proTINGĖK

Būk budrus: 30 finansinių apgaulių būdų, apie kuriuos turėtum žinoti7 min read

9 birželio, 2021 4 min
Gintarė Šimkė

Autorius:

Gintarė Šimkė

Būk budrus: 30 finansinių apgaulių būdų, apie kuriuos turėtum žinoti7 min read

Reading Time: 4 minutes

Pastaruoju metu labai dažnai iš klientų išgirstu klausimą, ar apsimoka vienur ar kitur investuoti. Džiaugiuosi, kad mano paskutinių 7 metų įdirbis nenuėjo veltui – žmonės drąsėja finansiškai, ir kreipiasi patarimo į specialistus. Tačiau labai liūdna, kad daugiau kaip 70% jų atsiustų gautų pasiūlymų yra geriausiu atveju išpūstas marketingas, blogiausiu – finansiniai nusikaltimai, o įprastai – finansinės apgaulės.
Žmogus istoriškai pasimokė iš labai daug klaidų, tačiau finansinės apgaulės gyvuoja nuo pinigų atsiradimo, ir kuo toliau, tuo labiau plis dėl vis geresnio susisiekimo ir globalizacijos. Esame genetiškai sukurti pasitikėti, todėl ir esame dominuojantys gyvūnai planetoje, kuriantįs visuomenę ir pasaulį. Tačiau kiekviena moneta turi dvi puses ir viena jų nulemia tai, kad esame genetiškai linkę būti apgauti. Nepaisant amžiaus, lyties, rasės, ar išsilavinimo – skiriasi tik apgavikų strategijos, o tiksliau, kaip apgaulę pardavinėjantys prisitaiko prie mūsų.

Dariau šiuo metu vykdomų apgaulių tyrimą ir radau daugiau, kaip 300 specifikuotų apgaulių būdų, tad noriu apžvelgti, bent 10%, kad atkreiptumėte dėmesį ir neįkliūtumėte. Kadangi visuomenė išgyveno pandemiją, visi iki vieno nuo turtingo, protingo, jauno iki neturtingo, neprotingo, seno, esame pažeidžiami. Tai, kaip pavyzdys, parodo ir pastaruoju metu Jungtinėje Karalystėje populiarios apgaulės, kurių metu aukai skambinama apsimetus Nacionalinės sveikatos sistemos atstovu, prašoma asmeninių ir banko duomenų tam, kad žmogus „būtų užregistruotas skiepui“.
O dabar – prie apgaulių.

Prekių nepristatymas

Prekių nepristatymas yra schema, dažniausiai susijusi su interneto aukciono sukčiavimu, tačiau tam tikrais atvejais taip pat gali būti laikoma verslo sukčiavimo forma.  

Laimes dieta Patreon banner

 

Internetinis transporto priemonių pardavimo sukčiavimas

Nusikaltėliai gali paskelbti apgaulingus internetinius įslaptintus skelbimus, kuriuose siūlomos parduoti transporto priemonės, kurių nėra ir niekada nebuvo.  

 

„Ponzi“ schemos

„Ponzi“ schemos žada didelę finansinę grąžą arba dividendus, kurių negalima gauti naudojant tradicines investicijas. Tačiau užuot investavęs aukų lėšas, sumanytojas moka „dividendus“ pradiniams investuotojams naudodamasis kitų investuotojų lėšomis.  

 

„Prime Bank Note“ sukčiavimas

Šių sukčiavimų tikslas paprastai yra paskatinti auką siųsti pinigus į užsienio banką, kur galiausiai jie pervedami į ofšorinę sąskaitą, kontroliuojant sukčių. Iš ten aukos pinigai naudojami kaltininko asmeninėms išlaidoms arba yra plaunami, stengiantis juos išnykti.  

 

Piramidės schemos

Kaip ir „Ponzi“ schemose, pinigai, surinkti iš naujesnių piramidžių schemų aukų, mokami ankstesnėms aukoms, siekiant suteikti teisėtumo fanerą. Taikant piramidines schemas, aukos pačios verčiamos įdarbinti kitas aukas mokant įdarbinimo komisinius.  

 

Išpirkos programa

Išpirkos programa yra kenkėjiškos programinės įrangos rūšis, kuri neleidžia jums pasiekti kompiuterio failų, sistemų ar tinklų ir reikalauja sumokėti išpirką už jų grąžinimą.  

