proTINGĖK

10 patarimų tvarkai namuose (ir galvoje)5 min read

11 rugsėjo, 2020 3 min
Rimantė Kulvinskytė

Autorius:

Rimantė Kulvinskytė

10 patarimų tvarkai namuose (ir galvoje)5 min read

Reading Time: 3 minutes

Yra dvi progos, kai aš būnu tvarkinga: 1) į svečius atvažiuoja mama, 2) į svečius atvažiuoja sesė. Pastaruoju atveju dezinfekuoju net durų rankenas. Aš žinau, kad ji žino, jog prieš jos atvažiavimą padarau kalėjimo tvarką (na, gal kalėjimo su daaaaug daiktų tvarką), ir aš žinau, kad jai patinka, jog „mobilizuojuos“. Kitu atveju mes gyvename tokiame meniškame chaose.
Tačiau, prisipažinsiu – 3 mėnesių kelionė po Aziją labai pakeitė mano požiūrį į daiktus. Supratau, kiek mažai man reikia: daiktų, rūbų, smulkmenų. Supratau, kad pasiilgau namų, ne spintos, su daugybe pasirinkimo, ką rengtis. Ne 50 taurių indaujoj ar 3 kepimo mentelių. Todėl šį savaitgalį su šeima pradėjome masinį namų kuopimą. Sakau „pradėjome“, nes, pasirodo, tai ne taip lengva, kaip gali atrodyti. Ir, pasirodo, mes tikrai turime laaaaaaaabai daug daiktų.
Kadangi turiu tokį lengvą fetišą tvarkymosi realybės šou, įkvėpimo sėmiausi būtent iš jų. Pirmoji mano meilė – „Obssesive Compulsive Cleaners“, kurį galima rasti YouTube, o dabar tvarkydamasi žiūriu „Tidying Up with Marie Kondo“ per Netflix. Marie Kondo – japonų tvarkymosi dievaitė. Ir ji man labai patinka, nes ji tvarko normalių žmonių (ne tų, kurie savo namų grindų nematė 5 metus) namus. Todėl jos tvarkymosi principai man labai artimi ir nesunkiai įgyvendinami.

1) Visus daiktus, kuriuos reikia sutvarkyti Marie skirsto į penkias kategorijas, kurių eiliškumas sudėliojamas pagal tai, kaip lengva su jais atsisveikinti:
– Rūbai
– Knygos
– Popierius
– Komono (vonia, virtuvė, garažas, smulkmenos)
– Sentimentai

2) Suvokti kiekį:
Pradėti tvarkytis Marie siūlo nuo drabužių. Ir ne bet kaip. Ji sako, kad VISUS savo rūbus, paltus – viską viską, ką rengiatės, turite sumesti į vieną krūvą. O tada jau rūšiuoti. Patikėkite, pamačius TĄ krūvą mane ištiko keli jausmai: pirmasis, mano nuostabai, buvo gėda. Taip, gėda, kad šitiek visko prikaupiau. Tada apėmė sunkumas, nes kiekvienas rūbas neša savo energiją. Galiausiai – nuostaba, nes kai kuriuos drabužius buvau pamiršusi. Taigi: atsirenkam rūbus, vertindami pagal tai „ar jie mums sukelia džiaugsmą“. Vienas vienintelis klausimas: pasižiūri į drabužį, džiaugsmo nėr – keliauja į labdaros dėžę.

Laimes dieta Patreon banner

3) Rūšiavimas: nesvarbu, kas tai būtų – šampūnai, kūno kremai, tualetinis popierius, pleistrai, vaistai – vienos kategorijos daiktai turi atsidurti vienoje vietoje. Taip tada suvoki jų kiekį, žinai, ko trūksta, parduotuvėje išvydęs nuolaidas nepuoli abejoti, ar tau dar reikia skutimosi peiliukų.

4) Dėžės ir dėžutės. Jų reikės nemažai tam, kad galėtum giminingus daiktus sukrauti į vieną dėžę ir ją pažymėti – taip net vyras ras! Plius dėžutės, indukai, maži stiklainiukai labai pravers tvarkant tokius reikalus kaip „šūdų stalčius“. Žinau, baisiai skamba, bet mes visi juos turime, ir ten galima rasti viską arba nieko – jei jis netvarkingas.

