisiu mąstymą, ir pinigai įkris į banko sąskaitą, tačiau tai nėra taip lengva, nes teks keisti ir elgesį, kad smegenys Jumis patikėtų. Neveltui sakoma, kad mąstymas yra sunkiausias darbas pasaulyje. Būkime atsakingi, ką galvojame apie pinigus, kontroliuokime savo mintis apie sėkmę ir nuolat sau priminkime: aš esu vertas daugiau, rytojus gali būti geresnis nei šiandien ir aš turiu visas galias jį tokiu padaryti.

Gintarė Šimkė

Gintarė Šimkė

Gintarė Šimkė, FUTURE STORIES asmeninių finansų konsultantė. Pagal išsilavinimą esu chemikė, o kaip finansų konsultantė dirbu nuo 2015 metų. Turiu savitą požiūrį į kliento finansus ir jų tvarkymą, tiksliau tariant, jaučiu didelį malonumą taupydama svetimus pinigus. Tikiu, kad to, ko nesuprantame, nereikia vengti, atvirkščiai – reikia rasti žmogų, kuriuo galėtum pasitikėti, nes neišspręstų klausimų našta niekur nedingsta. Asmeninių finansų konsultantas šeimos gerovei, mano nuomone, yra ne ką mažiau svarbus nei šeimos gydytojas. Svarbiausia – užsirašyti pirmajam vizitui.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).