proTINGĖK

Taktika, padedanti įveikti baimę ir tingulį2 min read

20 lapkričio, 2020 2 min
Rimantė Kulvinskytė

Autorius:

Rimantė Kulvinskytė

Taktika, padedanti įveikti baimę ir tingulį2 min read

Reading Time: 2 minutes

Kiek kartų Tavo vidinis balsas Tau sakė, kad tikslas, kurį užsibrėžei, yra nepasiekiamas? Kad užstrigsi per prezentaciją? Kad, jei jau būsim visai atviri, užduotis, kurią turi padaryti yra tooookio nuobodumo, kad mirsi net nepradėjęs?

Čia į pagalbą stoja vienas patarimas, kurį psichologai pataria taikyti vaikams tam, kad jie įveiktų kliūtis, išlaikytų dėmesį ir užbaigtų pradėtą darbą.


Berklio universiteto Kalifornijoje atlikti tyrimai, kad vaikai, kurie dirbdami save įsivaizduoja kaip superherojų ir gali su savimi kalbėti kaip su personažu, kuris stengiasi ar pluša labai sunkiai, pasiekia daugiau, nei vaikai, kurie atlikdami užduotis galvoja apie pačius save.

Laimes dieta Patreon banner


Kodėl tai veikia? Save įsivaizduodami kaip kitą asmenį, vaikai geriau susikoncetruoja į savo tikslus, gali atsilaikyti prieš visas pagundas ir susitvarkyti su neigiamomis emocijomis. Vaikai, kurie nuolat praktikuoja savikontrolę, žymiai labiau savimi pasitiki, sukuria stipresnius ryšius ir lengviau kremta mokslus.


Aš nežinau, ar jums būtina įsikūnyti į superherojų, nors, prisipažinsiu, būdama vaikas ir atkeliavusi į tą suknistą cukrinių runkelių lauką, kur vagos baigiasi už horizonto, aš
100% save įsivaizdavau kaip vergę Izaurą, kuri ravėdama turi išgelbėti šeimą. Mačiau save iš šono, kapojančią tas piktžoles ir retinančią vargštus runkelius, ir tyliai žavėjausi – nu maladec, esi Izaura. Ir tos vagos tikrai baigdavosi daug greičiau.


Bet grįžtame į saugusiųjų pasaulį. Pasikalbėki su savimi. Prieš veidrodį arba tiesiog, ramiai, prie darbo stalo. Padrasink save kaip tikras profesionalas, protingas, kompetentingas, sumanus žmogus, mentorius – juk visa tai Tu ir esi. Toks padrąsinimas abejones savimi ir koncentracijos trūkumą perminkys į išpūstą krūtinę ir užsispyrimą bei norą veikti.


„Nėra šansų, kad baigsiu rašyti iki paskirtos datos“ turi tapti „Tu visada viską spėji padaryti“.
„Aš neturiu tam laiko“ tampa „Tu surasi būdų, kaip įsprausti viską į savo dienotvarkę – juk, kai nori, moki ir gali greitai suktis“.
„Aš tikrai susivelsiu per tą pasimatymą“ tampa „Tas žmogus net nežino, kaip jam pasisekė, kad vakarą galės praleisti su Tavimi“.
Kartais visai neblogai išbandyti ir kitą techniką – atsiriboti nuo visko, ir apie save prabilti trečiu asmeniu.
Vyresni vaikai, kurie praktikuoja kalbėjimąsi su savimi, ir apie save kalba vartodami savo vardą, vietoje „Aš“, geriau kontroliuoja tiek savo mintis, tiek jausmus, tiek stresą.
Sunki situacija? Garsiai paklausk savęs: „O ką Renata/Antanas darytų?“ ir atsakyk „Renata/Antanas išspardytų visiems subines!“.
Juk jei jau vaikai tai gali, manau ir Tau pavyks.
(Šiaip čia aš su savim kalbėjau, bet manau, kad ir Tu susidorosi).

Rimantė Kulvinskytė

Rimantė Kulvinskytė

Esu žurnalistė, televizijos ir radijo laidų vedėja, mama, žmona, dukra ir draugė. LAIMĖS DIETA yra mano kelionė ir bandymas sujungti visus šiuos vaidmenis taip, kad kiekviename jų jausčiausi laiminga. Čia dalinuosi savo asmeniniais išgyvenimais, patirtimis ir pamokomis, kurios suteikia drąsos pradėti dieną. Labai tikiuosi, kad čia rasi kažką artimo sau.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).