DARBAS

LAIMINGA BENDRUOMENĖ: Meilės labirinte – tarpukario alytiškių aistros4 min read

8 balandžio, 2021 4 min
Rimantė Kulvinskytė

Autorius:

Rimantė Kulvinskytė

LAIMINGA BENDRUOMENĖ: Meilės labirinte – tarpukario alytiškių aistros4 min read

Reading Time: 4 minutes

– Jei viskas pagal planą, jau šio mėnesio pabaigoje labirintas turėtų būti pastatytas – laukiame, kol gruntas bus pasiruošęs priimti meilę, o tuomet jau bus sugręžti poliai ir užbaigti likę darbai, – su dideliu džiugesiu pasakoja Alytaus mero patarėja komunikacijai Agnė Čeplinskienė. Netrukus alytiškius džiuginsiantis statinys – praėjusių metų „Maximos“ rengiamo iniciatyvų konkurso „Mes – bendruomenė“ finalininkas. Šis konkursas yra skirtas prisidėti prie miestų ir miestelių, kuriuose veikia  „Maximos“ parduotuvės, bendruomenių gerovės stiprinimo, kuriant alternatyvias edukacijos, laisvalaikio ir pramogų erdves, didinant neformalaus mokymosi ir užimtumo galimybes bei vystant edukacijos, kultūros, sporto infrastruktūrą. Alytiškiai savo bendruomeniškumą nusprendė stiprinti per meilę.

Viskas prasidėjo nuo…

Agnė pasakoja, kad su darbo grupe idėjos labirintui ieškojo labai ilgai ir atsakingai, galiausiai ją pavyko išgryninti su istorike Birute Malaškevičiūte:

– Meilės tema aplink Alytų sklando labai seniai. Pradedant legenda apie Mirgrausėlę ir Alytą, kuri siejama su mūsų miesto atsiradimu.

Laimes dieta Patreon banner

Legenda byloja, kad kadaise gyveno Mirgrausėlė ir Alyta. Vienas kitą pamilo, tačiau Mirgrausėlei buvo skirta vaidilutės dalia. Vietos pilį užpuolę kryžiuočiai. Kovoje krito daug karių, tačiau Alyta likęs gyvas, prasiveržęs iš kryžiuočių apsupimo, nujojęs į Gabijos kalnelį, kur Mirgrausėlė kursčiusi šventąją ugnį, ir ją paslėpęs, o pats grįžęs į kovą. Nors ir narsiai kovėsi Alyta, bet ir jis žuvo. Mirgrausėlė, sužinojusi apie Alytos mirtį, taip graudžiai verkusi, kad jos ašaros upeliu pradėjusios tekėti į Nemuną. Upelis žynių buvo pavadintas Alytupiu, Gabijos kalnelis – Mirgrausėlės piliakalniu, o nuo Alytos pavadinimą gavęs Alytaus miestas. Ir šiandien, greta piliakalnio, į Nemuną teka šis Mirgrausėlės ašarų upelis. Jame kartais pasitaiko stebuklingų varlių. Jei ieškote antrosios pusės, jis jums pagelbės, – upelyje gaudykite varlę, prauskite jai burną ir bučiuokite. Jei varlė stebuklinga – gausite, ko ieškojote, jei varlė – ne stebuklinga, po bučinio ji jau nebus paprasta varlė, o bus bučiuota varlė ir labai populiari tarp savų.

 

Tarpukario aistros – šiandienai

Metai nuo legendų atsiradimo bėgo, bet šalia tekantis Nemunas meilės kiekio Alytuje nei atskiedė, nei išplovė.