5) Vertikaliai. Taip Marie pataria laikyti visus daiktus, net produktus šaldytuve. Nes jei kažką sukrauname krūvon, ta krūva auga ir tampa nejudinama per amžių amžius. Tai ypač taikytina popieriams.

6) Taip, popieriai buvo itin bjaurus reikalas – taip tingėjosi jų imtis: nuo senų sutarčių, prekybos centrų katalogų, žurnalų, iki pasibaigusių buitinės technikos garantijų – pasirodo, mes turėjome prakurų visai žiemai.

7) Vaikai. Ne, jų nereikia išrūšiuoti ir pasilikti tik tuos, kurie teikia džiaugsmą. Ne, juos reikia įtraukti į tvarkymosi procesą: nuo atsirinkimo iki lankstymo. Lunai ši patirtis buvo nelengva, bet vis dėlto, prasėdėjusi valandą su knygomis surado tris, kurias dovanos darželiui.

8) Pinigai. Marie sako, kad monetų laikymas dubenėliuose, stiklainiukuose ar bet kur namie, juos žemina, ir padaro nenaudojamais – tokia nepagarba gali prišaukti finansines problemas. Tad susirenkam centus iš kampų ir suberiam į piniginę.

9) Knygos. Su jomis atsisveikinti taip pat nelengva. Knygoms Marie pataria taikyti tą patį metodą kaip ir rūbams: visas išimti iš lentynų, imti po vieną ir klausyti širdies: „jei teikia džiaugsmą, pasilikti“. Nevartykite knygų, klausykite jausmo. Jei knygos neperskaitėte, bet pirkote prieš metus, vadinasi, jos ir nebeperskaitysite – jūs ją pirkote senajam sau. Pasilikite tik tas knygas, kurios teikia gerą emociją ir kurios pasakoja apie jus kaip asmenybę.

10) Vertinkite ir branginkite. Pasak Marie, namai yra kaip gyva būtybė, kurios nereikia prigrūsti šlamšto. Visi juose esantys daiktai turi gyventi gyvenimą. Jeigu tai močiutės papuošalai, turite juos nešioti, ne laikyti stalčiuje. Jei jie dūla jame, jei jie neteikia džiaugsmo, atsisveikinkite. Neverta laikyti daiktų, nuo kurių tik dulkes valote. Ir nepamirškite – prieš dėdami daiktą į dėžę „atiduoti“, padėkokite jam už tai, kad jums tarnavo, kad buvo jūsų gyvenimo dalimi ir palinkėkite atrasti mylinčius šeimininkus.

Didysis tvarkymąsis kol kas (jis vis dar vyksta) man teikia labai didelį malonumą: peržiūrėjau nuotraukas, apčiupinėjau senas dovanas, ir apėmė jausmas, kad atsisveikinusi su puse spintos, turiu daugiau rūbų. Prieš tai pažvelgusi į spintą mačiau tokį vieną didelį tumulą, kaip buožgalvius, sulipusius krūvon, tumulą, kurio nesinorėjo judinti. Rūbai suspausti, sukabinti keliais sluoksniais – net dorai nesimatė, ką turiu. Dabar, kai tarp jų yra net TARPAI, vienintelis jausmas žiūrint yra džiaugsmas. Ir pasididžiavimas. Ir lengvumas. Ir ramybė dar. Ir dar didesnė meilė savo namams. Labai visiems linkiu jį patirti.

O čia Marie moko lankstymo – tai puiki proga pasidžiaugti savo rūbais:

Rimantė Kulvinskytė

Rimantė Kulvinskytė

Esu žurnalistė, televizijos ir radijo laidų vedėja, mama, žmona, dukra ir draugė. LAIMĖS DIETA yra mano kelionė ir bandymas sujungti visus šiuos vaidmenis taip, kad kiekviename jų jausčiausi laiminga. Čia dalinuosi savo asmeniniais išgyvenimais, patirtimis ir pamokomis, kurios suteikia drąsos pradėti dieną. Labai tikiuosi, kad čia rasi kažką artimo sau.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).