MIEGAS

Jokia dieta neveiks, jei…4 min read

17 kovo, 2021 3 min
Rimantė Kulvinskytė

Autorius:

Rimantė Kulvinskytė

Jokia dieta neveiks, jei…4 min read

Reading Time: 3 minutes

Užimtiems žmonėms, o ypač tėvams, miegas gali pasirodyti gana prabangus dalykas – toks neįmanomas net. Bet labai sergu už tai, kad šią mąstyseną pakeistumėte, ir labai tikiuosi, kad šis straipsnis prie to virsmo prisidės. MIEGAS NĖRA PRABANGA! Tai yra būtinybė, jei tikimės ir norime būti sveiki – dėl savęs ir dėl kitų. Miegas, idealiu atveju, turėtų būti mūsų prioritetų viršūnėje. Šalia maisto ir sekso. O dabar, tiesą pasakius, jis kažkur žemiau NETFLIXO, Facebooko, Instagramo ir šiek tiek aukščiau darbo. Pasaulyje tiek visko vyksta, tiek gerų serialų susukta, kad miegoti rodosi tikra nuodėmė – juk šitiek visko praleisti. Bet, faktas yra vienas – jeigu nepakankamai miegame, tai daro įtaką ne tik jums, bet ir jūsų vaikams, jūsų partneriui, kiekvieną jau kaip ir nebemielą dieną.

 

Taigi, kodėl turėtumėte miegui teikti pirmenybę savo poreikių sąraše?

 

Laimes dieta Patreon banner

Miegas padeda išlaikyti jūsų fizinę sveikatą

 

Miegas yra gyvybiškai svarbus tvirtai imuninei sistemai. Miegas padeda užkirsti kelią infekcijoms, kol jūs ilsitės – jis kovoja. Pakankamas miegas taip pat sumažina riziką susirgti lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip diabetas ir širdies ligos. Ir ko nesnūstelėjus dabar? 🙂 Šiaip, prisipažinsiu, per karantiną labai įvaldžiau trumpą pietų miegą. Anksčiau grauždavo sąžinė, kad savo karjeros aukštumas keičiu į penkių minučių nusnūdimą, bet dabar suprantu, kad pasnaudusi esu nepalyginamai darbingesnė ir produktyvesnė.

 

Miegas padeda valdyti stresą ir gerina psichinę sveikatą

 

Tikriausiai mes visi ten buvome. Kelios valandos miego, žadintuvo triukšmas, druska vietoj cukraus kavos puodelyje, apšauktas kaimynas (mintyse irgi skaitosi), mašinų kamštis ir „nei vienos normalios dainos“ tuo metu per radiją. Taigi, jeigu nepakankamai miegate, maži aplinkos keliami stresoriai gali virsti drambliu kambaryje. Sveikas miegas padeda išlikti ramiam ir lanksčiam, kai viskas vyksta ne pagal planą.
Čia vėl turiu prisipažinimą. Kai labai susinervinu arba patiriu didelę įtampą, ar dirbu darbus, kurie reikalauja maksimalaus susitelkimo (po psichoterapijos, radijo laidų įrašų, pranešimų konferencijos), mane tiesiog ima laužti prie lovos… galvojau, kad čia Alzheimeris, bet mano terapeutė man paaiškino, jog tai – natūrali organizmo reakcija, persikrovimas, apsisaugojimas nuo perdegimo ir kūno būtina klausyti.

 

Miegas padeda susikoncentruoti ir greičiau išmokyti

 

Nesvarbu ar dirbate, ar mokotės, ar namuose karaliaujate – miegas jūsų smegenims padeda priimti naują informaciją, ją apdoroti ir išlaikyti. Juk visai nesinori imti ir pamiršti parduotuvės kasoje, kad ko atėjote nusipirkti – tiesiog pamiršote ir ant prekystalio iškrauta pilna pirkinių, kurių net neplanavote pirkti? Apie atrakintas duris nenorėčiau net priminti, kai grįžus į susitikimo, rakinamos duris, pasirodo, atrakintos. Šaltas prakaito dušas, žinomas dalykas? Arba… Išsiųstas, labai laisvos formos elektroninis laiškelis geriausiai draugei, bet iš tiesų geriausiam bosui? Eikite miegoti anksčiau.
Plius, jei ruošiatės egzaminams paskutinę naktį, ir nemiegosite, atminčiai tas nieko gero neduos. Miegas informaciją sudėlioja į smegenų kietuosius diskus, ją sistemina ir įsisavina.

