proTINGĖK

Kaip pasakyti NE? 5 efektyvios strategijos6 min read

4 lapkričio, 2020 4 min
Rimantė Kulvinskytė

Autorius:

Rimantė Kulvinskytė

Kaip pasakyti NE? 5 efektyvios strategijos6 min read

Reading Time: 4 minutes

Mūsų dienos pripildytos darbų, užduočių ir įsipareigojimų, tad nenuostabu, kad neretai, vos pabudę, būname jau pavargę. Apmaudžiausia tai, kad su perkrauta dienotvarke mes atidėliojame tuos darbus, kuriuos padaryti kaip ir būtų svarbiausia, tad dieną pabaigiame savimi nepatenkinti ir sumintimi „nelaukiu rytojaus“.

Tad šiandien noriu su jumis pasidalinti strategija, kuri gali pakeisti jūsų asmeninį ir profesinį gyvenimą. Šis principas padeda pasakyti NE bet kokiai užduočiai, projektui ar įsipareigojimui, kuris nedera su sau išsikeltais tikslais.

Taigi, kodėl mes turėtume dažniau sakyti NE? Svarbiausia priežastis – savo tikslų siekimas. Jeigu sutinkate atlikti užduotis, kurios neturi nieko bendra su jūsų siekiais asmeniniame, profesiniame ar šeimyniniame gyvenime, jūs elementariai švaistote laiką. Ir viskas vien dėl to, kad nenuviltumėme tų, kurie nori pasinaudoti jūsų brangiausiu turtu – laiku. Visi mes norime būti mylimi ir patikti kitiems, todėl esame pasiryžę aukoti tai, kas mums svarbu, ir pamiršti savo pačių darbus, taip uždarydami save nesustojančiame savigraužos, nuovargio ir savinepakankamumo žiurkėno rate.

Laimes dieta Patreon banner

Kaip pasakyti NE neįskaudinant ir nesupykdant?

1) Suderinkite užduotis su tikslais.

Ne visos užduotys malonios, bet jei visoms joms sakysime NE, toli gyvenime nenukeliausime. Suaugusiųjų gyvenimas pilnas įsipareigojimų ir dalykų, kuriuos tiesiog reikia padaryti, nepaisant to, norime mes šito ar ne. Bet jeigu mes tą užduotį priskirsime savo tikslams, ją atlikti bus daug lengviau.

Tarkime, jums nepatinka plauti indus. Bet jeigu jūsų tikslas – gyventi laimingą santuokinį gyvenimą, natūraliai peršasi mintis, kad suplauti indus lygu padaryti savo antrąją pusę laimingą.
Gavę užduotis pagalvokite, kiek jos tarnauja didesniam tikslui ir tik tuomet spręskite, ar su jomis sutikti.

2) Pasakykite NE kaip įmanoma anksčiau.

Atvirumas – geriausia politika. Sulaukę prašymo, pasakykite, kad turite kelias užduotis, kurioms teikiate pirmenybę, ir leisti sau blaškytis nuo vieno darbo prie kito būtų pernelyg didelė prabanga.
Žmonės retai kada linkę ginčyti dalykus, kurie mums patiems atrodo labai svarbūs, tad neigiamos reakcijos neturėtumėte sulaukti. Stenkitės pokalbį užbaigti pozityvia nata: pasiūlykite kitą žmogų ar alternatyvą problemai spręsti. O jei manote, kad vis dėlto galite padėti vėliau, paprašykite prašančiojo jums apie šį reikalą priminti konkrečią dieną.
Atminkite, tai, kad sakote NE, nepadaro jūsų savanaudžiu, atvirkščiai – kitų akimis jūs tampate tuo, kuris aiškiai supranta, kas jam pačiam yra svarbu.

3) Kiekvieną prašymą palyginkite su savo paties projektais.

Vokiečių kariuomenės strategas Helmuth Von Moltke yra pasakęs: „Joks mūšio planas neišgyvena susidūrimo su priešu“.
Taip, mūsų tikslai ir prioritetai yra svarbūs, bet jų laikytis neišklystant iš kelio yra tikrai nelengva, ypač kai pasitaiko gundančių galimybių ir įdomių pasiūlymų. Tad gavę prašymą, visada jį sugretinkite su kryptimi, kuria einate.
Tai padaryti jums gali padėti Warreno Buffeto „25/5“ taisyklė.

Tam reikės atlikti 6 žingsnius.

