proTINGĖK

(NE)PINIGUOSE LAIMĖ: Esate išlaidus ar taupus? Ir kodėl ne tai svarbiausia?3 min read

24 vasario, 2021 3 min
Gintarė Šimkė

Autorius:

Gintarė Šimkė

(NE)PINIGUOSE LAIMĖ: Esate išlaidus ar taupus? Ir kodėl ne tai svarbiausia?3 min read

Reading Time: 3 minutes

Jeigu dabar jūsų paklausčiau, kas yra išlaidus žmogus, tikiu, kad didžioji dauguma jūsų atsakytų, jog jis „viską išleidžia pramogoms ir malonumams. Jam svarbu skaniai pavalgyti, gražiai apsirengti, jis ištaško pinigus, o vėliau graužia batoną, yra nuolat skolingas, ima greituosius kreditus“. Būtent su tokiu visuomenės požiūriu į išlaidumą susiduriu kasdienėje savo asmeninių finansų konsultacijos praktikoje.

Tuo tarpu taupus žmogaus neretai siejamas su šykštumu, pinigų laikymu banko sąskaitose, kai jo vaikai vaikšto neprivalgę, apiplyšusiais rūbais, jis keliauja retai ir trumpam, ir, jei gali, apsistoja pas draugus.

Abu apibūdinimai, mano nuomone, tėra stereotipai, kurie labiau apibrėžia neracionalų žmogų, o ne taupų ar išlaidų.

Laimes dieta Patreon banner

Taupus, pagal dabartinės lietuvių kalbos žodyną, tai taupantis, ūkiškas, ekonomiškas. Šią sąvoką galime praplėsti, jog taupus žmogus taupo ir savo patirtis, įspūdžius, savęs tobulinimą.

Išlaidus, pagal dabartinės lietuvių kalbos žodyną, tai greitai išleidžiantis, netaupus. Tačiau iš patirties galiu pasakyti, kad toks žmogus vis dar gali turėti santaupų pusei metų, taupymą būti įsitraukęs į būtinuosius poreikius, ar atsideda pinigų ateičiai, bet jo „išlaidumas“ pasireikš tuo, kad iš disponuojamų pinigų jis leis sau nusipirkti vienu dydžiu per mažus vardinius džinsus – taip skatindamas save saikingiau valgyti.

Kalbant apie finansinę laisvę, apie būseną, kai pinigai nėra nei priekaištas, nei baimė, svarbiausiu tampa racionalumas. Racionalus žmogus supranta, kas yra disponuojamos pajamos, o tai yra jo pajamos, atskaičius mokesčius ir įsipareigojimus. Šiuos pinigus žmogus gali valdyti ir išleisti savo nuožiūra – nei lįsdamas į skolas, nei skriausdamas save.

Taupymas – tai pastangos sumažinti disponuojamų pajamų išlaidas, atsisakant tam tikrų prekių ar paslaugų, ribojant jų kiekį ar ieškant pigesnių alternatyvų. Taip pat į taupymo sąvoką įeina atsidėjimas kaupimui – įprastai 10 % nuo disponuojamų pajamų. Kaupimu vaidiname piniginių lėšų rinkimą, jų kiekio ir vertės didinimą, sukauptą sumą vadiname santaupomis.

Taigi, reziumuojant – būti išlaidžiu, arba išleisti savo disponuojamas pajamas greitai, savo norams, įgeidžiams patenkinti, negalvojant apie ateitį ir ateities išlaidas, nėra lygu neatsakomybei, slegiančioms skoloms ar greitiesiems kreditams. Šis santykis su pinigais dažniausiai, tačiau tikrai nevisada, apibūdina jauną (iki 29m.) žmogų, neturintį šeimos, ilgalaikių įsipareigojimų. Dažnai sakoma, kad jaunystė tam ir skirta: patirti, išbandyti, sukaupti kelionių, įspūdžių, skonio bagažą. Nutinka ir taip, kad noras išlaidauti Jus gali aplankyti ir vaikams užaugus, ar Jums ir jiems augant kartu ir tai yra OK. Kai žinai, kaip ir kada leisti sau daug.

Būti taupiu ir dažnai ieškoti geriausios kainos, ar būti išlaidžiu, negalvojant apie kainų skirtumus, yra vienodai garbinga. Svarbiausia – atpažinti, ar esate labiau linkęs taupyti, ar visgi išleisti, ir skatinti save rasti aukso vidurį. Jei esate pernelyg taupus – karts nuo karto save palepinkite ir patirkite, taip kaupsite žinias, įspūdžius, didinsite savivertės jausmą ir stiprinsite sveikatą. O jei dažnai pagaunate save išlaidaujant – atkreipkite dėmesį, ar visi pirkiniai ir patirtys yra vertingos, pasvarstant kiek tikrai daikto ar potyrio jums reikia dabar ir reikės rytoj, mažinant impulsyvius pirkinius. Apie „noriu“ ir „reikia“, ir apie tikrąją daiktų vertę – kitose publikacijose.

Na, o šiandien norisi užbaigti su Benjamino Franklino – žmogaus, puošiančio 100 dolerių kupiūrą, citata: „Jei norite būti turtingas, išmokite ne tik uždirbti, bet ir taupyti.“.

Tik nepamirškime, kad visų pirma esame turtingi savo žiniomis, laiku, patirtimis, kelionėmis, santykiais, ir tik po to – finansais.

P.S. Saugokit – darbas iš namų yra puiki terpė perdegti. Nepamirškite, kad net namuose egzistuoja darbo ir poilsio valandos, o vadovui ir kolegoms jūs daug naudingesnis pailsėjęs. Sakau tai grynai kaip finansininkė 🙂


Daugiau skaitykite čia.


 

 

Gintarė Šimkė

Gintarė Šimkė

Gintarė Šimkė, FUTURE STORIES asmeninių finansų konsultantė. Pagal išsilavinimą esu chemikė, o kaip finansų konsultantė dirbu nuo 2015 metų. Turiu savitą požiūrį į kliento finansus ir jų tvarkymą, tiksliau tariant, jaučiu didelį malonumą taupydama svetimus pinigus. Tikiu, kad to, ko nesuprantame, nereikia vengti, atvirkščiai – reikia rasti žmogų, kuriuo galėtum pasitikėti, nes neišspręstų klausimų našta niekur nedingsta. Asmeninių finansų konsultantas šeimos gerovei, mano nuomone, yra ne ką mažiau svarbus nei šeimos gydytojas. Svarbiausia – užsirašyti pirmajam vizitui.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).