proTINGĖK

(NE)PINIGUOSE LAIMĖ: Deklaravimo džiaugsmai3 min read

10 kovo, 2021 3 min
Gintarė Šimkė

Autorius:

Gintarė Šimkė

(NE)PINIGUOSE LAIMĖ: Deklaravimo džiaugsmai3 min read

Reading Time: 3 minutes

Atėjus kalendoriniam pavasariui, neretą aplanko mintys apie atsinaujinimą, Velykas, gamtos atgimimą, naujas rūbų kolekcijas, šukuoseną, galbūt ir naują meilę, o jau turintiems mylimąjį ar mylimąją vis dažniau kyla noras garsiai deklaruoti savo jausmus. Kai dirbi finansų sektoriuje, pavasaris, kad ir kaip neromantiškai tai skambėtų, dažniausiai asocijuojasi su pajamų ir turto deklaravimu. Raginu ir Jus skirti šiam reikalui šiek tiek laiko ir dėmesio. Šis laikas leis įvertinti ne tik savo indėlį į šeimos finansus, bet ir į mūsų valstybės biudžetą.

Vien išgirdus žodį „deklaraciją“, kiek girdžiu iš klientų, daug kam pašiurpsta oda arba per nugarą nubėga prakaito lašas. Dažną lietuvį aplanko baimės, vengimo, nežinomybės jausmai, kuomet prisėdus prie pajamų deklaracijos, ji skubiai užpildoma, net neskaičius ir nepasidomėjus, ką tie skaičiai reiškia. Bet, tadaaaaam – deklaravimo procesas gali būti malonus!

Labai konkretus to pavyzdys – 1,2 proc. paramos skyrimas menininkams, labdaros ir paramos fondams, pelno nesiekiančioms organizacijoms, politinėms partijoms, religinėms bendruomenėms ar kitoms paramos gavėjo statusą turinčioms organizacijoms ar asmenims. Galite pasijusti kaip bajorai ar aristokratai, mecenatai remdami Lietuvos menininkus, arba užsidirbti karmos taškų skirdami paramą labdarai. Džiaugsmingiausia, jog neišleisite papildomų savo ar savo šeimos pajamų ir galėsite tiksliai žinoti kur nukeliaus dalis Jūsų sumokėtų mokesčių.

Laimes dieta Patreon banner

Visada yra galimybė 1,2 paramą skirti ir savo vaiko ugdymo vietai – tuomet savo akimis matysite to vaisius: atnaujintą žaidimų aikštelę ar naujas veiklas.

VMI – trys raidės galinčios sukelti siaubą, kadangi deklaruoti pajamas ir turtą mes nesirenkame, o tai privalome padaryti pagal įstatymus.

Tai, ką „privalome“ natūraliai sukelia atstūmimo jausmą, gali slėgti, tačiau tai daryti yra svarbu, vien tam, kad niekur nepasimestų darbo stažas, kaip kad yra nutikę mūsų tėvams ar seneliams.

Taip pat dėl mūsų pačių apsaugos, kuomet įgijus ar paveldėjus turtą jis nebūtų laikomas nelegaliai įgytu. Jei galvotume apie Valstybinę mokesčių inspekciją kaip apie policiją, kuri saugo, gina ir padeda mūsų visuomenei, baimės ir nepasitikėjimo jausmus galėtų pakeisti pasitikėjimas ir užtikrintumas. Žinios apie instituciją, jos veiklą gali tapti įrankiu, kuris Jums padės. Pavyzdžiui, VMI internetiniame puslapyje, galite rasti:

 

Tai tik keletas pavyzdžių, kaip sukurta sistema, kuri padeda lengviau ir paprasčiau užpildyti metinę pajamų deklaraciją.

Deklaravimas – tai ne tik mokesčių mokėjimas, bet ir mokesčių susigrąžinimas. Pavyzdžiui, gyventojų pajamų mokestį galima susigrąžinti už praėjusiais metais patirtas išlaidas būsto ir lengvųjų automobilių remontui, nepilnamečių vaikų priežiūros paslaugoms – tam reikalingos tai įrodančių sąskaitų faktūrų ar paslaugų pirkimo bei pardavimo kopijos.

O štai tie, kurie moka gvybės draudimo įmokas ir kaupia pensiją antros ir trečios pakopos pensijų fonduose, gali susigrąžinti apie 300 eurų nuo minėtų įmokų sumos, ne didesnės nei 1500 eurų.
Svarbu žinoti, kad sumokėtų gyvybės draudimo įmokų suma kartu su kitomis gyventojo išlaidomis, nuo kurių apskaičiuojama taikoma GPM lengvata, neturi viršyti 25 proc. metinių apmokestinamųjų pajamų.

 

Suprantu, kad pirmai pradžiai tos informacijos gali būti per daug. Sistema, savo ruožtu, vis dar nėra tobula. Tam yra keletas sprendimų:

  • Skambinti į VMI ir klausti, klausti ir vėl klausti, kol suprasite (geriausia tai atlikti, kai būsite prisijungę prie savo asmeninės VMI sistemos), kad konsultantas galėtų Jums žingsnis po žingsnio padėti;
  • Neturint laiko ar nesant tokiam entuziastingam, kaip aš, deklaruotojui, susiraskite savo šeimos finansų konsultantą, kuris padėtų Jums taupyti laiką. T.y. Jums nereikės išsiaiškinti visos sistemos, Jums turėtų tiesiog pateikti konkrečią informaciją ir įrankius, kurie individualiai pagal darbo pobūdį ir turtą tinkantys Jums.

Linkiu garsiai ir lengvai deklaruoti savo jausmus ir pajamas!


Daugiau skaitykite čia.


Gintarė Šimkė

Gintarė Šimkė

Gintarė Šimkė, FUTURE STORIES asmeninių finansų konsultantė. Pagal išsilavinimą esu chemikė, o kaip finansų konsultantė dirbu nuo 2015 metų. Turiu savitą požiūrį į kliento finansus ir jų tvarkymą, tiksliau tariant, jaučiu didelį malonumą taupydama svetimus pinigus. Tikiu, kad to, ko nesuprantame, nereikia vengti, atvirkščiai – reikia rasti žmogų, kuriuo galėtum pasitikėti, nes neišspręstų klausimų našta niekur nedingsta. Asmeninių finansų konsultantas šeimos gerovei, mano nuomone, yra ne ką mažiau svarbus nei šeimos gydytojas. Svarbiausia – užsirašyti pirmajam vizitui.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).