proTINGĖK

(NE)PINIGUOSE LAIMĖ: Finansinė neištikimybė: priežastys, pavojai, prevencija4 min read

21 balandžio, 2021 3 min
Gintarė Šimkė

Autorius:

Gintarė Šimkė

(NE)PINIGUOSE LAIMĖ: Finansinė neištikimybė: priežastys, pavojai, prevencija4 min read

Reading Time: 3 minutes

Neseniai LAIMĖS DIETOS sekėjų klausėme, ar jie savo antrajai pusei yra melavę apie pinigus. Teigiamą atsakymą pasirinko 83% iš daugiau nei 2000 apklausoje dalyvavusių skaitytojų. Tad šįkart kviečiu pasikalbėti apie finansinę neištikimybę.
Lietuvoje dauguma porų ir sutuoktinių bando vesti bendrą biudžetą. Visi esame skirtingi – turime skirtingą požiūrį į pinigus, jų taupymą ir leidimą, esame atėję iš skirtingų šeimų, kur finansų valdymo mokėmės iš savo tėvų, tad nenuostabu, kad dviems žmonėms ne visada pavyksta susitarti dėl pajamų ir išlaidų. Tą rodo ir tai, kad bendrai finansus banke kontroliuoja mažiau nei 2% klientų. Todėl vis dažniau naudojamas terminas – finansinė neištikimybė t.y. elgesys santykiuose, kai pradedama nuo savo partnerio slėpti:

 1. kiek yra uždirbama, arba atskirai kaupiamos papildomas pajamos
 2. kiek yra išleidžiama, arba kokios buvo prekių ar paslaugų tikrosios kainos
 3. Kiek yra uždirbama, išleidžiama, įgyjama turto ne sau ar savo šeimai

Pirmi du žingsniai veda link nepasitikėjimo vienas kitu finansuose, ir sukelia nesaugumo jausmą. Galiausiai vieną iš nuskriaustų finansiškai partnerių priveda prie trečio ir galutinio žingsnio, t.y. slapti, atskiri finansai, niekaip neapskaitomi šeimos biudžete.

 

Laimes dieta Patreon banner

Bendri finansai daugeliui porų yra iššūkis, ypatingai kai apie pinigus kalbama retai, ir tyla virsta patogiu įpročiu. Taigi kai finansai yra tvarkomi bendrai abu sutuoktiniai ar gyvenimo partneriai yra vienodai atsakingi už bendrą sprendimų priėmimą, jų laikymąsi ir realizavimą. Tačiau šeimose dažnai pasitaiko, kad saugumo garantu tampa tas, kuris daugiau uždirba ir tarsi vienas turi suteikti visokeriopą finansinę gerovę. Nesvarbu, kuris daugiau uždirba ar vienas iš vis neuždirba. Sutuoktiniai, turintys bendrą biudžetą, yra vienodai atsakingi už jo valdymą. Tai leidžia išvengti finansinės prievartos ir piniginės manipuliacijos santykiuose.

 

Lygiavertis dalyvavimas finansiniuose sprendimuose padeda išvengti ne tik finansinės neištikimybės, bet ir fizinės bei emocinės. 2019-aisiais „American Sociological Review“ buvo paskelbtas tyrimas, kuriame dalyvavo apie 3000 žmonių nuo 21 iki 45 metų amžiaus. Tyrimas parodė, kad ekonomiškai nuo savo sutuoktinio priklausomas asmuo yra labiau linkęs būti neištikimas (15% žmonių, kurie yra visiškai priklausomi finansine prasme, eina į kairę ne politine prasme :). Tyrimas taip pat parodė, kad tobulas poros santykis yra, kai uždirbamos namų ūkio pajamos yra 70% – 30% (tyrimo atveju – vyro įnešama didesnė dalis). Jeigu vyras uždirba mažiau nei žmona, didėja tikimybė, kad jis bus neištikimas – taip vyras bando susigrąžinti, jo manymu, prarastą vyriškumą. Tiesa, kai poros prisidėjimo prie biudžeto santykis kinta, tarkime, vyras įneša 80%, tikimybė, kad daugiau uždirbantis pradės žvalgytis į šonus, taip pat išauga.