 

Miegas padeda išlaikyti sveiką kūno svorį

 

Taupant miego sąskaita, sunkiau išlaikyti savo svorį ar nusimesti tuos kelis kilogramus, kuriuos tikslingai stengiatės numesti. Tinkamas miegas yra labai svarbus sveikai medžiagų apykaitai. Jei nepakankamai miegame, sumažėja tolerancija gliukozei, organizme padidėja oksidacinis stresas ir sutrinka širdies veikla, kas veda ir į metabolizmo – medžiagų apykaitos šlubavimui.
Tikriausiai jau pastebėjote, kad prastai ar per mažai išsimiegojus, ryte labai norisi greitų angliavandenių  – bandelių, blynų, pyragėlių. Taip mūsų organizmas ieško lengvai prieinamų energijos šaltinių miego trūkumui kompensuoti. Pasak publikacijos American Journal of Clinical, kurioje buvo apžvelgta 18 skirtingų tyrimų, žmonės, miegantys mažiau nei 8 valandas, suvalgo dvigubai daugiau užkandžių, nei miegantys pakankamai + miego trūkumas veda prie gerokai riebiesnio, saldesnio, sūresnio ir daugiau krakmolo turinčio maisto pasirinkimo.
Miego trūkumas sutrikdo ir hormonų grelino (atsakingo už alkį) ir leptino (atsakingo už sotumą) gamybą, tad dažniau jaučiamės alkani ir rečiau sotūs.
Jeigu nepakankamai miegame, neveiks jokios dietos, nes organizme įsijungs savisaugos mechanizmas ir jis tiesiog nepaleis kilogramų: „Ji nemiega ir dar nevalgo… nežinia, ką dar sugalvos, laikykimės chebra!“.

Miegas – jaunystės garantas

Jei pakankamai miegosite, didelė tikimybė, kad ne tik nenukvaksite, bet ir vėliau susiraukšlėsite, nes tik miegant ir tik nuo 22 iki 24 val. gaminasi hormonai, atsakingi už mūsų ląstelių atsinaujinimą ir jaunatviškumo išsaugojimą. Galime meluoti sau kiek norime – jokie kremai ir procedūros nepakeis miego, vandens ir pilnaverčio maisto.

Miegas, tikina Lietuvos projektų vadybos asociacijos direktorė, tinklaraščio planasgyvenimas.lt autorė Dovilė Daugvilaitė-Zubcovė, yra vienas svarbiausių asmeninės sėkmės faktorių. Kviečiu pasiklausyti pokalbio apie asmeninio efektyvumo paslaptis, vidinę motyvaciją ir meną planuoti https://www.laimesdieta.lt/podcast/dovile-daugvilaite-zubcove-apie-perdegima-labai-svarbu-klausytis-savo-fizinio-kuno-o-ne-tik-sielos-ar-minciu/


Daugiau skaitykite čia.


 

Rimantė Kulvinskytė

Rimantė Kulvinskytė

Esu žurnalistė, televizijos ir radijo laidų vedėja, mama, žmona, dukra ir draugė. LAIMĖS DIETA yra mano kelionė ir bandymas sujungti visus šiuos vaidmenis taip, kad kiekviename jų jausčiausi laiminga. Čia dalinuosi savo asmeniniais išgyvenimais, patirtimis ir pamokomis, kurios suteikia drąsos pradėti dieną. Labai tikiuosi, kad čia rasi kažką artimo sau.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).