DARBAS

LAIMINGA BENDRUOMENĖ: Laimę Kuliuose kuria ir valydami sniegą, ir sodindami gėles4 min read

1 balandžio, 2021 4 min
Rimantė Kulvinskytė

Autorius:

Rimantė Kulvinskytė

LAIMINGA BENDRUOMENĖ: Laimę Kuliuose kuria ir valydami sniegą, ir sodindami gėles4 min read

Reading Time: 4 minutes

– Mūsų bendruomenės tikslas – stengtis, kad ir patiems gyventi būtų smagiau, įdomiau bei saugiau, ir kad lygiai taip pat jaustųsi visi čia atvykę, – šypsosi Plungės rajono Kulių krašto bendruomenės „Alantas“ pirmininkė Agnė Alčiauskienė.

Kuliai, arba žemaitiškai – Kulē, kiek mažiau nei 20 kilometrų į pietvakarius nuo Plungės nutolęs miestelis, su giliomis kultūrinėmis tradicijomis. Miestelis pradėjo kurtis XVI a. pabaigoje, plačią švietėjišką veiklą čia vykdė kunigas Kazimieras Skrodskis, o 1898 m., atvykus Juozui Tumui – Vaižgantui, Kuliai tapo knygnešių veiklos centru. Taip pat čia augo ir mokėsi rašytoja Sofija Kymantaitė – Čiurlionienė.

– Nuo 2007 metų Kuliuose organizuojamas tarptautinis profesionalaus meno ir kultūros festivalis pavadintas būtent Sofijos vardu. Prie jo organizavimo labai prisideda į Kulius atsikraustęs gyventi režisierius Valentinas Masalskis, įsitraukia ir mūsų bendruomenė, – didžiuodamąsi pasakoja Agnė, – Bendruomenei, kaip ir mums visiems, svarbu ne tik buities reikalai, bet ir penas sielai: renginiai, koncertai, įvarios iniciatyvos. Visi labai palaiko ir ragina: jūs tik darykite – mus džiugins bet kas.

Laimes dieta Patreon banner

Susivienijo dėl muziejaus

Štai pernai kuliškiai susivienijo dalyvaudami „Maximos“ remiamame bendruomenių iniciatyvų konkurse „Mes – bendruomenė“. Konkursas skirtas prisidėti prie miestų ir miestelių, kuriuose veikia  „Maximos“ parduotuvės, bendruomenių gerovės stiprinimo, kuriant alternatyvias edukacijos, laisvalaikio ir pramogų erdves, didinant neformalaus mokymosi ir užimtumo galimybes bei vystant edukacijos, kultūros, sporto infrastruktūrą.

– Kulių krašto muziejaus pastatui – 230 metų, jame nebuvo jokio šildymo, o drėgmė – didžiausias peilis eksponatams, ypatingai knygoms ir rankraščiams. Tad mūsų didžiausias noras buvo įrengti šildymą bei drėgmės surinkimo – rekuperacinę sistemą. „Maxima“ finansavo didžiąją projekto dalį, o likusias lėšas suaukojo buvę kraštiečiai, verslininkai. Tiesą pasakius, muziejaus vadovė labai džiaugėsi, kad visi prisidėjo itin noriai, su džiaugsmu, mat kai turi didelį partnerį, pradinį finansavimą, ir kitiems patikimiau atrodai, aukoti drąsiau – žinai, kad viskas bus įgyvendinta. Žinau, kad „Maxima“ nugalėtojams skiria iki 10 tūkstančių eurų, bet mes prašėme kone perpus mažiau – daugiau nereikėjo, nes buvome paskaičiavę, kiek tiksliai reikia, – šypsosi Agnė ir priduria, kad dėl sausos ir šaltos žiemos naujo drėgmės surinkimo privalumų muziejus dar neišbandė, bet lietumi prasidėjęs pavasaris bus puiki proga ja pasidžiaugti, – Išties, tas konkursas parodė, kokie vieningi esame, kaip krašto žmonės susitelkė balsuodami ir palaikydami mūsų idėją – matydamas, kaip žmonės serga už savo gimtą kraštą, nori dar labiau stengtis.

Nuo krokų iki švarių šaligatvių

Klausantis gerbiamos Agnės, susidaro įspūdis, kad Kulių gyventojams progų džiaugtis randasi labai dažnai.

– Mūsų kaimas, paėmus šalies vidurkį, yra tikrai jaunas: nemažai šeimų čia likę gyventi, yra grįžtančių iš užsienio, naujakurių iš kitų miestų. Labai artimai bendradarbiaujame su Plungės savivaldybės socialinės rūpybos skyriumi – moterys vis mus paragindavo pasidomėti, gal yra sunkiau gyvenančių, gal per karantiną kažkurioms šeimoms reikia pagalbos, ar senoliai jaučiasi užimti, bet su džiaugsmu galiu pasakyti, kad mūsų seniūnija stipriai laikosi, tad, kaip ir kaip norėtume padėti, padėti nėra kam, – kvatoja bendruomenės pirmininkė. Be to, pasak jos, aktyvūs bendruomenės nariai patys noriai organizuojasi darbus. – Turime talkas, per kurias tvarkome aplinką, užsodinome narcizais ir krokais visą parką – svogūnėlius siunčia net buvę kraštiečiai. Štai vienas savanoris keturračiu valė šaligatvius. Mes savo technikos neturime, tad toks pasiryžimas širdį glosto dvigubai. Visi prisideda, kaip kas gali, ir dėl to labai džiugu.

Kai užsuksite į Kulius…

Tad jeigu kartais vasarą teks svečiuotis Žemaitijoje, neaplenkite Kulių ir užsukite į Krašto muziejų – čia laukia ir radiniai iš Gondingos piliakalnio, galima pamatyti spaudos draudimo laikotarpio leidinius, būsite supažindinti su Kulių knygnešiais. Jei pageidausite, galėsite pavaikščioti J. Tumo-Vaižganto takais, aplankyti vietas, kur savo vaikystę praleido Sofija Kymantaitė – Čiurlionienė bei, pranešę iš anksto, pamatyti unikalų gamtos kampelį – Reiskių tyrą – plyninę aukštapelkę, apsuptą kimininių plynraisčių.


Paraiškos 2021-ųjų metų „Mes-bendruomenė“ iniciatyvų konkursui gali būti teikiamos iki šių metų balandžio 15 dienos. Teikti paraiškas gali bendruomenes vienijančios nevyriausybinės ir ne pelno siekiančios organizacijos. Savivaldybės administracija gali teikti tik vieną paraišką su viena organizacija.

Šiemet „Maxima“ iš viso bendruomenių idėjų įgyvendinimui skirs rekordinę sumą pinigų – 100 tūkst. eurų. Kiekviena bendruomenė projekto finansavimui galės gauti iki 10 tūkst. eurų. „Mes – bendruomenė“ programos lėšomis gali būti finansuojama iki 70 proc. visos projekto vertės.

Daugiau informacijos rasite ČIA

TURINYS PARUOŠTAS BENDRADARBIAUJANT SU

Rimantė Kulvinskytė

Rimantė Kulvinskytė

Esu žurnalistė, televizijos ir radijo laidų vedėja, mama, žmona, dukra ir draugė. LAIMĖS DIETA yra mano kelionė ir bandymas sujungti visus šiuos vaidmenis taip, kad kiekviename jų jausčiausi laiminga. Čia dalinuosi savo asmeniniais išgyvenimais, patirtimis ir pamokomis, kurios suteikia drąsos pradėti dieną. Labai tikiuosi, kad čia rasi kažką artimo sau.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).