proTINGĖK

Laimės ekonomika: kas džiugina labiau nei savęs lepinimas?3 min read

16 spalio, 2020 2 min
Agnė Kajackaitė

Autorius:

Agnė Kajackaitė

Laimės ekonomika: kas džiugina labiau nei savęs lepinimas?3 min read

Reading Time: 2 minutes

Laimės ekonomikos tyrimai rodo, kad mūsų pajamos turi teigiamą, bet stebėtinai mažą įtaką mūsų laimei. Jeigu pinigai neatneša tiek laimės, kiek manėme, ar mūsų vidinei būsenai įtakos gali turėti tai, kaip gautus pinigus išleidžiame? Tyrimas, paskelbtas žurnale SCIENCE, https://science.sciencemag.org/content/319/5870/1687) sako: TAIP! Kanados ir JAV mokslininkų grupės eksperimentas parodė, kad investavimas į kitus, o ne save, turi aiškiai pamatuojamą įtaką mūsų laimei.
Taigi, kaip vyko tyrimas? Daugiau nei 600 amerikiečių tyrėjai paprašė įvertinti savo laimę laimės klausimyne bei pasidalinti savo metinėmis pajamomis ir preliminariomis išlaidomis kasmėnesinėms sąskaitoms, maistui, dovanoms sau, dovanoms kitiems ir aukoms labdaros organizacijoms. Mokesčiai, išlaidos maistui ir buičiai bei dovanos sau pateko į kategoriją „asmeninės išlaidos“, o pinigai, išleidžiami kitų žmonių dovanoms ir labdarai – į „prosocialines išlaidas (paprasčiau tariant, „leidžiu kitiems“)“. Tyrimo analizė atskleidė, kad pinigų leidimas savo poreikiams neturi jokios įtakos mūsų laimei (!!!!), tuo tarpu pinigus leidžiant dėl kitų, laimės rodikliai gerokai kyla aukštyn. Mokslininkus nustebino ir tai, kad tiek metinės mūsų pajamos, tiek pinigų leidimas kitiems, mumyse įžiebia tokio pat dydžio laimės burbulą! Įsivaizduojat? Leisti pinigus kitų žmonių poreikiams ar dovanoms mums svarbu tiek pat, kaip žinoti, kad per metus uždirbame tiek ir tiek…
Kaip dažnai pagalvojate apie tai, kiek pinigų uždirbate per metus? Kaip dažnai pagalvojate apie tai, kiek pinigų skiriate kitiems? Dovanoti reikia ne tik per Kalėdas, ir dovanoti reikia ne tik todėl, kad pradžiugintum kitą, nes, kaip rodo mokslas, dovanojimas daro laimingus mus pačius.
Jeigu šis tyrimas su
600 amerikiečių jūsų iki galo neįtikino, pažvelkime į papildomus įrodymus, kuriuos surinko ta pati tyrėjų grupė. Antrojo tyrimo, kaip kitiems leidžiami pinigai veikia mūsų laimę, metu, mokslininkai užrašė grupės darbuotojų laimės rodiklius ir skyrė jiems pinigines premijas. Praėjus maždaug 6-8 savaitėms po pinigų gavimo, darbuotojai buvo dar kartą paprašyti atlikti testą, parodantį jų laimės lygį, ir nurodyti premijos procentą, kurį išleido savo asmeniniams poreikiams (nesvarbu, mokesčiams už elektrą ar naujiems apatiniams), ir dalį pinigų, kurią skyrė kitiems – pirkdami dovanas ar aukodami labdarai. Rezultatai parodė, kad pinigų leidimas kitiems dovanojo daugiau laimės, tuo tarpu, kai pirkimas sau įtakos laimei neturėjo. Tas pats tyrimas buvo atliktas ir su universiteto studentais – davus pinigų jų išlaidoms, pasikartojo tas pats scenarijus: kitiems pinigus leidę jaunuoliai, gavo daugiau laimės nei tie, kurie nusprendė palepinti save.
Taigi, jei jau davimas mus daro tokiais laimingais, tai, kurių velnių, mes to nedarome dažniau? Na, tikriausiai dėl to, kad esame žmonės, ir kad dar labai daug ko patys apie save nežinome. Kai atskiros, eksperimente nedalyvavusių studentų grupės buvo paklausta, kas, jų nuomone, tyrimo dalyvius padarė laimingesnius, didžioji dauguma manė, kad asmeninės išlaidos džiugina labiau nei prosocialinės, kas, matome, yra akivaizdžiai neteisingas spėjimas.
Jei kišenėje turite keletą eurų, o dienotvarkėje – šiek tiek laisvo laiko, kodėl neišrinkus dovanos savo mylimam žmogui? Nenupirkus gėlės žiedo? Ar maisto gyvūnų prieglaudai? Pabandykit, o tuomet parašykit man, kokius jausmus tai pažadino
!

Agnė Kajackaitė

Agnė Kajackaitė

Agnė Kajackaitė - mokslininkė, elgsenos ekonomikos mokslų daktarė, kelerius metus vadovaujanti Berlyno socialinių mokslų centro Etikos ir elgsenos ekonomikos padaliniui. 2019 metais jos ir kolegos Tomo Chango atliktas temperatūros eksperimentas sukėlė didelį rezonansą ir pateko tarp 100 svarbiausių tų metų tyrimų pasaulyje.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).