proTINGĖK

Kalba mokslas: Kaip „Eurovizija“ veikia mūsų laimę?2 min read

12 kovo, 2021 2 min
Agnė Kajackaitė

Autorius:

Agnė Kajackaitė

Kalba mokslas: Kaip „Eurovizija“ veikia mūsų laimę?2 min read

Reading Time: 2 minutes

Šiuo metu Lietuvoje, tyliai, garsiai ar mintyse dainuoja “Let’s discoteque right at my home… It is okay to dance alone!”, Eurovizijos sezonas prasidėjo ir matyti, kad sunku nuslėpti jaudulį dėl naujosios „The Roop“ dainos, kuri šiemet atstovaus Lietuvą šių metų „Eurovizijos“ dainų konkurse.

O aš sau galvoju – apie ką visas šis bruzdesys? Kodėl „Eurovizijos“ dainų konkursas toks svarbus ir kodėl visi taip jaudinasi? Pradėjau svarstyti, ar yra kokių nors tyrimų, kurie paaiškintų laimę ir jaudulį varžybų metu. Kas žino, galbūt „Eurovizijos“ dainų konkursas mus tikrai daro laimingesniais?

Ir aš nebūčiau aš, jei nesurasčiau mokslinio įrodymo, kad dalyvavimas „Eurovizijos“ dainų konkurse ir aukšti balai jame koreliuoja su šalies laimės lygiu tą sezoną. (2018 m. BMC visuomenės sveikatos žurnale paskelbtas tyrimas (https://bmcpublichealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12889-018-5497-3). Apklausos metu žmonės teigė esą jie būtų labiau patenkinti gyvenimu, jei tais metais jų šalis būtų dalyvavusi „Eurovizijos“.  Laimės rodiklis, pasirodo, kilo net tuo atveju, jeigu ir šalį atstovavusios grupės ar atlikėjo pasirodymas ir nebuvo gerai įvertintas. Ir net tuomet, jei ir šalis buvo surinkusi mažiausiai balsų.

Laimes dieta Patreon banner

Visuomenės nuomonės tyrimo „Eurobarometer“ duomenimis, apklausoje pateiktas klausimas „Ar apskritai esate labai patenkintas, gana patenkintas, nelabai patenkintas ar visai nepatenkintas jūsų gyvenimu?“ tyrėjai apžvelgė daugiau nei 160 000 žmonių iš 33 Europos šalių atsakymus 2009–2015 metais, būtent pavasarį, iš karto po „Eurovizijos“ finalo. Išvados buvo tokios: „Eurovizijos“ dainų konkurse dalyvavusių šalių piliečiai buvo bent 13% labiau patenkinti savo gyvenimu nei tų, kurios nedalyvavo. O tie, kurie užėmė aukštesnę vietą – buvo dar laimingesni.

Tačiau STEBINA TAI, kad laimėjimas konkurse visiškai nepridėjo jokios laimės. Taigi, jei „The Roop“ nelaimės „Eurovizijos“ konkurso, o tiesiog pelnys gerą vietą tarp viso konkurso dalyvių – Lietuvai laimės aukštesnį pasitenkinimo gyvenimu lygį!

Labai svarbu suprasti, kad tokie tyrimai nepateikia įrodymo, tai yra tik koreliacija. Patikslinsiu – mes nežinome, ar iš tikrųjų „Eurovizija“ verčia mus jaustis laimingesniais, ar tiesiog laimingesni buvo šalių, kurios dalyvavo ir jas gerai įvertino „Eurovizijoje“, žmonės.

Nepaisant to, matome, kad artėjant „Eurovizijos“ dainų konkursui jaudulys vis didėja. Taigi, net jei mokslas čia nėra visiškai tikslus, mūsų vidiniai jausmai yra pakilūs.

Vienas dalykas, kurį žinome iš mokslo, yra tai, kad šokiai … daro tave laimingesnį! Taigi šį vakarą šokite namuose prie „Discoteque“!

Daugiau apie šokių dovanojamą laimę galėsite perskaityti kitame mano straipsnyje. O dabar… begėdiškai pajudinam savo kūną – juk mes namie vieni ir niekas nemato!

Agnė Kajackaitė

Agnė Kajackaitė

Agnė Kajackaitė - mokslininkė, elgsenos ekonomikos mokslų daktarė, kelerius metus vadovaujanti Berlyno socialinių mokslų centro Etikos ir elgsenos ekonomikos padaliniui. 2019 metais jos ir kolegos Tomo Chango atliktas temperatūros eksperimentas sukėlė didelį rezonansą ir pateko tarp 100 svarbiausių tų metų tyrimų pasaulyje.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).