proTINGĖK

Išbandyk namuose: dvariški burtai3 min read

25 rugpjūčio, 2020 2 min
Rimantė Kulvinskytė

Autorius:

Rimantė Kulvinskytė

Išbandyk namuose: dvariški burtai3 min read

Reading Time: 2 minutes

Jei dabar mes turime Google, tai anksčiau lietuviai turėjo burtus. Dabar mes burtų tradiciją dažniausiai prisimename Joninių naktį arba per Kūčias, o anksčiau, dar Pagonybės laikais, mūsų kriviai buvo laikomi vienais geriausių burtininkų Europoje. Išsiburti į Baltijos jūros pakrantes savo laivus siųsdavo net Graikijos karaliai. Būtent iš jų rankų, kaip padėka už pranašystes, atkeliavo rūtos, natūraliai augančios Viduržemio jūros regione, ir lietuvių vėliau plačiai naudotos kaip kontracepcijos priemonė (kodėl, manote, mūsų folklore tiek dainų apie išmindžiotą rūtų darželį?).

Burti mokėjo arba savo asmeninius burtininkus šalia turėjo visi didieji Lietuvos valdovai. Žinoma, su progresu, būrimosi būdai keitėsi, ir būrimus iš priešų kaulų ar kraujo krypties tekėjimo per Kryžiuočio nugarą, pakeitė kiek civilizuotesnės priemonės: vaškas, kortos, runos ar amuletai.

Pakruojo dvaro būrėja mums pasakojo, kad ir šio dvaro baronai mėgo burtis, turėjo ypatingomis galiomis apdovanotą žmogų – būrėją, gyvenusią dvare, ir gebėjusią pasakyti, kas buvo praeityje ir ateityje, kaip seksis kelionėje ar klostysis meilės reikalai.

Laimes dieta Patreon banner

Kai su šeima viešėjome Pakruojo dvare ir Lunai pasakiau, kad vakare mūsų laukia dvaro burtų programa, ji kokį metrą pašoko į orą, mat dėl Harrio Potterio, raganų, pranašų ir burtininkų pamišusiam vaikui tokia pramoga prilygo Kalėdoms.

Edukacija prasidėjo nuo to, kad abiems mums buvo įteiktos skrybėlaitės su vualiu, nes, pasirodo, buriantis patartina prisidengti akis. Būrėme iš liepsnos, paskui – iš Angelų kortų. Luna jų paklausė: „Kodėl Kryžiuočiai pralaimėjo lietuviams?“, o kaip atsakymas iškrito korta, reiškianti atkaklumą.

Būrėja daug pasakojo apie dvaro burtų tradicijas, parodė, kaip labiausiai mėgdavo burtis pats Baronas, perskaitė mūsų visų trijų likimus iš delno, ir palydėjo iki stalo su penkiais užvožtais puodeliais. Kviečiu šį dvarišką burtą išbandyti ir namie, kai pasikviesite draugus vakarienės arba Kalėdų dieną – bus puiki pramoga.

Kaip burtis?


Ant penkių lėkštučių uždėkite apverstus puodelius. Po kiekvienu padėkite po skirtingą simbolį:
pinigėlį, kuris reiškia turtą,
gėlės žiedą, simbolizuojantį atsiskleisiantį talentą ar naujas galimybes,
raktą, bylojantį apie tai, kad atsirakins visos paslaptys, kaminai, langai ir durys,
žiedą, žadantį naują meilę, partnerį ar draugystę,
akmenėlį, kuris reiškia išbandymus gyvenimo kelyje.
Prieš kiekvieną svečią puodeliai sukeičiami vietomis, o prieš išsirinkdamas savą puodelį, kiekvienas privalo tris kartus apsisukti. Juokas juokais, bet visi mūsų šeimos nariai ištraukė tą patį simbolį. Kokį? Sužinosite pasižiūrėję naujausią „Mėnulis atranda Žemę“ seriją.

Galiu tik pridurti, kad pora valandų su būrėja prabėgo nejučia: dvare spėjo sutemti, o kalbėtis prie žvakių šviesos jaukioje menėje buvo ypatingai smagu.
Hipnotizuojančiai veikė ir amuletų gamyba, mat buvome pamokyti, kaip sugalvoti norą, kaip jį užtvirtinti visų keturių stichijų pagalba, ir su kokiu, vienu seniausių lietuviškų užkalbėjimų, jį užkasti ir laukti išsipildant. Viską padarėme. Belieka tik laukti. Arba išsiburti, kada vėl vyksime į Pakruojo dvarą.

Kam rekomenduotume būrėjos edukaciją?


– Šeimoms, kaip itin sujungiančią, neįpareigojančią pramogą, leidžiančią įsiklausyti ir išgirsti kiekvieno slapčiausius troškimus.
– Draugėms – kaip pramogą mergvakariui, kur buriant ir kerint galima ir ateitį išsiaiškinti, ir jaunąją užkalbėti ilgam ir laimingam gyvenimui.
–  Draugų grupėms – nes ne į viską būtina žiūrėti rimtai ir ne viską reikia paaiškinti protu. Kartais taip gera klausytis širdimi.
– Moksleiviams – nes domėtis skirtingų šalių burtų kultūra labai įdomu. Nuo astrologijos, tarologijos iki chiromantijos ir įtaigos meno – visose gyvenimo srityse galima atrasti šiek tiek tikėjimo stebuklais ir antgamtinėmis galiomis.

TURINYS PARUOŠTAS BENDRADARBIAUJANT SU PAKRUOJO DVARU

 

 

Rimantė Kulvinskytė

Rimantė Kulvinskytė

Esu žurnalistė, televizijos ir radijo laidų vedėja, mama, žmona, dukra ir draugė. LAIMĖS DIETA yra mano kelionė ir bandymas sujungti visus šiuos vaidmenis taip, kad kiekviename jų jausčiausi laiminga. Čia dalinuosi savo asmeniniais išgyvenimais, patirtimis ir pamokomis, kurios suteikia drąsos pradėti dieną. Labai tikiuosi, kad čia rasi kažką artimo sau.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).