DARBAS

LAIMINGA BENDRUOMENĖ: Domeikaviečiai svajoja kartu: „Vienas lauke – ne karys“5 min read

25 kovo, 2021 4 min
Rimantė Kulvinskytė

Autorius:

Rimantė Kulvinskytė

LAIMINGA BENDRUOMENĖ: Domeikaviečiai svajoja kartu: „Vienas lauke – ne karys“5 min read

Reading Time: 4 minutes

– Bendruomenės šiais laikais, kai visi išsiilgę bendrystės jausmo, buvimo kartu, bendravimo, yra labai svarbios, – tikina Domeikavos kaimo bendruomenės centro pirmininkė Rūta Butkuvienė, – Juk mums visiems smagu jaustis kažkieno didesnio dalimi, džiaugtis aplinka, kurioje gyvename, namais vadinti ne tik pastatą, kuriame esi įsikūręs, bet ir visą kaimą.

Iki pokalbio su Rūta, prisipažinsiu, nežinojau, kad Domeikava yra didžiausia kaimo statusą turinti gyvenvietė Lietuvoje, čia gyvena daugiau nei 8000 žmonių! Ir, klausantis Rūtos, susidaro įspūdis, kad šis kaimas nepanašus į jokį kitą kaimą Lietuvoje: gyventojų čia nuolat daugėja, o Domeikavą savo namais ima vadinti vis daugiau jaunų šeimų.

– Mes tikrai esame jaunas kaimas, vaikų kiekiu nesiskundžiame, greičiau atvirkščiai – gimnazija pilna, pernai turėjome penkias pirmokų klases, darželių turime ne vieną, dėl didelio mažylių skaičiaus, savivaldybė pastatė ir priestatą. Iš kur tiek jaunimo? Tikiu, kad labai didelė dalis domeikaviečių, tarp jų ir aš pati, baigę mokslus lieka čia, nori kurtis šalia tėvų. Ši vietovė labai greitai įauga į širdį. Be to, kadangi esame vos 8 kilometrai nuo Kauno senamiesčio, galima sakyti, esame Kauno priemiestis, tad ir naujakuriams ši lokacija itin palanki.

Laimes dieta Patreon banner
Nuotraukos darytos 2019 metais, prieš pandemiją.

Iššūkių daug, bet palaikymo – dar daugiau

Rūta bendruomenei vadovauja tik pora metų, bet džiaugiasi, kad per tą laiką pavyko nemažai prasmingų darbų nuveikti.

– Kalbant apie pramogas ar susibūrimus, mes konkuruojame su Kaunu – gyventojai visada gali nuvykti į miesto organizuojamas šventes. Nesame atokus kaimelis, kurio žmonėms vietos renginiai yra vienintelė pramoga, tad iššūkių suvienyti žmones turime nemažai, kita vertus, idėjų ir iniciatyvų palaikymo turime daug daugiau, o tai labai motyvuoja svajoti.

Viena tokių Domeikavos kaimo bendruomenės centro svajonių buvo įrengti žaidimų aikštelę. Pasirodo, ilgus metus kaime nebuvo įgalintos žaliosios zonos, kur domeikaviečiai galėtų aktyviai leisti laisvalaikį.

– Norėjome sukurti vietą, kuri sujungtų skirtingas kartas: senelius su anūkais, naujus gyventojus su senbūviais. Surasti lėšų šiam skverui nebuvo paprasta, tad pernai nusprendėme sudalyvauti jau šeštus metus vykstančiame projekte „Mes – bendruomenė“. Ir laimėjome!

Nuotraukos darytos 2019 metais, prieš pandemiją.

Po „TAIP“ atsiranda daugiau drąsos

„Mes – bendruomenė“, tai „Maximos“ remiamas iniciatyvų konkursas, skirtas prisidėti prie miestų ir miestelių, kuriuose veikia  „Maximos“ parduotuvės, bendruomenių gerovės stiprinimo, kuriant alternatyvias edukacijos, laisvalaikio ir pramogų erdves, didinant neformalaus mokymosi ir užimtumo galimybes bei vystant edukacijos, kultūros, sporto infrastruktūrą.

– Mes vykdome daug projektų, bet šis skveras man asmeniškai yra itin brangus, – šypsosi Rūta, – Kai praeidamas pamatai, kaip atgijęs parkas, pamatai jame žaidžiančius vaikus, kai supranti, kad vietos gyventojai atrado jį ir pamilo, širdis dainuoja, nes toks ir buvo tikslas – mes, vietos gyventojai, apie tai kalbėjome ne vienerius metus, o dabar gavome ir paspirtį savo gyvenvietę padaryti dar patrauklesne vieta gyventi. Vienas lauke – ne karys. Visiems mums reikia pastiprinimo, kad rankos nenusvirtų. Kai išgirsti vieną „TAIP!“, norisi bandyti darkart, o ir „NE“ tampa tik dar viena priežastimi labiau stengtis.