 

Išpirkimas

Šioje schemoje daugiausia naudojami apgaulingi finansiniai dokumentai – dažnai vadinami „vekseliais“, „paprastosiomis obligacijomis“, „žalos atlyginimo obligacijomis“, „kompensuojamosiomis obligacijomis“, „regėjimo juodraščiais“ ar „kontrolierių garantais“ – tai atrodo teisėta.  

 

Atvirkštinės hipotekos suktybės

Atvirkštinės hipotekos sukčiavimą nesąžiningi specialistai kuria daugybėje nekilnojamojo turto, finansinių paslaugų ir susijusių bendrovių, kad pavogtų nuosavo kapitalo iš nieko neįtariančių pagyvenusių žmonių turto arba kad šie senjorai netyčia padėtų sukčiautojams pagrobti nuosavybės iš apversto turto.

 

Išankstinių mokesčių sistemos

Išankstinio mokesčio schema atsiranda tada, kai auka moka pinigus kam nors, tikėdamasi gauti didesnės vertės daiktą – pavyzdžiui, paskolą, sutartį, investicijas ar dovaną – ir tada gauna mažai arba nieko mainais.  

 

Verslo el. pašto kompromisas

Verslo el. pašto kompromisas yra vienas iš labiausiai finansiškai kenkiančių nusikaltimų internete. Jame išnaudojama tai, kad tiek daug mūsų pasitiki el. paštu vykdydami verslą – tiek asmeninį, tiek profesionalų.  

 

Verslo sukčiavimas

Verslo sukčiavimą sudaro veikla, kurią asmuo ar įmonė vykdo nesąžiningai ar neteisėtai, ir yra naudinga nusikaltimą padariusiam asmeniui ar įstaigai.  

 

Labdara ir sukčiavimas nelaimių atveju

Labdaros ir sukčiavimo nelaimių atvejais aukos ieškomos organizacijoms, kurios mažai dirba arba nedirba. Nors šios apgaulės gali įvykti bet kuriuo metu, jos ypač paplitusios po didelio masto nelaimių.  

 

Padirbti receptiniai vaistai

Padirbti receptiniai vaistai yra neteisėti, netikri vaistai, kurie gali būti pavojingi jūsų sveikatai.  

 

Kreditinės kortelės sukčiavimas

Kreditinės kortelės sukčiavimas yra neteisėtas kredito ar debeto kortelės ar kortelės numerio naudojimas apgaulingai gauti pinigų ar turto.  

 

Senolių apgaulė

Kiekvienais metais milijonai pagyvenusių žmonių tampa tam tikros rūšies finansinio sukčiavimo ar pasitikėjimo schemos, įskaitant romantiką, išpirkas, loterijas, aukomis.  

 

Rinkimų nusikaltimai ir saugumas

Sąžiningi rinkimai yra mūsų demokratijos pagrindas, valstybės vadovai valdo mūsų pinigus, todėl tinkamas valdžios pasirinkimas yra tam tikras finansinio saugumo garantas. 

 

Nesąžiningi kosmetikos gaminiai ir produktai nuo senėjimo

Internetas suteikė vartotojams plačią prieigą prie sveikatos ir grožio produktų, įskaitant „senėjimą stabdančius“ produktus, kurie, jų manymu, nėra klastotės.  

 

Laidotuvių ir kapinių sukčiavimas

Išankstinio apmokėjimo laidojimo paslaugų taisyklės įvairiose valstybėse skiriasi, nesąžiningiems operatoriams suteikiama galimybė perkainuoti išlaidas ir įtraukti save į paramos gavėjus.

 

 Sveikatos apgaulė

Sveikatos apgaulė nėra nusikaltimas be aukos. Tai daro poveikį kiekvienam žmogui, kuris kasmet patiria mokestinę prievolę.

 

Tapatybės vagystės

Tapatybės vagystė įvyksta, kai kas nors perima jūsų tapatybę, kad įvykdytų sukčiavimą ar kitą nusikalstamą veiką.  

 

Neteisėtos sporto lažybos

Neteisėtos sportinės lažybos turi realių pasekmių tiek statantiems, priimantiems lažybas, tiek visuomenės saugumui.  

 

Interneto aukciono sukčiavimas

Vartotojai griežtai perspėjami nesudaryti interneto aukciono sandorių su subjektais, kurie elgiasi nereguliariai arba pateikia nelyginius mokėjimo prašymus.  

 

Sukčiavimas internete

Sukčiavimas internetu – tai interneto paslaugų ar programinės įrangos, turinčios prieigą prie interneto, naudojimas aukoms apgauti ar kitaip jomis pasinaudoti.  

