MIEGAS

Kodėl miegodami iškišame pėdą?2 min read

15 liepos, 2020 2 min
Rimantė Kulvinskytė

Autorius:

Rimantė Kulvinskytė

Kodėl miegodami iškišame pėdą?2 min read

Reading Time: 2 minutes

Turbūt pirmas atsakymas į šį klausimą būtų: nes taip patogiausia. Išties, nuo mažens jaučiu baimę būti aptutuluota – apkamšyta ir suvyniota. Niekada negalėjau miegoti miegmaišyje ir visada kaltę dėl to verčiau suvystymui į malką. Juk taip, į tokius savotiškus vikšrelius mus suvyniodavo mamos. Kad ramiau miegotume. Jei dabar kas mane taip suvyniotų, man tai prilygtų kankinimo formai.

Bet, pasirodo, iškištos pėdos priežastis yra grynai mokslinė. Patys pagalvokite: kažkodėl visiškai užsikloti yra per karšta, o miegoti nusiklojus – per šalta, bet štai ta viena koja, kabaruojanti nuo lovos krašto, viską sustato į vietas. Taigi kas tiksliai nulemia tai, jog nėra patogesnio ir teisingesnio būdo miegoti nei pro antklodės kraštą iškišus koją? (Jei įdomu, ką apie jūsų santykius išduoda  jūsų ir partnerio miego poza, kviečiu paskaityti ČIA).

Miego ekspertai tikina, kad tai nulemia mūsų biologija. Tarp miego kokybės ir temperatūros yra itin glaudus ryšys, mat mūsų kūno temperatūra prieš užmiegant natūraliai nukrinta ir pasiekia savo žemiausią tašką pačioje giliausioje miego fazėje. Štai kodėl miega tyrinėjantys mokslininkai rekomenduoja prieš keliaujant į lovą pagulėti karštoje vonioje: iš jos išlipus kūno temperatūra natūraliai nukrenta, bandydama pamėgdžioti aplinkos temperatūros pokytį. Tą patį mūsų kūnas daro prieš užmigdamas, tad šis procesas natūraliai paskatins mieguistumą. Jei dar į vonią įlašinsite levandų eterinio aliejaus arba šliūkštelėsite melisų užpilo, nurims ne tik kūnas, bet ir mintys. (Ar jau bandėte užmigimo per dvi minutes metodą? Ne? Spauskit ir miegokit kaip kūdikiai!)

Laimes dieta Patreon banner

O prie ko, sakykite, pėdos? Jos, žinokite, prie visko. Pėdos vaidina labai svarų vaidmenį temperatūros reguliavime, nes, ne taip kaip kitose mūsų kūno dalyse, pėdose išsidėsčiusios arterioveninės anastomozės – jungtys tarp arterijų ir venų – kurios, esant šiltai temperatūrai, išsiplečia, taip leisdamos didesniam kraujo kiekiui pasiekti odos paviršių ir būtent taip atvėsti. Be to, mūsų pėdos neturi plaukų, tad natūraliai susiklosto taip, kad jos yra vėsesnės už likusį kūną.

Tai reiškia, kad pėdos iškišimas iš po šiltos antklodės, kaip ir vonios prieš miegą triukas, padeda sustyguoti organizmą ir pagreitinti natūralų kūno atvėsimo procesą.

Tiesa, moksliniai tyrimai rodo, kad geriausiai išsimiegame ir lengviausiai užmiegame, jei kambaryje yra 15-19 laipsnių temperatūra. Tad jeigu jūs priklausote tai grupei žmonių, kuriai iškišta pėda kelia nejaukumo jausmą ir galvojate, kad jums miegant ją sučiups iš palovio išlindusi pabaisa, galbūt reiktų pasvarstyti apie ventiliatorių ar oro kondicionierių miegamajame.

Tiesa, ar tikrai dedate pagalvę TEN, kur reikia?


Sekite mus Instagram ir Facebook paskyrose.

 

 

Rimantė Kulvinskytė

Rimantė Kulvinskytė

Esu žurnalistė, televizijos ir radijo laidų vedėja, mama, žmona, dukra ir draugė. LAIMĖS DIETA yra mano kelionė ir bandymas sujungti visus šiuos vaidmenis taip, kad kiekviename jų jausčiausi laiminga. Čia dalinuosi savo asmeniniais išgyvenimais, patirtimis ir pamokomis, kurios suteikia drąsos pradėti dieną. Labai tikiuosi, kad čia rasi kažką artimo sau.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).