Nuotraukos darytos 2019 metais, prieš pandemiją.

Pandemija idėjų tik pagausino

O Domeikavos kaimo bendruomenės centras dėl savo kaimo gyventojų išties stengiasi. Kai Rūtos pasiteirauju, kas dabar jų planuose, ji netrunka manęs užlieti naujomis idėjomis: ir, kartu su bendruomene planuoja didelį apželdinimo projektą, ir vietos istorija besidomintiems domeikaviečiams žada apmokėti profesionalius gido kursus, o kadangi dėl pandemijos nepavyko pakartoti kovo 11-osios proga rengiamo domeikaviečių žygio, kilo sumanymas sukurti maršrutus, kuriais keliauti galėtų kiekvienas individualiai.

– Parengėme tris žemėlapius: keliaujantiems pėsčiomis, dviračiais ir automobiliu, kuriuose sužymėtos 15 vietų. Kiekvienoje jų yra stulpeliai su QR kodais. Nuskaitę juos, galite išgirsti gido pasakojimą. Pas mus tikrai yra ko pamatyti, todėl ir norime apsimokyti vietos gidus, kurie po Domeikavos apylinkes galėtų pavedžioti ne tik svečius, bet ir naujakurius – jiems taip pat smagu pažinti kraštą, susipažinti su vietiniais, o pastariesiems rasis papildomos veiklos.
Žinau, kad paskaitę pokalbį su puikiąja Rūta, tikrai užsigeisite aplankyti Domeikavą, tad iškart Rūtos klausiu: ką galima joje pamatyti?

– Visų pirma – tai Kauno tvirtovės forto liekanas. Galima aplankyti saulės laikrodį, kuris buvo pastatytas 2018 metais ir yra įtrauktas į pasaulio saulės laikrodžių atlasą. Tiems, kurie domisi Šaltojo karo laikotarpiu, labai rekomenduoju aplankyti pogrindžio spaustuvę „ab“- tai vienintelė tokio tipo slėptuvė Lietuvoje, kurioje 1980-1990 metais buvo spausdinami patriotinio ir religinio turinio leidiniai. Kalbant apie gamtos paminklus, tikrai smagu užsukti ir į Lantainių piliakalnį – ant jo mūsų bendruomenė liepos 6-ąją tradiciškai renkasi giedoti „Tautiškos giesmės“.  Tikiuosi, greitai galėsime pakviesti ir į tarptautinius standartus atitinkantį 18 krepšių diskgolfo parką – tai naujausias mūsų projektas, su kuriuo planuojame dalyvauti ir šiųmetiniame „Mes-bendruomenė“ konkurse.


Paraiškos 2021-ųjų metų „Mes-bendruomenė“ iniciatyvų konkursui gali būti teikiamos iki šių metų balandžio 15 dienos. Teikti paraiškas gali bendruomenes vienijančios nevyriausybinės ir ne pelno siekiančios organizacijos. Savivaldybės administracija gali teikti tik vieną paraišką su viena organizacija.

Šiemet „Maxima“ iš viso bendruomenių idėjų įgyvendinimui skirs rekordinę sumą pinigų – 100 tūkst. eurų. Kiekviena bendruomenė projekto finansavimui galės gauti iki 10 tūkst. eurų. „Mes – bendruomenė“ programos lėšomis gali būti finansuojama iki 70 proc. visos projekto vertės.

Daugiau informacijos rasite ČIA

TURINYS PARUOŠTAS BENDRADARBIAUJANT SU

 

 

 

 

Rimantė Kulvinskytė

Rimantė Kulvinskytė

Esu žurnalistė, televizijos ir radijo laidų vedėja, mama, žmona, dukra ir draugė. LAIMĖS DIETA yra mano kelionė ir bandymas sujungti visus šiuos vaidmenis taip, kad kiekviename jų jausčiausi laiminga. Čia dalinuosi savo asmeniniais išgyvenimais, patirtimis ir pamokomis, kurios suteikia drąsos pradėti dieną. Labai tikiuosi, kad čia rasi kažką artimo sau.
Patiko straipsnis? Paremkite puslapį Patreone (spauskite mygtuką, esantį žemiau).