 

Investicinis sukčiavimas

Investicinis sukčiavimas – tai pasiūlymas, kuriame pateikiamos melagingos ar apgaulingos pretenzijos norint gauti investicijas ar paskolas arba numatomas suklastotų ar padirbtų vertybinių popierių pirkimas, naudojimas ar prekyba.  

 

Kredito raštų sukčiavimas

Kreditų apgaulės laiškais dažnai bandoma kovoti prieš bankus pateikiant klaidingus dokumentus, įrodančius, kad prekės buvo gabenamos, kai iš tikrųjų nebuvo siunčiamos jokios prekės, ar buvo siunčiamos prastesnės kokybės prekės.  

 

Manipuliavimas rinka („Pump and Dump“) sukčiavimas

Ši schema, paprastai vadinama „pump and dump“, sukuria dirbtinį pirkimo spaudimą tiksliniam vertybiniam popieriui, paprastai mažos apyvartos vertybinių popierių biržos vertybinių popierių rinkos emitentui, kurį daugiausia kontroliuoja sukčiavimo vykdytojai.  

 

Pinigų mulai

Pinigų mulas yra tas, kuris neteisėtai įgytus pinigus perveda ar perkelia kito asmens vardu. Kai kurie pinigų mulai žino, kad remia nusikalstamas įmones; kiti nežino, kad padeda nusikaltėliams pasipelnyti. Nebūk mulas.  

 

Nigerijos laiškas arba „419“ sukčiavimas

Nigerijos sukčiavimu laiškais apgaulės apsimetinėjimo grėsmė derinama su išankstinio mokesčio schemos variantu, kai laiškas, išsiųstas elektroniniu paštu ar išsiųstas elektroniniu paštu iš Nigerijos, suteikia gavėjui „galimybę“ dalytis procentais milijonų dolerių, kuriuos autorius – pasiskelbęs vyriausybės pareigūnas – bando neteisėtai išvykti iš Nigerijos.

 

Romantiniai sukčiai

Romantinės aferos įvyksta, kai nusikaltėlis priima padirbtą internetinę tapatybę, kad įgautų aukos meilę ir pasitikėjimą. Tada sukčius naudoja romantiškų ar artimų santykių iliuziją, kad galėtų manipuliuoti auka ar ją pavogti.   

 

Nugriebimas

Nugriebimas įvyksta, kai nelegaliai bankomatuose, prekybos taškų terminaluose ar degalų siurbliuose sumontuoti prietaisai fiksuoja duomenis arba įrašo kortelių turėtojų PIN.  

 

Apgaulingumas ir sukčiavimas

Apgaulingumas ir sukčiavimas yra schemos, kuriomis siekiama apgauti jus pateikti sukčiams slapto pobūdžio informaciją, pvz., Slaptažodį ar banko PIN kodą.

 

Telemarketingo sukčiavimas

Siųsdami pinigus žmonėms, kurių nepažįstate asmeniškai, arba suteikdami asmeninę ar finansinę informaciją nežinomiems skambinantiesiems, padidinate savo galimybes tapti telemarketingo sukčiavimo auka.

Pabaigai norėčiau pridurti, kad būti apgautam nėra gėda. Tai niekaip neparodo jūsų, kaip žmogaus, vertės, neatspindi sugebėjimų. Negerai elgiasi apgavikas, ne jūs.
Kai kalbama apie pinigus, visada patariu save apsaugoti nuo impulsyvių sprendimų, duoti sau laiko pagalvoti, pasidomėti, pasitarti. Niekam telefonu ar elektroniniu paštu neatskleiskite savo kortelės duomenų, mobiliojo parašo slaptažodžių ar prisijungimo kodų – patikėkite, nėra įstaigos, kuriai jų reikėtų čia ir dabar.

Gintarė Šimkė

Gintarė Šimkė

Gintarė Šimkė, FUTURE STORIES asmeninių finansų konsultantė. Pagal išsilavinimą esu chemikė, o kaip finansų konsultantė dirbu nuo 2015 metų. Turiu savitą požiūrį į kliento finansus ir jų tvarkymą, tiksliau tariant, jaučiu didelį malonumą taupydama svetimus pinigus. Tikiu, kad to, ko nesuprantame, nereikia vengti, atvirkščiai – reikia rasti žmogų, kuriuo galėtum pasitikėti, nes neišspręstų klausimų našta niekur nedingsta. Asmeninių finansų konsultantas šeimos gerovei, mano nuomone, yra ne ką mažiau svarbus nei šeimos gydytojas. Svarbiausia – užsirašyti pirmajam vizitui.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).