Yra porų, kurios neturi bendro biudžeto, o yra tiesiog pasiskirstę, kas bus už ką atsakingas, pavyzdžiui, vienas rūpinasi maistu ir buitinėmis išlaidomis, o kitas – įvairiais mokesčiais. Esant tokiam pasiskirstymui, yra rizika, kad jeigu liktų tik vienas šeimos narys, jis gali nežinoti ką ir kaip daryti. Kiltų daug finansinių nesusipratimų, kurie galėtų išaugti į nemažas problemas. Be to, toks valdymas leidžia nepastebimai partneriams valdyti finanansus savo naudai.

 

Dažniausi veiksniai, skatinantįs finansinę neištikimybę Lietuvoje:

 • santykiuose praktikuojamos skirtingos finansų valdymo formos
 • individualiai valdomos savo pajamas, o ne kartu
 • gaunamos didesnės mėnesinės pajamos (virš 2000 Eur)
 • amžius: finansiškai neištikimi labiausiai linkę būti 35–44 metų asmenys.

 

Dažniausi nepateisinti lūkesčiai, skatinantįs finansinę neištikimybę Lietuvoje:

 • 36% lietuvių norėtų, kad jų antrosios pusės gautų didesnį darbo užmokestį
 • 35% nori, kad partneris racionaliau apsipirkinėtų
 • 32% tikisi, kad prieš išleisdama pinigus, antra pusė pasitars
 • 24% mano, jog gyvenimo partneriai nepakankamai rūpinasi ateitimi, netaupo ateičiai
 • 22% poroje gyvenančių norėtų, kad antroji pusė aktyviau dalyvautų tvarkant finansus, ir teiktų daugiau pasiūlymų, kaip efektyviau valdyti biudžetą

Sprendimai:

 1. Geriausia būtų susitarti dėl individualių išlaidų t.y. pasiskirti po tam tikrą pinigų sumą kiekvienam poros nariui, ir susitarti, kad bus nesikišama ir nemoralizuojama, kam tie pinigai buvo išleisti: buvo sukalbėta, paspausta rankomis, ir abu turi teisę tą sumą išleisti savo nuožiūra.

 

 1. Geriau būtų buities pareigas ir darbus pasiskirstyti ne visam laikui, o tam tikram laiko tarpui (pavyzdžiui, 6 mėn.), praėjus nustatytam laikotarpiui, pareigomis apsikeisti.

 

 1. Nusistatydami taisykles, turėtumėte pasiskirstyti atsakomybę taip, kad abu šeimos ar poros nariai būtų vienodai atsakingi už finansinius rūpesčius ir pinigus.

 

 1. Iškelkite sau asmeninius ir poros finansinius tikslus, kurie įkvėptų Jus labiau stengtis juos įgyvendinti. Taip kartu sieksite ateities tikslų, bet vis dar turėsite savo asmeninių svajonių.

 

 1. Svarbiausia, kad porose būtų atvirai kalbama apie finansus, stengiamasi rasti abiems partneriams priimtiniausią finansų  valdymo būdą, o svarbiausia, kad nebūtų slepiama pajamų ar išlaidų dalis, nes taip atsiras finansinė neištikimybė.Tik noriu priminti, kad nesutarimai dėl finansų yra tarp dviejų pagrindinių skyrybų priežasčių, ir to tikrai galima išvengti.

  TAIP PAT SKAITYKITE:

  (NE)PINIGUOSE LAIMĖ: Poros finansai: kaip nesipykti dėl pinigų?

  (NE)PINIGUOSE LAIMĖ: įsitikinimai, ribojantys finansinę laisvę, gausą ir gerovę

  (NE)PINIGUOSE LAIMĖ: 9 būdai, kaip įsivesti pavasarinę tvarką finansuose

 

Gintarė Šimkė

Gintarė Šimkė

Gintarė Šimkė, FUTURE STORIES asmeninių finansų konsultantė. Pagal išsilavinimą esu chemikė, o kaip finansų konsultantė dirbu nuo 2015 metų. Turiu savitą požiūrį į kliento finansus ir jų tvarkymą, tiksliau tariant, jaučiu didelį malonumą taupydama svetimus pinigus. Tikiu, kad to, ko nesuprantame, nereikia vengti, atvirkščiai – reikia rasti žmogų, kuriuo galėtum pasitikėti, nes neišspręstų klausimų našta niekur nedingsta. Asmeninių finansų konsultantas šeimos gerovei, mano nuomone, yra ne ką mažiau svarbus nei šeimos gydytojas. Svarbiausia – užsirašyti pirmajam vizitui.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).