proTINGĖK

(NE)PINIGUOSE LAIMĖ: 9 būdai, kaip įsivesti pavasarinę tvarką finansuose4 min read

14 balandžio, 2021 3 min
Gintarė Šimkė

Autorius:

Gintarė Šimkė

(NE)PINIGUOSE LAIMĖ: 9 būdai, kaip įsivesti pavasarinę tvarką finansuose4 min read

Reading Time: 3 minutes

Namus daugelis jūsų tikriausiai apsitvarkėte dar prieš Velykas, o kaip su finansais? Ar juose – tvarka? Žinau, kad tvarkytis finansus – ne sexy, ir daugelis jūsų tikrai mieliau rinktųsi alternatyvią veiklą, tiksliau, bet ką, tik ne tai 🙂 Bet tvarkytis finansus – nesudėtinga, o po to apima ne ką prastesnis pakylėjimas nei iššveitus virtuvę.

Nuo ko pradėti?

Nuo finansinių tikslų peržvelgimo. Sakau tai, nes žinau, kad per Naujuosius visi dažniau nusprendžia laikytis dietos, mesti rūkyti arba pradėti sportuoti, bet ne taupyti. Dabar – puikus laikas iš šono pažvelgti į savo finansinę situaciją ir persidėlioti tikslus. Gal jie pasikeitė? Gal po karantino norisi taupyti ar leisti pinigus kitiems dalykams? Gal metas susimažinti tikslus ar jų skaičių, nes jei jų nepavežate, kasdien imsite jausti įtampą ir nepakankamumą, o tai prie nieko gero neveda.

 

Laimes dieta Patreon banner

Kas po to?

Prenumeratos. Gal turite aplikacijų, kurios kas metus ar mėnesį nusiskaito abonemento mokestį, tačiau jomis nesinaudojate? Gal remiate kažką Patreon, bet jų veikla ar kuriamas turinys – nebeaktualus? Metas atsisakyti ir užsisakyti kažką naujo.
Prie prenumeratų priskirčiau ir kasmėnesinę paramą kažkuriai iš labdaros organizacijų, automatiškai nuskaitomą iš banko sąskaitos.

Skeletai spintose

Arba skolos. Nesumokėtos baudos. Banko aptarnavimo mokesčiai. Nenaudojamos kortelės ir senos sąskaitos. Visa tai, ką išvardinau, gali ateityje atsiliepti jūsų kredito istorijai. Vieniems mano klientams buvo rūpesčių gaunant banko sąskaitą, nes, pasirodo, vienas jų nebuvo sumokėjęs baudos už parkingą… Su prasižengimais keliuose susijusios baudos atkeliauja į MANO VMI svetainę – ten galite pasitikrinti, ar nieko nepamiršote. Ir dėl švaraus finansinio CV, ir dėl sutaupytų pinigų antstoliams.

Automatiniai mokėjimai

Tai – tiesiog patogu. Jeigu esate iš tų, kurie nuolat pamiršta atlikti kasmėnesinius mokėjimus ar padaryti pervedimus, arba tai jums – didelė kančia, pasvarstykite, kuriuos iš jų: draudimą, mokesčius už elektrą, automobilio lizingą, ar kitus įsipareigojimus, galite padaryti automatinius. Dabar elektroninės bankininkystės dėka, tai tikrai paprasta.

Deklaracijos

Apie tai visai neseniai rašiau, bet priminsiu. Pavasaris – tai metas deklaruoti ne tik jausmus, bet ir finansus. Dabar, dėl karantino situacijos, galioja daugybė lengvatų, Valstybė teikia paramą nukentėjusiems verslams ir individualiems asmenims. Deklaravę savo pajamas ir veiklą, daug lengviau sulauksite pagalbos.

Siūlai, virbalai ir supamas krėslas

Pensijų kaupimas, santaupos/investicijos senatvei – jei galite ir turite, pagalvokite, kaip galėtumėte prisidėti prie savo ateities. O jei jau prakalbome apie senatvę, visai ne pro šalį būtų pagalvoti ir apie testamentą – kaip ir kam atiteks jūsų lobiai.

Rizikų suvaldymas

Aš taip vadinu sveikatos draudimą bei asmenų civilinės atsakomybės bei namų turto draudimus. Tikiu, kad apsidraudus, atsiranda didesnis saugumo jausmas, ypatingai jei turite mažų vaikų, kuriems atsiradus namie viskas stebuklingai ima dužti. Arba dirbate sau ir fizinė trauma kuriam laikui atimtų pajamas. Galite man parašyti – surasime bendrą, jums ir jūsų gyvenimo būdui tinkamiausią sprendimą [email protected]

 

Mėnesinis biudžetas

Jei tokį turite 🙂 Planuojant finansus, atsiranda daugiau laisvės leisti. Bet pradžiai reikia planuoti 🙂 Peržiūrėkite savo mėnesio planus: netikėtas išlaidas, ypatingas progas, dalykus, kuriuos reikia susipirkti pavasariui/vasarai. Kritiškai pažvelkite į savo pirkimo įpročius: gal per karantiną jie pasikeitė, gal perkate iš streso, liūdesio ir nuobodulio, ar jums tikrai reikia dar vieno rūbo, ar poros batų? Gal tuos pinigus geriau atsidėti vasaros atostogoms?

Reikalai

Testamentą jau minėjau. Bet visai neblogai būtų peržvelgti ir kitus dokumentus. Tarkime, nuosavybę. Gal vertėtų atlikti turto vertinimą, jei to daug metų nedarėte – žinotumėte, kur esate ir kokios galimybės atsiveria jį pardavus.
Be to, būtų idealu peržvelgti ir iš popieriaus į skaitmeną susivesti visus spintoje dūlančius reikalus. Bet turėkite omenyje, kad:
– viskas, kas susiję su mokesčiais, turi būti saugoma 7 metus,
– viskas, kas susiję su išlaidomis namams, turėtų būti laikoma iki namas bus parduotas – taip sutaupysite mokesčių
– dokumentai apie kreditus ir paskolas turėtų būti saugomi iki kol skolos nebeliks.


Daugiau skaitykite:

(NE)PINIGUOSE LAIMĖ: įsitikinimai, ribojantys finansinę laisvę, gausą ir gerovę

(NE)PINIGUOSE LAIMĖ: kaip RAMIAI atsikratyti skolų?

(NE)PINIGUOSE LAIMĖ: Poros finansai – kaip nesipykti dėl pinigų?

Gintarė Šimkė

Gintarė Šimkė

Gintarė Šimkė, FUTURE STORIES asmeninių finansų konsultantė. Pagal išsilavinimą esu chemikė, o kaip finansų konsultantė dirbu nuo 2015 metų. Turiu savitą požiūrį į kliento finansus ir jų tvarkymą, tiksliau tariant, jaučiu didelį malonumą taupydama svetimus pinigus. Tikiu, kad to, ko nesuprantame, nereikia vengti, atvirkščiai – reikia rasti žmogų, kuriuo galėtum pasitikėti, nes neišspręstų klausimų našta niekur nedingsta. Asmeninių finansų konsultantas šeimos gerovei, mano nuomone, yra ne ką mažiau svarbus nei šeimos gydytojas. Svarbiausia – užsirašyti pirmajam vizitui.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).