– Susirašykite 25 projektus arba tikslus, kuriuos norite pasiekti per ateinančius metus.
– Paryškinkite 5 tikslus, kuriuos laikytumėte pačiais artimiausiais, svarbiausiais ir/arba skubiausiais.
– Išbraukite likusius 20 tikslus be jokio gailesčio – jie jums nėra svarbūs ar skubūs, tad ir laiko švaistyti neverta.
– Naują galimybę palyginkite su 5 savo tikslais – kaskart, sulaukę pasiūlymo, paklauskite savęs: Ar ši galimybė svarbesnė už kurį nors iš mano paties projektų? Jeigu atsakymas teigiamas, pagalvokite, koks blogiausias dalykas galėtų nutikti, jei išbrauktumėte vieną savo tikslų ar tiesiog pristabdytumėte jo įgyvendinimą.
– Pagalvokite, kodėl norite išbraukti vieną iš savo jau esamų tikslų: susidūrėte su kliūtimi? Bijote nesėkmės? Ar jus užkniso tai, kad nesimato jokių rezultatų? Gal jums jis tiesiog nuobodus? Analizė yra svarbi, nes neretai mūsų noras mesti darbą kyla dėl baimės susidurti su sunkumais. Išbraukti ar pakeisti savo tikslus – normalu. Svarbiausia, kad tai darytumėte dėl tinkamų priežasčių.
– Jei nenorite nieko išbraukti, bet vis tiek norite imtis naujojo projekto, pagalvokite, ką galėtumėte išbraukti iš savo gyvenimo: galbūt galite sumažinti laiką, praleidžiamą telefone, ar šiek tiek apkarpyti valandas savo mėgiamo hobio? Laiko nepadaugėja, tad imdamiesi naujų darbų, turime jo atsikąsti iš kitų savo gyvenimo sričių. Ir geriausia tai apgalvoti prieš pasakant TAIP.

4) Su savo vadovu pasikalbėkite apie tai, kas jums svarbiausia.

Jei viršininkui visada sakysi NE, darbo ilgai neišlaikysi – čia yra faktas. Bet vis dėlto, jei darbo vietoje jaučiatės apkrautas, matote, kad nespėjate ar nekokybiškai atliekate užduotis, mano patarimas būtų: atvirai apie tai pasikalbėkite su savo vadovu. Ir tai nėra skundimąsis ar tingėjimas, atminkite – jūsų tikslas yra kaip įmanoma kokybiškiau atlikti užduotis ir nepakenkti įmonės vardui.

Taigi, kaip tai padaryti? 4 žingsniai:

– Atlikite namų darbus. Apsibrėžkite 2-3 pareigybes bei tikslus, kurie itin svarbūs darbovietės veiklai ir rezultatams. Įsivadrinkite 2-3 kasdienes užduotis, kurios trukdo siekti didesnių tikslų ir atima didelę dalį darbo laiko.
– Sutarkite pokalbio laiką su vadovu ir trumpai paminėkite pokalbio temą. Tai leis jam pasiruošti pokalbiui ir eliminuos bet kokį stresą – vadovas nebus paliktas tamsoje ir negalvos, kad į jį kreipsitės su klausimu, kuriam reikia momentinio sprendimo.
– Pradėkite pokalbį prisipažindami, kad nebesusitvarkote su kasdieniais darbais. Įvardinkite savo prioritetus ir paklauskite vadovo, ar jis sutinka su tais prioritetais. Jei jo nuomonė kitokia, pasiteiraukite, kokiems jūsų darbams jis teikia pirmenybę. Diskutuokite, kol prieisite bendrą sutarimą.
– Aptarkite svarbiausius projektus ir kasdienius trukdžius, kurie neleidžia sutelkti viso dėmesio į savo darbą. Kalbu apie elektroninius laiškus, susirinkimus ir mažas, nereikšmingas užduotėles. Nors, tarkim, susirinkimai gali ir atrodyti kaip labai svarbus reikalas, bet lygiai taip pat jie yra ir laiko siurbliai, atitraukiantys jus nuo pagrindinių užduočių.
Atminkite: Jūs einate pateikti sprendimus, o ne skųstis. Jūs norite sukalibruoti savo laiką taip, kad įmonė gautų maksimalų pelną ir visų poreikiai būtų patenkinti. Patikėkite, jūsų vadovas tokį norą turėtų gerbti.

5) Pagalvokite apie savo antkapį.

Žinau, šitas žiaurus. Bet neretai tokie dalykai puikiai veikia. Bent jau man J Kai gaunate dar vieną užduotį, ar sprendžiate imtis dar vieno projekto, ar ne, pabandykite įsivaizduoti užrašą ant savo antkapio. Kokių žodžių ten norėtumėte? Kad buvote puikus draugas, mylintis tėvas, nenuilstantis keliautojas ir savo svajonių siekėjas? O gal – karjeristas, viskam sakęs taip, ir darbą statęs į pirmą vietą prieš savo artimuosius?
Žinau, kad aš pasirinkčiau pirmąjį variantą.
Kai sugretiname savo uždavinius ir savo tikslus, ir išmokstame sakyti NE prašymams, kurie su jais nedera, mes atlaisviname laiko savirealizacijai ir imame gyventi gyvenimą, kurį gyventi verta.

Na, o jei norite dar krūvos naudingų patarimų, kaip planuoti savo laiką, kviečiu pasiklausyti pokalbio su organizacijų konsultante, lektore Aiste Mažeikiene. Spausk nuorodą Organizacinės psichologijos specialistė pataria: KAIP TURĖTI LAIKO?


Daugiau skaitykite čia.


Rimantė Kulvinskytė

Rimantė Kulvinskytė

Esu žurnalistė, televizijos ir radijo laidų vedėja, mama, žmona, dukra ir draugė. LAIMĖS DIETA yra mano kelionė ir bandymas sujungti visus šiuos vaidmenis taip, kad kiekviename jų jausčiausi laiminga. Čia dalinuosi savo asmeniniais išgyvenimais, patirtimis ir pamokomis, kurios suteikia drąsos pradėti dieną. Labai tikiuosi, kad čia rasi kažką artimo sau.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).