– Pasirodo, tarpukariu vyrų Alytuje gyveno gerokai daugiau nei moterų. Alytus tuomet turėjo kurorto statusą, tad Kauno ponios čia plaukdavo ieškoti tiek atostogų romanų, tiek antrų pusių, – pasakoja Agnė, ir abi juokiamės, kad geresnės reklamos miestui ir nesugalvotum. – Taigi, su Birute Malaškevičiūte nusprendėme, kad Meilės labirintas glaudžiai sietųsi su miesto istorija ir tuo pačiu miesto sodu. Jame tarpukariu buvo labai populiaru rašyti meilės eilėraščius ant suoliukų. Tuos eilėraščius nurašinėdavo vietos žurnalistas ir publikuodavo laikraštyje „Alytaus dzyvas“. Pamanėme, kad būtų idealu, jei labirinte ne tik galėtumei ne tik sutikti savo gyvenimo meilę, bet jei ir labirintas papasakotų istorijas, kurios buvo parašytos ne kokių išminčių ar žymių poetų, o pačių alytiškių. Taip ir gimė idėja labirinto aklavietes papuošti tarpukario eilėraščiais, meilės skelbimais, atsiprašymais – mūsų surinkta medžiaga rodo, kad tai nebuvo vien tik ta, plasnojanti, meilė, buvo ir meilės trikampiai, ir išdavystės, ir skausmas.

Įkvėps atrasti laiko meilei

Tikriausiai jau esate girdėję apie alytiškių brolių Algirdo ir Remigijaus Gataveckų sukurtą Alytaus miesto ženklą, primenantį žodį MYLIU? Taigi, tos meilės Alytui niekada nebus per daug.

– Išties, Meilės labirintas dydžiu didelis nebus, bet, tikiuosi, prasmė proporcijas atsvers – galėsime sugrįžti į 1930-1934metus ir suprasti, kokius nepaprastus jausmus išgyveno paprasti alytiškiai. Štai ponas Stasys parašo laikraštin pasiaiškinimą antrajai pusei dėl netinkamo elgesio, po mėnesio, tame pačiame laikraštyje sulaukia savo mylimosios atsako, jausmai verda, kunkuliuoja! Vartydamas archyvus, matai, kiek žmonės turėjo laiko, išmonės ir kantrybės meilei!Gal šis pavyzdys mus visus įkvėps to laiko atrasti ir dabar, o labirintas taps traukos objektu ir įsimylėjeliams, ir šeimoms, ir miesto svečiams, – šypsosi Agnė, kuri negali atsidžiaugti, kad prie labirinto, kuris bus pastatytas iš medžio, o iš vidaus – nudažytas raudonai, prisidės ir Alytaus „gatvių sienų valdovas“, menininkas Pijus Šematulskis. – Pijus puošė daugybę pastatų Alytuje, o dabar jo paprašėme pagal eilėraščius išpiešti ir labirintą, tad šis projektas tikrai sujungia ne tik daugybę širdžių, bet ir praeitį, dabartį bei ateitį.


Paraiškos 2021-ųjų metų „Mes-bendruomenė“ iniciatyvų konkursui gali būti teikiamos iki šių metų balandžio 15 dienos. Teikti paraiškas gali bendruomenes vienijančios nevyriausybinės ir ne pelno siekiančios organizacijos. Savivaldybės administracija gali teikti tik vieną paraišką su viena organizacija.

Šiemet „Maxima“ iš viso bendruomenių idėjų įgyvendinimui skirs rekordinę sumą pinigų – 100 tūkst. eurų. Kiekviena bendruomenė projekto finansavimui galės gauti iki 10 tūkst. eurų. „Mes – bendruomenė“ programos lėšomis gali būti finansuojama iki 70 proc. visos projekto vertės.

Daugiau informacijos rasite ČIA

TURINYS PARUOŠTAS BENDRADARBIAUJANT SU MAXIMA

Rimantė Kulvinskytė

Rimantė Kulvinskytė

Esu žurnalistė, televizijos ir radijo laidų vedėja, mama, žmona, dukra ir draugė. LAIMĖS DIETA yra mano kelionė ir bandymas sujungti visus šiuos vaidmenis taip, kad kiekviename jų jausčiausi laiminga. Čia dalinuosi savo asmeniniais išgyvenimais, patirtimis ir pamokomis, kurios suteikia drąsos pradėti dieną. Labai tikiuosi, kad čia rasi kažką artimo sau.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).